1p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az alacsony kamatkörnyezet miatt sokan vásárolnak mostanában befektetési jegyeket, ahogy azt a statisztikák jól mutatják, miközben a bankbetétek állománya csökken. Az alapok bonyolultabbak, mint a betétek, különböző kockázataik vannak, amelyeket azonban a törvények igyekeznek behatárolni.

A statisztikák szerint az idei a befektetési alapok éve lehet, az alacsony banki kamatok miatt május végéig már több százmilliárd forint áramlott befektetési jegyekbe. Amíg azonban egy bankbetét vagy állampapír, esetleg banki kötvény hozadéka kiszámítható, a befektetési jegyek teljesítménye, hozama sok mindentől függ, és a kockázatok is bonyolultabbak.

Állam bácsi érdeke, hogy megvédjen

Az alapok többsége értékpapíralap, a bennük levő értékpapírok közös jellemzője pedig az, hogy piaci árfolyamuk van, amely változik. Ez lehet nagy előny, amikor az árfolyam felfelé megy, és lehet hátrány, amikor esik. Kérdés, hogyan lehet ezeket a kockázatokat mérsékelni, korlátok között tartani. Miután saját vagyonunk egy részét, saját tőkénket egy másik személyre, a befektetési alap kezelőjére bíztuk, természetesen felmerül az a kérdés is, hogy mi garantálja e tőke védelmét, mi akadályozza meg az esetleges visszaéléseket.

A befektetési alapoknál – ahogy egyébként például a lakossági bankbetéteknél és más lakossági termékeknél is – a kockázatok kezelése, csökkentése kardinális kérdés a világ fejlett országaiban, és az államnak is alapvető érdeke. Nem véletlenül, mert az országok gazdaságának mindenütt fontos alappillére a hitelezés, amihez a tőkepiac és a megtakarítások adják a legfontosabb forrásokat.

Csak azt vehet, amit megengedtek

Egyszerűbben kifejezve: ha nem védenék hatékonyan a kisemberek megspórolt pénzét, akkor azok nem takarítanának meg – vagy például külföldre, vagy aranyba menekítenék pénzüket –, ami súlyos károkat okozna az egész gazdaságnak. Belegondolni is rossz, mi lenne, ha a hazai nyilvános befektetési alapokban jelenleg levő mintegy négyezer milliárd forint egyszerre akarna onnét távozni. Mindig, mindenkit minden veszteségtől megvédeni persze képtelenség.

Az egyes, az alapok által tartott értékpapírok vagy más befektetések (deviza, ingatlan) kockázatát egyrészt úgy igyekeznek csökkenteni, hogy minden alap számára csak a megfelelő értékpapírt lehet megvenni. Minden alapnak van ugyanis egy kezelési szabályzata, abban pedig egy úgynevezett befektetési politika, amely leírja, milyen típusú befektetéseket tarthat, és mekkora arányban. Az állampapír-alap például, ha a kezelési szabályzata úgy szól, nem vehet vállalati kötvényt vagy részvényt, a vegyes alap pedig nem töltheti fel száz százalékig a portfólióját arannyal.

Diverzifikáció, azaz mértékletesség

Másrészt az egyes konkrét értékpapírok arányát is korlátozzák. Ha egyetlen részvénytársaságban van részvényünk, akkor mindenünk elúszhat, ha a cég csődbe megy. Ha viszont tizenöt cégben, akkor a legnagyobb gazdasági válság közepette sem valószínű, hogy ötnél vagy esetleg tíznél több tűnjön el a süllyesztőben.

A kockázatot tehát meg kell osztani, ezt hívják a szakemberek diverzifikációnak, és a törvény is errefelé terel: egy-egy kockázatosabb értékpapírba, mint a részvény, általában csak a tőke tíz, esetleg a legjobb minőségűeknél 15 százalékát lehet tenni. De az alapkezelők ennél rendszerint tovább is mennek, amint korábban a Privátbankár írta, a világpiacon létezik olyan óriásalap is, amelyben hétezerféle (!) értékpapír van. Mindezzel persze az árfolyamveszteségektől nem lehet megvédeni az alapokat, de az aránytalanul nagy vagy teljes veszteségek általában kiküszöbölhetők, mérsékelhetők.

A felügyelőket is felügyelik

Az esetleges rosszindulatú károkozás – mondjuk ki nyíltan: lopás, sikkasztás – ellen egy többlépcsős, bonyolult rendszer véd. Egyrészt a vagyonelemeket egy letétkezelő bank őrzi az alap számláin, nem az alapkezelő. Az alapkezelő utasítását valamilyen műveletre pedig a bank csak akkor hajthatja végre, ha az megfelel a törvényeknek és az alap befektetési szabályainak, azaz a kezelési szabályzatának.

A PSZÁF (Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete) rendszeresen ellenőrzi az alapok és a letétkezelők működését, jelentéseket kér be tőlük, ezeket figyeli és elemzi. Az említett kezelési szabályzatot is már eleve a PSZÁF hagyta jóvá (a nyilvános alapoknál), miután megvizsgálta, megfelel-e a jogszabályoknak. További kontrollt jelent a könyvvizsgáló tevékenysége is.

Ezer adminisztratív biztosíték és szabály

Sőt, még korábban, az alapkezelők és a letétkezelők, valamint az alap értékpapírjainak megvásárlásában, eladásában közreműködő befektetési vállalkozások (bankok, brókercégek) eleve csak akkor kapnak engedélyt, ha egy egészen nagy halom feltételnek eleget tesznek. Ezek között szerepel a tőkekövetelményektől kezdve a vezetők megfelelő végzettsége, erkölcsi múltja, a megfelelő belső szabályzatok elkészítése, a cégeken belüli belső ellenőrzés, de még az épületek őrzésének kérdése is.

Ellenőrzik a megfelelő szoftverek használatát, a különböző nyilvántartások és adminisztrációs módszerek meglétét is. A rengeteg bürokrácia és előírás elvileg mind a biztonságos és kielégítő működést kell szolgálja, és jelentős költségeket jelent a társaságoknak. Garázsvállalkozásból, sufniból vagy panellakásból nem lehet alapot kezelni.

Ingatlanalapok hulltak el

Eddig Magyarországon csak néhány ingatlanalap ment csődbe. Pár a 90-es évek végén (Globex-alapok Rezidencia I. és II. néven), részben talán az akkori pénzügyi válság, részben visszaélések következtében, amiket azonban megkönnyített a régebbi, kiforratlan szabályozási környezet. Az utóbbi években pedig a pénzügyi válság nyomán befagyó ingatlanpiac, az ingatlanokra felvett hitelek és adóügyi viták lehettek az okozói a jelenségnek (Macrogamma-alapok).

Egy értékpapíralap teljes csődjének a sok garanciális elem miatt a valószínűsége nagyon csekély. Attól azonban mindez nem menti meg a befektetőket, hogy rossz döntést hozzanak. Ha valaki részvényalapot vesz tőzsdekrach előtt, ha pár hónap után visszaváltja a négy-öt évre ajánlott befektetést, ha a saját vérmérsékletének vagy megtakarítási céljainak nem megfelelő túlzott kockázatot vállal, az már egy másik problémakör. Egy extrém mértékű pénzügyi válság pedig, mint a 2008-as Lehman-csőd után, vagy az 1929-1933-as, megcáfolhat egyébként biztosnak hitt igazságokat is.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27930 27740 27990 +0,18% 0 0 4 482 366 980 HUF 2025-07-11 17:06:55
MOL 3030 3012 3030 0,00% 0 0 1 304 371 794 HUF 2025-07-11 17:05:26
MTELEKOM 1782 1766 1782 +0,34% 0 0 338 535 800 HUF 2025-07-11 17:05:33
RICHTER 10200 10170 10340 -0,87% 0 0 1 074 288 620 HUF 2025-07-11 17:05:46
OPUS 599 595 599 -0,17% 0 0 72 318 652 HUF 2025-07-11 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Itt a fordulat: visszatért a lakosság az állampapírpiacra
Herman Bernadett | 2025. július 8. 10:05
A boltok helyett az értékpapírpiacon vásároltak be a családok májusban. Vettek mindent: állampapírt, befektetési jegyet, részvényt, de még a vállalati kötvényeket is, amelyeket úgy kerültek a Quaestor-botrány óta, mint a pestist. 
Befektetési alapok Van még tartalék a magyar részvényekben
Eidenpenz József | 2025. július 7. 15:08
Még mindig van tér a BUX emelkedésére, bár már most hatalmas növekedésen van túl az index – mondja Dudás Máté, az Erste Alapkezelő Zrt. szenior portfólió-menedzsere. A térségbeli részvényeket leginkább a háború húzza vissza, de még egy hosszan tartó konfliktus esetén is szép nyereséggel működhetnek a magyar tőzsdei vállalatok. A forintárfolyam viszont, úgy néz ki, mindenkinek jó azon a szinten, ahol van.
Befektetési alapok A fiatalok szeretik, ha nem egy vonatra ültetik fel őket és zakatoltatják a piacokkal
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 4. 14:11
A Privátbankár.hu – Alapkezelő Klasszis 2025 szavazáson a Legjobb Hosszú Kötvény Alap kategóriában első cég két szakértőjével, Simon Péter vezérigazgatóval és Gyetvai Károly értékesítési vezetővel átbeszéltük mindazokat a kérdéseket, amelyek ebben a gyorsan változó világban a befektetőket foglalkoztathatják.
Befektetési alapok Egy városnyi magyar mondott nemet az állampapírokra
Herman Bernadett | 2025. július 3. 05:42
Miközben az Államadósság Kezelő Központ szerint töretlen a bizalom, 48 ezerrel csökkent a lakossági befektetők száma. A névértékes adatok szépek, a piaci értékes számok már nem annyira. 
Befektetési alapok Új világrend jöhet, új nagyhatalmakkal, kriptovalutákkal
Herman Bernadett | 2025. július 2. 14:09
Mennyire érzik az amerikaiak a saját pénztárcájukon a vámokat, érdemes-e még az amerikai részvénypiacra befektetni, milyen világvaluta jöhet a dollár után, és elnézi-e Donald Trump Magyarországnak, hogy az ellenség Kínával üzletel – erről mondja el a véleményét Kardos Zsolt, a VIG Alapkezelő portfólió-menedzsere, aki amerikai részvényalapjával harmadik helyezést ért el a Privátbankár Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Helyén maradhat a forint, ha odafönt el nem tolják
Eidenpenz József | 2025. július 1. 15:15
A magyar részvények még mindig vonzónak számítanak, és a forint is stabil maradhat, ha a gazdaságpolitika kitart mellette. Nyugdíjas éveinkre gondolva érdemes nem csak részvényt tartani, a Gránit Alapkezelő vegyes és ingatlanalapokkal is csökkenti a kockázatokat. Interjú Mandl Gergellyel, a Gránit Alapkezelő és a díjnyertes Harmónia Vegyes Alap szenior portfóliómenedzserével.
Befektetési alapok Hogyan jöhet ki Magyarország jól a vámháborúkból?
Izsó Márton - Herman Bernadett | 2025. június 18. 15:15
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Mi vár Európára Trump vámpolitikájában, Magyarország hogyan jöhet ki a helyzetből?
Herman Bernadett | 2025. június 17. 15:01
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el egy május végi interjúban véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Hold Alapkezelő: Aki tud hosszú távon gondolkodni, tartson több részvényt vagy részvényalapot
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. június 16. 15:01
A Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán a szakma által az Év Alapkezelőjének választott Hold Alapkezelő két szakemberével, Móricz Dániel befektetési vezetővel és Tuli Péter intézményi üzletágvezetővel részletesen kielemeztük a jelenlegi pénz- és tőkepiaci folyamatokra ható tényezőket.
Befektetési alapok Évi 2-3 százalékkal leértékelődő forint mellett vonzó a devizabefektetés
Eidenpenz József | 2025. május 28. 19:01
A K&H Értékpapír rendszeres ETF befektetési programját azoknak ajánlják, akik rendszeresen szeretnének félretenni, és a magas hozam érdekében mernek vállalni némi kockázatot. A programban devizaalapú befektetések szerepelnek, amik hozamát növelheti a forint évi átlagos 2-3 százalékos leértékelődése is. Interjú Horváth Istvánnal, a K&H Értékpapír vezérigazgatójával.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG