4p
A kongresszus feszült külpolitikai és belgazdasági légkörben ül össze. Hszi elnök új katonai pozícióival azt a világos üzenetet küldi politikai ellenfelei számára, hogy a hadsereg mögötte áll. 1976 óta a kínai vezetők az ország jólétének folyamatos növeléséhez kötötték a kommunista párt legitimitását, ez a korszak azonban belátható időre véget ért.
Hszi Csin-ping kínai elnök beszédet mond a Kínai Kommunista Párt XIX. kongresszusának megnyitóján a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2017. október 18-án. (MTI/EPA/Vu Hong)

Ma kezdődik Kína idei legfontosabb politikai eseménye. A Kínai Kommunista Párt XIX. kongresszusa egy hétig tart, és páratlan képet nyújt majd Ázsia legerősebb hatalma elkövetkező öt évének erőviszonyaira vonatkozóan. A kongresszus a várakozások szerint tovább erősíti Hszi Csin-Ping elnök abszolút uralmát, sőt egyesek már szinte koronázási ünnepségről beszélnek.

Minden nagyon szép – ja, mégsem

A kongresszus rendkívül feszült nemzetközi légkörben zajlik, hiszen Kína szövetségese, Észak-Korea és az Egyesült Államok között már napi szinten zajlanak a háborús fenyegetőzések. A kínai gazdasági adatok Patyomkin falujának paravánja mögött is aggasztó folyamatok zajlanak. Charlene Chu, a kínai pénzügyi folyamatok szakértője szerint a bankrendszer nem teljesítő hiteleinek aránya valójában 34 százalékon áll, ellentétben a hivatalosan kommunikált 5,3 százalékos aránnyal. A kínai vállalati szektor a világon a legeladósodottabb, a GDP 170 százalékét kitevő adósság-állomány alatt nyög. Az elképesztő eladósodottsági szintek vezették arra a Standard and Poor’s hitelminősítőt, hogy 18 év után első alkalommal a múlt hónapban leminősítette Kína adósság-besorolását.

Hszi elnök egyszerre kínai nacionalista és elkötelezett maoista. Erősen hisz abban, hogy a kommunista pártnak vaskézzel kell kézben tartania a hatalmat és az ország erőforrásait, hogy elkerülje a szovjet kommunista párt sorsát. A kommunista állambiztonság ennek megfelelően semmit sem hagyott a véletlenre és az utóbbi évtizedek egyik legnagyobb tisztogatása jegyében több ellenzéki aktivistát a kongresszus idejére a főváros elhagyására szólított fel.

Elnökhöz hű katonaság kell

Hszi tartja magát Mao Ce-tung néhai elnök 88 évvel ezelőtt kidolgozott katonai doktrínájához, miszerint a Kínai Néphadsereg (PLA) nem az ország fegyveres ereje, hanem a kommunista párté. Az utóbbi pár évben elképesztő tisztogatások zajlottak – több esetben korrupciós vádakkal - a PLA soraiban, amely 4000 tiszt és több, mint 100 tábornok eltávolításával járt. Csupán ebben az évben kirúgásra került mind a szárazföldi, mind a haditengerészeti, mind a légierő, mind pedig a rakéta-erők főparancsnoka, és repült az öt területi főparancsnok közül három. Példátlan módon a kongresszusra delegált 300 PLA delegált 90 százaléka most vesz részt először ilyen eseményen.

Az elnök már tavaly átvette a főparancsnoki pozíciót Kína parancsnoki központjában (Joint Operations Command Center) és ezzel a PLA műveleti parancsnoka lett háború esetén. Hszi már eddig is elnöke volt a Központi Katonai Bizottságnak, amely a hadsereget ellenőrzi. Hszi 2012-es hatalomra kerülése óta egy elképesztő hatalmi koncentrációt hajtott végre és olyan hivatalos titulusokat gyűjtött be, mint a Kommunista Párt főtitkára, a Kínai Népköztársaság elnöke, a Központi Katonai Bizottság elnöke, a Nemzetbiztonsági Bizottság vezetője és az átfogó államháztartási reformcsoport feje.

Káncz Csaba

Elbizonytalanodott pekingi kommunisták

Hszi új katonai pozícióival azt a világos üzenetet küldi politikai ellenfelei számára, hogy a hadsereg mögötte áll. De sokak szerint a beteges pozíció-halmozás inkább a gyengeség, mint a magabiztosság és erő jele. A kínai kommunista vezetés ugyanis manapság kifogyott az ideológiai töltetből. Mao Ce-tung 1976-os halála után a kínai vezetők az ország jólétének folyamatos növeléséhez kötötték a kommunista párt legitimitását.

Ennek a korszaknak azonban belátható időre befellegzett és az elbizonytalanodott pekingi vezetés egyre inkább a Nyugat-ellenes propagandában valamint a Dél-kínai-tengeri hatalmi játszmákban akarja felépíteni új identitását. Az ’Egy Övezet Egy Út’ projekt Hszi elnök szívügye, de az egyelőre jórészt még a tervasztalon van. Trump elnök pedig egyelőre keserédes ajándéknak bizonyult Peking számára: egyoldalról Washington bezárkozó hajlama kereskedelmi és klímapolitikai téren teret nyit Kína számára globálisan, de kardcsörtetése Észak-Koreánál egyelőre beláthatatlan biztonságpolitikai kihívást jelent Pekingnek.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor, kemény értékelést mondott
Dobos Zoltán | 2024. május 17. 10:11
Péntek lévén ismét a Kossuth rádió mikrofonja elé ült Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök értékelte a szlovák kollégája, Robert Fico elleni szerda délutáni merényletet, Hszi Csin-ping kínai elnök múlt heti látogatását és az orosz–ukrán háború legfrissebb fejleményeit is.
Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton lefordulna a székről: ahol örülnek a 289 százalékos inflációnak
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 10:53
A jegybanki alapkamatot 40 százalékra lehetett így visszavágni, az IMF is dicsér, hitelt is ad, miközben a kiskereskedelmi forgalom 20 százalékkal zuhant.
Makro / Külgazdaság Lélektani határ felé közelednek a benzinárak - ne tankoljon péntekig, akinek kedves a pénztárcája
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:59
Mutatjuk, mennyivel lesznek olcsóbbak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Már megint irigykedni kell Romániára?
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:48
Itt vannak az első negyedéves adatok a szomszédból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor barátai is egyre szorosabb orosz és kínai fogásban
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:34
Az új szerb kormány május 2-án tette le az esküt. Összetétele azt mutatja, hogy Belgrád még inkább elkötelezte magát a Moszkvával és Pekinggel való szorosabb kapcsolat mellett. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Javítgatja a KSH az ipari termelés adatait, de az összkép ugyanolyan sötét
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:51
Tovább finomítottak a márciusi számokon, a lényeg azonban nem igazán változott.
Makro / Külgazdaság Ezzel sem fog kampányolni a kormány: szabadesésbe fordult az építőipar teljesítménye
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:31
Még az előző rossz hónapot is alul tudta múlni a márciusi adat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG