Az olaj szárnyalása az OPEC-megállapodás után nagy mértékben segítette az orosz részvénypiacot, amely a hóna során 11 százalék fölötti mértékben tudott emelkedni. A hónap vesztese 5%-os visszaeséssel a kínai részvénypiac volt.
Aktívan játszanak a forintra
Az OTP aktívan kezelt alapjaiban „a lengyel zloty longot forinttal szemben lezártuk, aktívan kereskedtünk a sávban az EURHUF-al. Fél éves lejáratra 305-ös USDHUF call-t adtunk el, úgy gondoljuk hogy a dollárt nem fogják tartósan 300 forint fölött jegyezni. Tovább vettük a török lírát, abból pedig 7 éves, lírában denominált állampapírt. Tovább csökkentettük orosz részvény kitettségünket” – írják az összefoglalóban.
Ezen kívül az érdekesebb alapok közül az OTP Abszolút Hozam Alap azt írja, hogy a forint hónap során tapasztalt gyengülését fedezeti pozíciók nyitására használták fel, mert közép távon a forint erősödését valószínűbbnek gondolták a gyengülésnél. (Az euró/forint decemberben a 315-öt is megközelítette.)
Egy év alatt 38 százalékos hozamok
Az OTP EMDA egy év alatt 38 százalék hozamot ért el, és a bevezetésben már említett stratégiát alkalmazta. (Lengyel zloty long lezárása, aktívan kereskedtek a forinttal, dolláropciót adtak el, török lírában jegyezett állampapírt vettek, orosz részvényt adtak.) Ezen kívül a Provident anyacégének senior kötvényéből vásároltak. Számottevő arany longot nyitottak és Central Fund of Canada befektetési jegyeket vettek, mert arra számítottak, hogy a nemesfémek elérték mélypontjukat és egy komoly rali előtt állnak. (Az arany decemberben 1125 dollár is volt, most 1185.)
Az OTP Föld Kincsei is 38 százalékot ért el egy év alatt, de más stratégiával. A hónap elején még tartotta olaj-longjait, utána azonban inkább rövid távú shortokkal próbálkozott és összességében nyereséget realizált az olajon. Aktív volt a nemesfémek piacán is, itt is úgy vélik, hogy decemberben egy hosszabb távú mélypont alakul ki az aranyban és ezüstben. A Trump-eufória „kissé veszni látszik az ipari fémek esetében”, a réz korrekcióját eladásokkal próbálták kihasználni. Nagyot ugrottak a gabonák, így az alap régóta tartott búza- és kukorica-vételei jelentősen hozzájárultak az alap teljesítményéhez.
Szépített az OTP Supra
Az OTP Supra, amely 2015 elején a svájci frank elengedése miatt hirtelen nagyot veszített, ezt sikeresen ledolgozta kevesebb mint két év alatt. A hírlevele szerint éves teljesítménye tavaly 9,38 százalék lett, alacsony szórással.
„A legjobban annak örülünk, hogy túlzott kockázatvállalás nélkül sikerült a 2015-ben elszenvedett EURCHF okozta veszteséget ledolgozni, sőt az árfolyam a valaha elért legmagasabb csúcsra emelkedett. Befektetőink nem pártoltak el tőlünk a veszteséges évet követően, sőt a 2016-os évben 15,4 milliárd forint friss tőke érkezett az Alapba” - írják.
Mollal és Mirconnal a csúcsra
A hozamhoz a Mol és a Micron részvényei, a „megfelelő időben megvett és eladott kötvénykitettség járult hozzá leginkább”. Az EURHUF longokat némileg csökkentették decemberben, Unicredit-Pekao részvényt vásároltank, illetve a kötvénykitettséget növelték lengyel, szlovák, angol papírokkal. „A 2008-óta alkalmazott globál-makró befektetési megközelítéssel folytatjuk a vagyonkezelést 2017-ben is” - fejezi be a hírlevél.
Sok arany és aranybánya
Az OTP G10 egy év alatt 30 százalékos hozamot ért el, de decemberben árfolyama enyhén csökkent, amiben elsősorban az arany gyengülése és a részvényárak emelkedése játszott szerepet. „Az arany long méretét tovább növeltük, emellett Anglogold és Gold Fields bányavállalatok részvényeiből és Central Fund of Canada befektetési jegyekből is vásároltunk” - ebből is látszik, hogy ez az alap is a nemesfémekben bízik.
EON-részvényt vásároltak, Potash és JCP részvényeiken viszont nyereséget realizáltak. „Bankrészvény longunkat pedig minimálisra csökkentettük Unicredit és Deutsche Bank részvényekben lévő kitettségünk csökkentésével. Az Alap devizakitettsége jelenleg minimális, az arany, gabona long és amerikai részvény short határozza meg az árfolyam alakulását” - teszik hozzá.