Orbán Viktor miniszterelnök és Angela Merkel német kancellár az Európai Néppárt madridi tisztújító kongresszusának második napján 2015. október 22-én. Fotó: MTI, Szecsődi Balázs |
„Hazánk belbiztonsága veszélyben forog, társadalmi nyugtalanság kitörése előtt állunk. Valakinek meg kell húznia a vészféket, és ez csakis Angela Merkel lehet” – mondta a Welt am Sonntag hetilapnak a Német Rendőrszakszervezet, a DPolG elnöke. Valóban, a német politikai barométer esőre áll. A kormánykoalíció recseg-ropog, a bevándorlás-ellenes AfD párthoz napi 40 új tagkérelem fut be, miközben minden második német úgy érzi, hogy a politika elvesztette a kapcsolatát a valósággal.
A kormányzat megfélemlít?
A nagypolitika önvállveregetésével ellentétben a lakosságban növekvő aggodalom tapasztalható. Míg augusztusban a lakosság 40 százaléka aggódott erősen a menekültválság miatt, szeptemberben ez az arány 44 százalékra, októberben pedig 54 százalékra emelkedett.
Még nyugtalanítóbb, hogy a menekültkérdésben a nagypolitika propagandája teljesen maga alá gyűrte a közmédiát, míg az igazságszolgáltatás a Facebookon megjelent dühös kommentárokat büntetőjogi eszközökkel fenyegeti. Nem véletlen, hogy a legfrissebb felmérés szerint a felnőtt lakosság 43 százaléka úgy gondolja, hogy Németországban az emberek nem mondhatják el szabadon a véleményüket a menekülthelyzetről.
Berlin a nemzetközi színtéren kurzust vált
Mindenesetre a teljes társadalmi robbanást megakadályozandó a kormányzat bizalmas tárgyalásokat tervez számos menekültküldő országgal, mert gyorsítani akarja a kitoloncolást az elkövetkező hetekben.
A kizsuppolás időpontját nem fogják bejelenteni, nehogy a menekültek elbújjanak közben. A kitoloncolások gyors lebonyolítása érdekében pedig a hadsereg szállító gépeit és pilótáit is igénybe akarja venni a kormányzat.
A németek által dominált legerősebb európai politikai tömörülésben, a mérsékelt konzervatív Európai Néppárt tegnap lezárult kongresszusán is már más szelek fújtak. A határozati javaslat szerint azt követeli, hogy erősítsék meg a külső határok őrizetét mind a tengeren, mind a szárazföldön. A Spanyolország és Marokkó közti nyugat-mediterrán modellt pozitív példának kellene tekinteni – írja a tervezet.
Le Pen ráugrott a témára
A francia népszerűségi listát már amúgy is vezető Marine Le Pen pártja a Nemzeti Front közben egy nagyszerű lehetőséget látott meg a Merkel körüli viharok kiaknázásában. Az utóbbi hetekben azzal vádolja a párt a Merkel kancellárt, hogy mivel a németeknek „olcsó rabszolgára” van szüksége és maguk nem szültek elég gyereket, ezért most egész Európára rászabadítják az idegeneket.
Le Pen számára már kész is van a 2017-es elnökválasztási kampány fő csapásiránya: az EU mint külső ellenség, a muszlim menekültek, mint belső ellenség és mindennek tetejébe Merkel, aki irányítja ezt az egész félelmetes marionett-játékot. „Cselekvés nélkül a bevándorlás olyan lesz, mint a barbár invázió a IV. században, és a következményei is ugyanazok lesznek”, hangsúlyozta Le Pen a minap egy rendezvényen.
Káncz Csaba jegyzete