Meghaladta az 1000 milliárd forintot a K&H befektetési alapjaiban levő tőke, az ügyfelek száma több mint százezer – mondták el a cég sajtótájékoztatóján. A teljes kezelt vagyon egyébként, amiben intézményi és egyéb pénzek is vannak, ennél is nagyobb, június végén 1127 milliárd forint volt.
A KBC Asset Managementnek, a K&H Bank tulajdonosához tartozó vagyonkezelő cégnek is volt egy hasonló rekordja nemrég, itt a 200 milliárd eurót haladta meg a teljes kezelt vagyon.
Ez van, ha a kamatok csökkennek
A 2012-es ősz óta, nagyjából az óta a három év alatt, amióta csökkennek a kamatok, a magyarországi befektetési alapokban levő vagyon majdnem megduplázódott, 5500 milliárd forint felett van. Közben a bankbetétek összességében csökkentek is. Egyébként évtizedes megfigyelés, hogy amikor a kamatok csökkennek, akkor az alapokban levő tőke emelkedik, és fordítva.
A legnagyobb nyertesek az abszolút hozamú alapok, vegyes alapok és a kötvényalapok voltak, leginkább a pénzpiaci alapok aránya csökkent, miközben vagyonuk stagnált. Kissé a tőkevédett alapok jelentősége is csökkent.
Adóoptimalizálást kérnek az ügyfelek
Az alapkezelő azt a következtetést vonja le a folyamatokból, hogy az ügyfelek több szolgáltatást várnak el. Ilyen a tőkevédelem, árfolyamvédelem, az alapkezelő aktívabb eszközallokációs tevékenysége, mint a vegyes alapoknál. Az eho (egészségügyi hozzájárulás) bevezetése óta az adóoptimalizálás is előtérbe került.
Jelenleg a cég árfolyamvédett alapcsaládját fejleszti, nemrég pedig visszahívható zártvégű kötvényalapot készített főleg devizás állampapírokkal, privátbanki ügyfeleknek. Ezt azonban később megnyitották a nagyközönség számára is.
Esernyővel is az adóterhet csökkentik
Újítás a „légzsák” is, ami olyan strukturált alapot jelent, ahol részleges tőkevédelem van az első 25 százalékos visszaeséstől. Az első 25 százalékos esés nem a befektetőnek fáj, csak akkor részesedik a veszteségből, ha ennél nagyobb a piac áresése – mondta el Horváth István befektetési igazgató.
Egy másik újdonság egy esernyőalap létrehozása volt, ahol hat vegyes alapot vontak össze egy alapba. Ha azonban átlép az ügyfél az esernyőalap egyik tagjából a másikba, nem kell adóznia, csak akkor, ha kilép az esernyőalapból. Az alapon belüli árfolyamnyereség, veszteség nettósítható, így is csökkentve az adófizetést, eho-t.
Nyilatkozz, ha nem akarsz változást
A cég szerint a jövőben is nőhet az alapok iránti kereslet az alacsony kamatszint miatt, sőt azt várják, hogy új szegmens, a kkv-k is felfigyelnek erre a befektetési formára. A növekvő lakossági jövedelmek növekedése és a hitelterhek csökkenése is támogatja a megtakarításokat. Kihívás viszont a növekvő piaci volatilitás és a lakossági állampapírok erős versenye.
A 2015-ös év végén lejárnak a 2010-ben indított tbsz-számlák, amelyeknél öt teljes naptári év kell ahhoz, hogy a befektetés adómentessé (és időközben eho-mentessé) váljon. A K&H Alapkezelő szerint el kell dönteni, mit szeretne a befektető, ha szüksége van a pénzre, egyszerűen felveheti. Ha pedig továbbra is adómentesen akarja megtartani a befektetést, akkor írásban kell nyilatkoznia a hosszabbításról.
Ennyit lehetett tbsz-en spórolni
Ha valaki 2010-ben hárommillió forinttal K&H Válogatott 2 alapot vásárolt volna, akkor 1,354 millió forint nyereséget ért volna el a tbsz-en, 1,056 milliót sima értékpapír-számlán. Vagyis közel 300 ezer forintot spórolt volna az adón és eho-n.
A 2010-ben indított tbsz-számlák 72-73 százalékát sikerült megtartaniuk az ügyfeleknek. Előbb is ki lehet ugyanis szállni, csak akkor adózni kell. Három év után az adó egy részét kell megfizetni. Így igazából akkor is megéri meghosszabbítani a tbsz-t, ha nem vagyunk biztosak abban, mikor van szükségünk a megtakarításra, nincs igazán vesztenivaló.
Maradhat nálunk az alacsony kamat, Kína, a fekete doboz A legfontosabb kérdés a tőkepiacokon továbbra is Kína, amely egy fekete doboz, mivel nehéz megbízni a kínai adatokban – mondta Kovács Mátyás portfólió-menedzser. A nyár végi árfolyamesést is a kínai jüan leértékelődését eredményező intézkedések indították el, amivel a kínai vezetés egyben beismerte a kínai gazdaság lassulását is. Így Kína belépett a nemzetközi devizaháborúba is, és saját deflációját exportálja a világba – mondja a menedzser. Változatlanul az a kérdés, hogy Kína gyors összeomlással vagy lassú stabilizálódásal néz-e szembe (hard landing, soft landing). A kínai lassulás elsősorban a nyersanyag-exportáló feltörekvő országokat érinti kedvezőtlenül, elválnak egymástól a fejlett és feltörekvő gazdaságok. Ez a tőzsdéken is meglátszott. A tőkepiacok azóta elfáradtak, valamilyen új impulzus kéne a piacoknak, hogy elmozdulás történjen a korábbi csúcsok irányába – mondja Kovács. Magyarországon alacsony maradhat a kamat, a forint pedig fokozatosan gyengülhet a közeljövőben is. A hazai gazdaságpolitika és a külső környezet egy része támogatja a növekedést. A következő évtől azonban az EU-transzferek a GDP 5-6 százalékáról 3 százalékára csökkenhetnek. A feltörekvő országok, mint Kína, Oroszország, Törökország felé is van exportkitettségünk, meg közvetve az európai partnereinknek is, így a kínai lassulás nálunk is visszaesést okoz. A VW-botrány hatásait még csak becsülni lehet, Varga Mihály miniszter szerint 0,3-0,6 százalékos GDP-visszaesést is okozhat nálunk az európai autóvásárlások visszaesése. Az MNB 2,5 százalékos növekedési előrejelzésével ellentétben a K&H Alapkezelő inkább két százalékot tart reálisnak. Komoly esélyt látnak arra, hogy jövőre ismét befektetési kategóriába minősítenek vissza bennünket a hitelminősítők. |