(Kép: Morningstar TV) |
A világ legnagyobb kötvényalapjának mondott, a napokban már 244,3 milliárd dolláros (!), Pimco Total Return Fund nevű alap szeptember végéről nemrég részletes portfóliójelentést tett közzé. A már 1987 óta létező, Bill Gross nevével fémjelzett alap dokumentumai impozánsak, egy 7500 soros táblázatban foglalja össze a befektetéseit, az egyszerű folyószámláktól a 30-40 éves kötvényekig.
Mindent eszik, csak magyar ételt nem
Az alap, mint általában a legtöbb total return-típusú társa, igazán mindenevő, nem túlzás, ha azt mondjuk, hogy kutya fülétől macska farkáig minden volt benne. A vállalati, önkormányzati kötvényeken, jelzálogleveleken, betéti megállapodásokon és szinte minden elképzelhető féle és fajta kamatozó eszközön kívül elképesztő mennyiségű, 74 milliárd dollárnyi short pozíciója, CDS-e , opciója és hitele is volt, a mínuszos tételeknek köszönhetően bruttó 316 milliárd dollárnyi befektetést kezelt. (A bruttó értéket csökkentik a hitelek és egyes származékos pozíciók, úgy jött ki az – akkor még – 242 milliárdos nettó eszközérték.)
Ha az összesítő és technikai sorokat levonjuk, hétezerre becsülhetjük a befektetéseinek darabszámát. Állampapírból is volt benne rengeteg féle, még olyan egzotikusabbak is, mint koreai, orosz, vagy éppen katari. Csak magyar befektetés nem volt, a magyar szó, vagy annak valamely rövidítése csak egyszer, véletlenül, a Huntsville szóban köszönt vissza a jelentés szerint.
Azért egy kicsi csurran-csöppen
Azért a Pimco befektetői sem maradnak teljesen forintkockázat nélkül. Az Emerging Local Bond feltörekvő piaci kötvényalap viszonylag tekintélyes, 10,2 milliárd dolláros tőkéjéből szeptember és október végi adatok szerint egyaránt 0,6 százalék volt a magyar papírokban (és egyben forintkitettségben). Ha százalékban csekély, ez is mintegy 46 millió eurónak, azaz közel 14 milliárd forintnak felel meg. A szeptemberi jelentés egyébként a szövegben külön kiemeli, hogy mi teljesítettünk a legrosszabbul a harmadik negyedévben, és céloz rá, hogy „alulsúlyozott” státuszban vagyunk. A feltörekvő piacok közül elsősorban a BRIC-országokat, Koreát és Tajvant szereti az alap.
Pimco-eredmények Az idén sok kritika érte Bill Gross gigaalapját, a Total Return Fund-ot, amiért jelentősen a piac, a saját benchmarkja (irányadó indexe) alatt teljesített. Ugyanakkor havi jelentése szerint az alap éves szinten legalább 1-2 százalékponttal túlteljesítette benchmark-ját (Barclays Capital U.S. Aggregate Index) az utóbbi 3, 5, 10, 15 és 20 évben egyaránt. Ez azonban csak az intézményeknek szóló sorozatra igaz minden esetben, a többi befektetésijegy-sorozat között volt alulteljesítő is. |
Valamivel kisebb, de még mindig hatmilliárd dollár feletti, hasonló profilú társa, a Pimco Emerging Markets Currency tőkéjének 0,2 százalékát tartotta magyar befektetésekben. Pedig a lengyelekre 10-11 százalék jutott és a csehek is három százalék körüli arányt érdemeltek ki. Van egyébként még az alapkezelőnek több más, „csak” pár milliárd dolláros alapja, amiben esetleg előfordulhatnak hazai papírok.
A forintról egy szót sem
A világ legnagyobb alapkezelői közé tartozó Blackrock alapjainak portfóliójában egyáltalán nem találtunk magyar kötvényeket, pedig jelentései eléggé részletesek. Az Emerging Market Bund Fund portfóliójában még a 0,3 százaléknyi cseh koronájukat is megemlítik, forintról viszont egy szó sincs. (Igaz, az alap sok devizát láthatóan dollárra fedez.) Ám az Emerging Market Debt Fund esetében sem jobb a helyzet. Persze hazánk súlya általában a feltörekvő (részvény-)piacokon jó, ha ezrelékekben mérhető, térségünkben, a Törrökországgal és Oroszországgal együtt számított Kelet-Európában csak 3-4 százalék, erre specializálódott alap pedig a Blackrock-nál mintha nem lenne.
Ahogy egy hónappal korábban, a Baring Emerging Markets Debt Local Currency és a Schroder Int. Emerging European Debt kötvényalapok október végén is eléggé szerettek bennünket. Az előző részesedése 18,5-ről 10,0 százalékra csökkent ugyan, az utóbbié azonban 10,5-ről 17,8-ra ment fel. Ezek az alapok azonban viszonylag kicsik, egyenként 100 millió euró körüliek, így a kettő együtt is „csak” 26 millió euró (közel nyolcmilliárd forint) körüli hazai állampapírt birtokolt.
A Templeton szeret minket igazán
Amint nemrég írtuk, a 45 milliárd dolláros (!) méretű Templeton Global Bond Fund tőkéjének 5,85 százaléka volt magyar kötvényekben az októberi havi jelentése szerint, ami önmagában is 2,637 milliárd dollárt, azaz mintegy 593 milliárd forintot tett ki. A Templeton Emerging Markets Bond Fund 6,371 milliárd dolláros tőkéjének pedig 6,4 százaléka volt hazai kötvényekben, ami hozzávetőleg 92 milliárd forint a mostani dolláráron. A Templetonnak közel 30 kötvényjellegű (fixed income) alapja van, ezek közül még több másikban is lehetett hazai kötvény.