2007 februárjában indított felmérés-sorozatunk (jövő hónapban 13. szülinap!) idei első eredményei felemásra sikeredtek a vásárlók szempontjából: jó hír, hogy kevesebbet kell kifizetni a felmérésben szereplő 30 élelmiszerért, mint az előző hónapban, tavaly januárhoz képest azonban ismét emelkedtek az árak. Három hipermaketlánc egy-egy egységét jártuk végig, az Auchan, az Interspar és a Tesco áruházaiban január 9-én, csütörtökön ellenőriztük, hogyan alakult minta-élelmiszerkosarunk ára.
Mindegy, hol vásárolunk be
A három áruházlánc közül a Tesco az előző hónaphoz képest - egyedüliként - 1,7 százalékot emelt az árain, a tavaly januárinál viszont sokkal, 8,6 százalékkal drágábban adták az élelmiszerkosarunkat. Az Auchanban mind tavaly januárhoz, mind pedig tavaly decemberhez képest is olcsóbban tudhattuk le a nagybevásárlást, a képzeletbeli árversenyt mégis az Interspar nyerte: a holland gyökerű lánc 3,2 százalékot engedett a decemberi árakból, tavaly év elejéhez képest pedig 2,8 százalékot emelt.
Az Árkosár átlagos értéke 20 510 forint lett. Ez azt jelenti, hogy az előző hónaphoz képest 0,9 százalékkal, 176 forinttal kevesebbet kellett a kasszánál hagyni, a 2019. januárinál viszont 3,5 százalékkal, 692 forinttal magasabb lett a számla végösszege.
Ami érdekes, hogy a legolcsóbb és a legdrágább áruház között a különbség gyakorlatilag eltűnt, mindössze 87 forintra zsugorodott. Ez kevesebb, mint a bevásárlókocsi használatához szükséges 100 forintos érme értéke - azzal tehát nem nagyon tudunk spórolni, hogy az egyik vagy a másik áruházban intézzük a teljes havi bevásárlást. Megtehetjük viszont, hogy mindent ott vásárolunk meg, ahol a legolcsóbban adják: így 1630 forinttal csökkenthető az átlagos számla végösszege. Kérdés, hogy az ehhez szükséges logisztikai kihívás megoldása megér-e ennyit a vásárlóknak.
Mi lett olcsóbb? Mi drágult?
A KSH a legfrissebb, decemberre illetve 2019 egészére vonatkozó inflációs statisztikáit kedden teszi közzé. |
Az előző hónaphoz, 2019 decemberéhez képest a sertésmájas emelkedett legnagyobb (20 százalékot meghaladó) mértékben. Közel 20 százalékkal lett drágább a kávé, a tea és a tejföl is. 10 százalékot meghaladó mértékben drágult egy hónap alatt a liszt és a száraztészta is, de az év végi pezsgő-leárazásoknak sincs már nyoma (+15%). 15-18 százalékkal olcsóbb lett viszont egy hónap alatt a krumpli, az alma és az UHT tej is.
Egy év alatt, tavaly januárhoz képest a sertésből készült feldolgozott termékek ára emelkedett nagyot: a párizsi 26 százalékkal, a sertésmájas 25 százalékkal többe kerül. 34 százalékkal drágább lett az alma is, 20 százalék körüli drágulást mértünk a tojásnál, a kenyérnél, a száraztésztánál és a tejfölnél is. 10 százalék fölötti éves áremelkedés volt a teánál, a cukornál és a tejfölnél is. A kávé, a csoki és a narancslé viszont 10-12 százalékkal olcsóbb, mint egy éve.
Havi legolcsóbbak: drága sertés, áfacsökkentett UHT-tej, batáta
Hogyan számoltunk? Kosaras módszertan >>> |
A legutóbbi Árkosár-felmérésben is jeleztük, hogy a sertéspestis miatt dráguló hús-alapanyagok áremelkedése már a fogyasztók pénztárcáját is elérte: a párizsi például - ahogy korábban írtuk - egy év alatt 35 százalékkal drágult a hipermarketekben. Most a sertéscombot néztük meg, hol adják a legolcsóbban: az Auchan és a Tesco 1549 forintért adta kilóját, az Interspar pedig 1699 forintért. Pár napon belül egyébként szépen fel is lesz díszítve mindez: január 15-től ugyanis a csomagolatlan sertéshúsokra nem csak ki kell írni a termék származását, hanem a nagyobb boltokban, a hipermarketek húspultjaiban még nemzeti színű zászlókat is ki kell tenni a szöveg mellé.
Tavaly januárban került be az UHT tej a kedvezményes, 5 százalékos áfájú élelmiszerek körébe, akkor örömmel jelenthettük, hogy a kereskedők nem nyelték le a különbözetet (stílusosan: nem fölözték le a hasznot), tényleg 27 százalékkal (meg egy kicsit többel) olcsóbb lett akkor a "tartós" tej. Még jobb hír, hogy később sem emelkedtek az árak, sőt: az Auchan komoly akciójának köszönhetően (120 forintért adnak egy liter 1,5 százalékos Hazai márkájú tejet) még csökkent is az átlagár idén januárra. A Tescóban 159 forintért egy liter Creamfields szlovák gyártmányú tejet adtak, az Intersparban a Riska volt a legolcsóbb literenként 165 forintért.
Harmadikként az édesburgonyát, avagy batátát vizsgáltuk meg alaposabban: a köretként egyre népszerűbb zöldség a legolcsóbban az Intersparban volt beszerezhető (egyiptomi, 499 forint kilónként), az Auchanban 699 forint volt egy kiló amerikai édesburgonya, a Tescóban pedig 799 forint.