MNB: óvatosan a bitcoinnal!
A Magyar Nemzeti Bank ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy egyes fizetésre használható virtuális eszközök – így a legszélesebb körben használt Bitcoin – sokkal kockázatosabbak a fogyasztók számára a már ismert elektronikus fizetési megoldásokhoz – például a bankkártyához, elektronikus pénzhez – képest.
A Bitcoinnak és a hozzá hasonló fizetésre használható virtuális eszközöknek nincs hivatalos kibocsátójuk, nem tartoznak egyetlen ország hatóságának, jegybankjának felügyelete alá sem. Ezen eszközök esetében hiányoznak a megfelelő felelősségi, garanciális és kárviselési szabályok is, amelyek például visszaélés, ellopás esetén védenék a fogyasztók érdekeit. Tovább növeli a kockázatokat, hogy a Bitcoin és a hasonló, fizetésre használható virtuális eszközök ára, felhasználási értéke rendkívül gyorsan és a fogyasztók számára kiszámíthatatlan módon változhat. Az elmúlt egy évben például egyes Bitcoin-tőzsdéken az árfolyam 1100 százalékkal változott úgy, hogy tavaly decemberben például hirtelen a korábbi kevesebb, mint felére esett vissza.
Mindezek miatt az MNB változatlanul indokoltnak tartja, hogy a fogyasztók rendkívüli körültekintéssel, fokozott óvatossággal járjanak el, mielőtt ilyen eszközöket, például Bitcoint használnának - írja a felügyelet.
Mit szólnak ehhez a bitcoinosok?
Nemrég átadták Magyarország első bitcoin-automatáját a budapesti Anker Klubban. A bitcoin-vétel ezen módja azonban még meglehetősen drága mulatság. A szakemberek szerint a bitcoin a szabadság szimbóluma, amely forradalmasítani fogja az üzleti életet. Helyszíni beszámolónk >> |
A bitcoin.hu a tájékoztatással kapcsolatban írt cikkben azt írja: valóban nincs központi kibocsátó, és nincs szabályozó sem - hiszen ha egy fizetőeszköz kibocsátása olyan mértékben decentralizált módon zajlik, mint ahogyan a bitcoiné, akkor a világ egyetlen szabályozó szerve sem rendelkezhet befolyással a kibocsátás folyamatára. A bitcoin esetén a kibocsátás a program kódjában bárki által ellenőrizhető meghatározott módon zajlik, amely fölött a rendszer egyetlen felhasználója sem rendelkezhet önállóan. A bitcoint használók szemszögéből ez éppen hogy nem negatív, hanem egy pozitív tulajdonság - írja a bitcoin.hu.
A megfelelő felelősségi, garanciális és kárviselési szabályok hiányára azt írják: ilyen szabályokat ugyanúgy hozhat bármelyik ország a bitcoinnal kapcsolatban, mint a hagyományos pénzekkel kapcsolatban. A világ számos országában már nagyon is aktívan dolgoznak a szabályozó szervek, hogy a bitcoinra alkalmazható felelősségi, garanciális és kárviselési szabályokat dolgozzanak ki.
Ami pedig a kiszámíthatatlanságot illeti: a jelenleg még viszonylag fejletlen piaca miatt a bitcoin árfolyama valóban igencsak változékony - ismeri el a portál.
Akik rövid távú befektetési szándékkal vesznek bitcoint pontosan e tulajdonsága miatt teszik. A viszonylag gyors és nagy árfolyammozgások kihasználásával próbálnak haszonra szert tenni. Aki ilyen céllal fektet pénzt bitcoinba annak valóban nem árt tisztában lennie azzal, hogy ez egy magas kockázatokkal járó befektetés, igaz az így szerzett haszon is jóval magasabb lehet, mint bármely más hagyományos befektetés esetén - írja a bitcoin.hu.
Azok, akik viszont hosszú távú befektetésként tekintenek a virtuális pénztárcájukban tárolt bitcoinokra gyakran nem foglalkoznak a rövid távú árfolyammozgásokkal, mert 5-10 éves távlatban gondolkoznak.