Két ingatlanalapban és egy vegyes alapban mintegy 7,1 milliárd forint fagyott be 2010 májusában, mert a mögöttes német ingatlanalapot, a CS Eurorealt is bezárták, azaz felfüggeszttették a nyílt végű befektetési jegyek visszaválthatóságát. Most lassan lejár az a két éves határidő, amit a német törvények maximálisan megengednek a felfüggesztésre, így nemsokára döntés kell szülessen arról, újra megnyitják-e (lehetővé teszik a visszaváltásokat), vagy inkább végelszámolják. (Az érintett hazai alapok az Aberdeen /volt Credit Suisse/ Ingatlan Alap, az Aberdeen Euró Ingatlan és az Aberdeen Konzervatív Vegyes Alap.)
Amint az alap márciusi havi jelentése írja, május második hetére tervezik a döntés meghozatalát (vagyis eléggé az utolsó pillanatokra, mivel a két éves határidő május 18-án jár le). Az alapban 14 ingatlan eladásának köszönhetően március végén 25,3 százalék volt a – befektetési jegyek visszaváltására fordítható - likvid eszközök aránya, ami mintegy 1,5 milliárd eurónyi készpénzt jelent, mivel az alap teljes mérete 6,004 milliárd euró volt. Tavaly egyébként 0,7 százaléknyi hozamot sikerült elérnie. Korábbi szakértői vélemények szerint a hasonló alapok megnyitásához legalább 30 százaléknyi likvid eszköz kellene.
Nem túl biztató a másik nagy német ingatlanalap, a SEB Immoinvest helyzete sem. Itt a határidő kicsit közelebbi, május 7-e. Amint a német Manager Magazin írja, az alapkezelő döntése szerint május 7-én megnyitják ugyan az alapot, de csak egyetlen napra, mintegy szavazásként. Ha azon a napon a visszaváltási megbízások értéke meghaladja majd a rendelkezésre álló likviditást, akkor végelszámolás következik, ami idő- és költségigényes folyamat.
A SEB Immoinvest likvid eszközeit már sikerült 30 százalékra feltornászni, mégsem tartják elképzelhetetlennek, hogy az eltelt két év alatt a befektetők többsége megunta, hogy nem juthatott a pénzéhez, és most alig várja, hogy kiszállhasson. A befektetési jegyeket eddig is forgalmazták ugyan a tőzsdén, ám jellemzően jelentős mértékben a nettó eszközérték alatt forogtak.
Az alapkezelők egyik fő érve a végelszámolás ellen, hogy az ingatlanok eladási kényszere miatt az elérhető ár nyomott lehet, és ilyen válságos időkben eleve rossz ár érhető el. Ugyanakkor az alap végelszámolására nyitva álló határidő sem kevés, két év, ám ez meghosszabbodhat öt évre is, épp azért, hogy az időzavar ne okozzon gondot. Ilyenkor a befektetőket részletekben fizetik ki.