4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Nyakig ülünk a negyedéves jelentési szezonban, egyre-másra érkeznek a kisebb-nagyobb vállalatok jelentései az elmúlt három hónap teljesítményéről. Ha azonban valaki utál a számok között bogarászni – ki tudja, miért –, azok is találhatnak maguknak alkalmas befektetést, nem is kicsit. Az Amazon árfolyama négyszeresére nőtt az elmúlt öt évben, épp csak arról nincs senkinek fogalma, hogy hogyan működik a vállalat. Hogyan lehet titkokból milliárdokat csinálni?

A vállalatok és a befektetők között állandó a kötélhúzás, hiszen a befektetett pénzért mondhatni joggal várnak el eredményeket a részvényesek. Ennek a kötelezettségnek általában különböző időszaki jelentésekkel tesznek eleget a cégek, amiben részletesen számot adnak a mérlegek, bevételek, kiadások és minden egyéb mutatók alakulásáról. Persze, vannak adatok, amiket hét lakat alatt őriznek, az Applenél például ilyen az okosórákból származó árbevétel, amiről semmi pénzért nem közölnek információkat.

Egy nagyvállalat azonban tökéletességre vitte a titkolódzást a Bloomberg szerint, olyannyira, hogy bár a cég árfolyama négyszeresére nőtt az elmúlt öt évben, a befektetők pedig rajonganak az Amazon papírjaiért, gyakorlatilag semmit sem árulnak el a negyedéves jelentésükben.

Forrás: stooq.com

Puszira fizetünk?

A titkolódzást persze valahol meg lehet érteni, hiszen az elhallgatott információk segíthetnek versenyelőnyt szerezni a riválisokkal szemben. Bár a cég csütörtökön teszi majd közzé a harmadik negyedéves gyorsjelentését, az Amazon azonban egyebek mellett egy szót sem árul majd el arról, hogy:

  • hány Prime előfizetője van (tudják, a drónos házhozszállítás),
  • mennyivel nőttek a kiadások (ez különösen annak fényében érdekes, hogy számos beruházást hajtottak végre a raktárkapacitás bővítésére és a web-videó üzletág fejlesztésére),
  • mennyi pénzt keresnek a hangvezérelt szolgáltatások üzletágon, az Alexán keresztül,
  • pontosan mekkora árbevétel keletkezik az e-könyv olvasókon és az egyéb kütyükön végzett tranzakciókon,
  • és hogy mégis hogyan akarnak keresni a 13,7 milliárd dollárért felvásárolt Whole Food kiskereskedelmi üzletláncon.

Ráadásul az információk, amiket ugyan közzé tesznek, olyan tágan értelmezhetők és nevetségesek, hogy gyakorlatilag nem tekinthetők komoly jelentésnek. Az Amazon minden negyedévben előrejelzést ad ki a következő időszakról, ám a szeptemberi előrejelzésben a várható operatív nyereséget mínusz 400 millió és plusz 300 millió dollár közé (!!!) várták. Kösz, Amazon, ez nagyon nagy segítség.

Számakrobatika

Ráadásul az Amazon nagyon szeret címkézés nélküli grafikonokat kiadni a kezéből, így bár a befektetők kapnak egy szép csinos grafikont, igazából fogalmuk sincs, milyen konkrét adatok vannak a háttérben – elég csak a Prime szolgáltatás 10 éves évfordulójára kiadott jelentésre gondolni. Ebben folyamatos emelkedő trendet mutattak, épp csak azt nem árulták el, hogy pontosan hány felhasználó van – a jelentés „több tízmilliót” ír – és, hogy mennyi is az az éves növekedés. Hasonlóan jártak el az e-book olvasókra eladott e-könyvek számával: szép a grafikon, csak épp semmit sem ér:

No Y axis makes conclusions difficult, but interesting chart from @amazon on price of eBook vs # books sold... pic.twitter.com/0E0a9IdfU1

— Meb Faber (@MebFaber) 2015. február 24.

Vissza fog harapni

Ugyan valamelyest enyhült a helyzet, és az Amazon már közzétesz egy „valós előfizetői növekedés” rovatot a jelentésében, amiből már üggyel-bajjal kiszámolható, hogy hány Prime előfizetővel is rendelkeznek, ezt az intézkedést sem saját akaratukból hozták meg – egész egyszerűen rájuk parancsolt a tőzsdefelügyelet. Saját elmondásuk szerint nem gondolták, hogy a prémium előfizetők száma „fontos vagy releváns” adat lenne a befektetők számára, ezért nem közölték korábban, amíg a SEC rájuk nem szólt.

Ugyanakkor a felügyeletnek azt nem sikerült elérnie, hogy az egyes kiemelt termékekről, például az Echo-ról vagy épp az e-könyv olvasókról konkrét adatokat közöljenek, ezeket rendre visszadobja az Amazon. Ez a magatartás azonban nem tartható fenn örökké a szakértők szerint, elég ugyanis csak egyetlen egy ballépés a cégtől ahhoz, hogy a befektetők optimizmusa megtörjön, és nekiálljanak kutakodni – vagy épp számokat követelni. Eddig sikerült megkerülni a kérdést az Amazon vezetőségének, kérdés, hogy mekkora botrány kell ahhoz, hogy végre tisztán lássunk a világ talán egyik legfurcsábban működő nagyvállalatát illetően.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Penészedés, alkatrészcserék, horpadások a BYD-knél: minőségi gondokkal is küszködik Európában a magyar kormány új kedvenc autógyára
Litván Dániel | 2024. március 16. 17:44
Összességében tarolt tavaly a BYD, de Európában sántikálnak az eladások, és ebben a bosszantó minőségi gondok is szerepet játszanak. Az áraik sem elég alacsonyak ahhoz, hogy igazán nagy szeletet szakítsanak ki a piacból, segíthet mindezen a magyarországi gyár?
Vállalat Tőzsdéről szerezne 750 millió dollárt a közösségi platform, tavaly 90 milliót buktak
Privátbankár.hu | 2024. március 12. 11:31
22 millió részvényt vinnének tőzsdére, de vajon megveszik majd a kívánatosnak tartott áron?
Vállalat Az MBH Bank szeretné lakossági ügyfeleit is minél inkább a zöld irányba terelni
Natív tartalom | 2024. március 12. 11:01
Az MBH a fenntarthatóság szempontjából szeretne a hazai bankpiac élmezőnyébe tartozni. Ez is kiderül a Puskás András vezérigazgató-helyettessel készült interjúból.
Vállalat Kirobbanó formában az OTP
Privátbankár.hu | 2024. március 8. 11:13
Az OTP Bank a tavalyi utolsó negyedévben a várakozások átlagát meghaladva 229,987 milliárd forint konszolidált korrigált adózás utáni eredményt ért el, így éves szinten 1008,583 milliárd forinttal zárt.
Vállalat A Budapesti Értéktőzsde nem csak nőnapon támogatja a nők részvételét az üzleti életben
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 17:50
Az üzleti szférában a vezető testületek arányos összetételét, az esélyegyenlőséget és a nők részvételének támogatását szorgalmazza a Budapesti Értéktőzsde Nyrt. (BÉT), amely ennek előmozdítására szándéknyilatkozatot írt alá több szakmai szervezettel - közölte az értéktőzsde csütörtökön az MTI-vel.
Vállalat Beveszi Kolozsvárt a BMW
Privátbankár.hu | 2024. március 5. 10:05
A BMW digitális átalakuását segítik majd a kolozvári központból. 
Vállalat Brüsszel megint lecsapott
Privátbankár.hu | 2024. március 4. 19:52
Az Európai Bizottság ezúttal az Apple-t sújtotta 1,8 milliárd eurós bírsággal.  
Vállalat Nagy halat fogott ki az egyik hazai tőzsdei cég
Privátbankár.hu | 2024. március 4. 18:37
William Wells, a Rothschild & Co globális pénzügyi tanácsadó vállalat korábbi Közép- és Délkelet-Európáért felelős igazgatósági alelnöke és ügyvezető igazgatója csatlakozik a 4iG tanácsadóihoz.
Vállalat Nagy veszély leselkedik a DIGI-előfizetőkre
Privátbankár.hu | 2024. március 4. 15:54
Bezárja és törli a céghez tartozó elektronikus postafiókokat a DIGI, ami sok kellemetlenséget okozhat azoknak, akik minden online fiókjukat ilyen e-mail-címmel használták.
Vállalat Ecserről szolgálják ki Szlovákiát, Szlovéniát, de még Boszniát is
Privátbankár.hu | 2024. március 4. 13:02
Háromszáz ember dolgozik azon, hogy simán menjenek a dolgok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG