A világ tőzsdéi emelkedtek januárban, a magyar index azonban ezt meghaladóan is tudott emelkedni, ledolgozva így előző leszakadását. A forint erősödött a dollárhoz képest és stagnált az euróval szemben. A Bamosz (Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Szövetsége) tagjai által kezelt befektetési alapok összvagyona 130 milliárd forinttal, azaz 3,8 százalékkal növekedett januárban. Csak a zártkörű alapoknál és az ingatlanalapoknál volt csökkenés, a többi kategóriában szebbnél szebb növekedési számokkal találkozhatunk – írja a szervezet jelentése.
Százmilliárd forint friss pénz érkezett
Összességében százmilliárdnyi friss tőke érkezett az alapokba. A hónap végén a szervezet tagjai összesen 3543 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban. A pénzpiaci alapoknál közel 42 milliárd forintos tőkebeáramlást történt, csak önmagában a likviditási alapokba 32 milliárdnyi friss tőke érkezett.
A kötvényalapok igen népszerűek, a vagyongyarapodás 9,4 százalékos volt és 33,4 milliárdnyi friss tőke áramlott ebbe a kategóriába. (Valószínűleg nem függetlenül a tavaly elért magas, kétszámjegyű hozamaiktól.) Ezen belül a legvonzóbbnak a hazai rövid kötvényalapok bizonyultak, ahová 27 milliárdnyi friss tőke érkezett januárban.
Késve jött meg hozzánk a Mikulás
Budapestre a tőzsdére egy hónap késéssel megérkezett a Mikulás-rally. A részvényalapoknál a tőkebeáramlás azonban ezzel együtt is szerény volt (1,7 milliárd forint). A tőkevédett alapok ebben a hónapban 12 milliárdnyi friss tőkét vonzottak.
Az ingatlanalapokból vitték a pénzt
A nyilvános ingatlanalapok ritka kivételt jelentettek, a visszaváltások elérték a 9,5 milliárd forintot, amit a hozamok már nem tudtak teljesen korrigálni. A kisebb kategóriák közül a vegyes alapok kiugróan jól teljesítettek januárban. (Csakúgy mint novemberben és decemberben.) A 7,2 milliárd forintos tőkebeáramlás és a hozamok együttesen 5,66 százalékkal növelték a vagyont.
A zártkörű alapok nyilvánvalóan nehezen találnak magukra a nyugdíj-átalakítás utáni sokk után. A hónapban hétmilliárd forintnyi visszaváltásokat láthattunk, amin a hozamok javítani tudtak, de teljesen kiküszöbölni nem.