Amerikában a „President Day”, George Washington születésnapja alkalmával zárva vannak a tőzsdék, de nem mindenki ünnepel. Az ETFdb ajánlója öt olyan ETF-et (tőzsdén kereskedett alapot) sorol fel, amelyek talán még a nagy államalapító első elnöknek is tetszettek volna. Magyarországon már sok brókercég kínál külföldi tőzsdékhez és ETF-ekhez hozzáférést, összesen több száz ETF is elérhető lehet nálunk.
1. PowerShares DB USD Index Bullish (UUP)
Ezzel az ETF-el az amerikai dollárra lehet spekulálni, a zöldhasú értékének változását ábrázolja egy vegyes fejlett piaci devizakosárhoz képest. Tehát alapvetően az euróval, a jennel, az angol fonttal, a kanadai dollárral, a svéd koronával és a svájci frankkal szemben fogadhatunk a dollárra (a legnagyobb komponens azonban az euró). Ha a dollár „biztos kikötő”-szerepe erősödik, a tőkepiaci turbulenciák fokozódnak, az ETF jó eredményeket hozhat. A kibocsátó PowerShares-nek van egy másik teméke is, amellyel háromszoros tőkeáttétellel lehet ugyanezen devizaspekulációt véghezvinni (DB 3x Long U.S. Dollar Futures ETN, UUPT).
2. PowerShares Build America Bond ETF (BAB)
Ez az egyike azon három „Build America Bond ETF”-nek, amelyek fix kamatozású kötvényeket tartalmaznak, és amelyeket a pénzügyi válság leküzdésére hoztak létre. Az alapokat az USA államkincstára szubvencionálja, annak érdekében, hogy az önkormányzatok olcsóbban juthassanak forrásokhoz. Bár ezt a „Build America”-programot nem folytatták, a régi befektetési jegyekkel továbbra is kereskednek, majdnem egymilliárd dollár van a három alapban. A jelenlegi alacsony amerikai kamatkörnyezetben az alapok öt százalékos éves hozama nagyon vonzó lehet.
3. Guggenheim Timber ETF (CUT)
A legenda szerint Washington annyira őszinte volt, hogy nem tudott hazudni. Gyermekkorában ki akart próbálni egy új fejszét, így kivágott egy cseresznyefát. Amikor édesapja ezt számon kérte rajta, azt mondta, hogy „nem tudok hazudni, igen, én vágtam ki a cseresznyefát”.
Így talán az elnök örömét lelte volna ebben az ETF-ben is, amely a globális faiparban kínál részesedést, többnyire olyan cégek által, amelyek erővel rendelkeznek és fát vágnak ki, dolgoznak fel. Az iparág ciklikus, azaz a nyersanyagok iránti kereslet élénkülésével itt is fellendülés kezdődik.
4. SPDR Nuveen Barclays Capital New York Municipal Bond ETF (INY)
Az USA régi fővárosa, New York kötvényeibe fektet az alap. Sok szakértő attól tart, hogy az önkormányzati kötvények piaca válságba kerülhet, ha az állami költségvetés is bajba kerül, ám az önkormányzati papíroknak a hozamuk is magasabb. Így ezen ETF hozama évi négy százalék körül van dollárban.
5. iShares MSCI United Kingdom Index Fund (EWU)
Bár Washington idejében még nem volt szokásban a shortolás, nem túl valóságtól elrugaszkodott az ötlet, hogy az elnök shortolta volna a brit részvényeket. Egyben hadvezér és forradalmár is volt ugyanis, aki számos győzelmet aratott a brit seregek felett. (Az alap nagyobb brit részvénytársaságok papírjait vásárolja, vagyis önmagában nem short típusú ETF, Magyarországról való shortolása problematikus lehet.)