1p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Nem sok örömet okoztak a befektetőknek az árupiaci termékek mostanában, a látványosan zuhanó aranyon kívül a többi is inkább lefelé tendált. Mintegy féltucatnyi hazai nyílt végű alap fektet viszont be ezen a területen, mi lehet a helyzet velük?

Nem járnak jó idők az árupiaci termékekre, legalábbis ha befektetési szempontból tekintünk rájuk, de a kitermelőiknek sem túl kedvező a helyzete. A hét fő szektorban 19 árupiaci terméket tartalmazó Dow Jones-UBS Commodity Index például a Yahoo Finance szerint 165 pont környékéről 133 pontra esett a március 9-ig eltelt két év alatt, ami 19,5 százalékos süllyedés. Egy év alatt pedig mintegy két százalékos volt a csökkenés. (Eközben a dollár/forint keresztárfolyam egy éve és két éve is nagyjából a jelenlegi szinten volt, igaz, közben sokat mozgott.)

A nyersanyagmániások kitartanak

Alapvetően kétféle elmélet van az aranyról, de vele együtt sokszor más árucikkeket is gyakran emlegetnek. Az egyik szerint az arany inkább technikai okokból zuhant nagyot, korábbi longok kényszerű lezárása, esetleg összehangolt spekulációs támadás miatt. Jó jel, hogy a fizikai aranyat továbbra is vásárolják a kisbefektetők és egyes jegybankok, a devizaháború, a pénzhígítás, a fedezetlen pénzkibocsátás pedig folytatódik világszerte. Egy 30-40, sőt 50 százalékos visszaesés a különböző tőkepiacokon ráadásul nem tekinthető abnormálisnak.

Árupiaci alapok hozama (Bamosz.hu)

A nyersanyaghívők szerint az inflációs veszély egyáltalán nem szűnt meg, az arany, ezüst és más árucikkek kisebb-nagyobb korrekció után előbb-utóbb az egekbe fognak szárnyalni, minden korábbinál nagyobb áremelkedés veheti kezdetét. Az egyéb árupiaci termékek a renyhe konjunktúra miatt most gyengélkednek ugyan, de a gazdasági növekedés fellendülésével majd szép jövő előtt állnak.

Vége a ciklusnak, indul a nagyböjt

A másik fő véleménycsoport szerint az árupiac sok éves, akár 10-20 évre is elnyúló ciklusokat produkált a múltban, és egy emelkedő ciklusnak most van vége. Lehet, hogy újabb húsz évig még nominálisan sem fogják utolérni magukat az árfolyamok. Az árupiaci volt az előző, már lefutott mánia, ami után sok éves esés, esetleg stagnálás várható.

Az arany csak egy lufi, nincs mögötte fundamentális érték, bármikor töredékére eshet az ára. A többi árucikknél pedig a vevők általában spórolnak, új technológiákat fejlesztenek ki a felhasználás csökkentésére. Eközben a kitermelők növelik kapacitásaikat, kitermelésüket, sokuk egyenesen rá van kényszerülve bevételei növelése érdekében, így a kínálat csak nőni fog. Majd csak akkor valószínű újabb árupiaci felfutás, ha már senki sem számít rá, ha már senkit nem érdekel ez a piac. (Egy hasonló vélemény például az Alapblogon olvasható.)

Hol egy kis plusz, hol egy kis mínusz

Akárhogy is lesz, 2006-2009 körül, a nagy árupiaci felfutás vége felé elindult Magyarországon mintegy féltucatnyi nyílt végű árupiaci alap, amelyek az utóbbi időben szintén megszenvedték a konjunktúra megszűnését. Az idén a Bamosz táblázata szerint a hat alap nyolc különböző sorozatából hét volt veszteséges (a legfrissebb adatok május 6 és 8 közöttiek), sőt az alapok indulása óta is mínuszban van három a nyolcból. Az egy és három éves hozamok terén sem sokkal jobb a helyzet, ahol pozitív a hozam, ott is többnyire nem kiemelkedő. (Az árupiaci termékeken alapuló tőkevédett alapok ebben a csoportban nincsenek benne.)---- Energiahordozótól élőállatig, longtól shortig ----

A legnagyobbat, közel 11 százalékot az idén a Budapest Arany Alapok Alapja veszítette, ami persze logikus az arany hasonló mértékű zuhanása nyomán. Az alap egyébként tőkéje 92 százalékát tartotta március végén az SPDR Gold Trust nevű híres, fizikai aranyat tároló, igen nagy tőzsdén forgalmazott alapban (ETF-ben).

A portfóliót meg szokták osztani

A többi alap jobban megosztja a tőkéjét. A CIB Nyersanyag is egy nagyobb külföldi alapra koncentrál, tőkéje 92 százaléka volt márciusban a Powershares DB Commodity ETF-ben. Ez, illetve a mögöttes index az ETFdb.com részletes adatbázisa szerint a világ 14 leginkább kereskedett árupiaci termékét tartalmazza. (Kétféle kőolaj, benzin, fűtőolaj, arany, réz, cukor, kukorica stb.)

A szintén a Budapest Alapkezelőnél kezelt GE Money Nyersanyag is alaposan megosztja a pénzét, kezelője szerint „a közel 20 nyersanyagot felölelő portfólióval kívánja biztosítani az alap befektetési politikája az egyoldalú kockázatok kiszűrését és a minél kiegyensúlyozottabb teljesítményt”. Az alap többféle külföldi ETF-et vásárol, márciusban tőkéje 19-19 százalékát tartotta az Ishares S&P GSCI Commodity és a már említett Powershares DB Commodity nevű alapokban, 12 százalékot az SPDR Gold Trustban, tovább is van, de a tíz százalék alatti részesedéseket nem sorolták fel tételesen.

Energiahordozóktól élőállatokig

A K&H Nyersanyag forintos és dolláros sorozatai közül, amint táblázatunkban is látszik, alapvetően a forintban kibocsátott értékpapír teljesített jobban, legalábbis névleg. Az alapban a Blackrok és a BNP Paribas alapjaiból van nagyobb mennyiség, egyébként márciusban vagyona 36 százaléka energiahordozókból, 26 mezőgazdasági termékekből állt, 17 százalék ipari fémből, 10 százalék élőállatból (vagy legalábbis a rájuk szóló árutőzsdei kontraktusokból). A nemesfémek itt csak hat százalékot képviseltek.

 

Az MKB nyersanyagpiaci alapjának is 92 százalék volt az árupiaci kitettsége, ezen kívül annyit árulnak még el, hogy egyedül a nyersolaj aránya haladta meg a tíz százalékot. Az irányadó indexe (benchmarkja) egyébként az említett Dow Jones-USB index, így elképzelhető, hogy nem tér el attól jelentős mértékben az összetétele sem. Az alap dollárkitettségének egy részét származékos üzletekkel fedezte.

 

Longolás és shortolás

Az OTP Föld Kincsei alapnál is minden időtávra jobban teljesített a forintos sorozat a Bamosz táblázata szerint, mint az eurós, legalábbis nominálisan (tehát a forint esetleges gyengülését vagy erősödését figyelmen kívül hagyva). Az alap bevallottan spekulál a nyersanyagok esésére is időnként, vagyis shortol, több-kevesebb sikerrel. Amint márciusi jelentése írja:

„A hónap során korábbi arany, ezüst, palládium, olaj, földgáz és réz vételi pozícióink egy részét zártuk és több esetben már inkább az árfolyamok esésére fogadunk. A stratégiával kisebb csökkenést értünk el a hónapban.” Tíz százalék feletti befektetése az alapnak csak egy volt, itt a Powershares DB neve bukkant fel újra.

Pici ország pici piaca

Az árupiaci alapok szegmense egyébként Magyarországon egyelőre igen kicsi. A Bamosz adatai szerint március végén 10,1 milliárd forint volt ilyen termékekben, ez az összes hazai alap összes tőkéjének csak mintegy negyed százaléka.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17210 16895 17290 +1,86% 17210 17220 2 839 800 500 HUF 2024-03-19 14:42:57
MOL 2960 2952 2978 -0,40% 2960 2962 570 890 890 HUF 2024-03-19 14:44:06
MTELEKOM 892 890 898 -0,67% 891 892 165 013 482 HUF 2024-03-19 14:39:49
RICHTER 9310 9235 9375 +0,16% 9300 9310 1 395 872 545 HUF 2024-03-19 14:42:33
OPUS 394 394 398 -0,88% 394 395 21 309 592 HUF 2024-03-19 14:36:02
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Nőtt a befektetási alapok vagyona februárban - a hozamok változatosak
Privátbankár.hu | 2024. március 14. 12:54
Februárban 4,3 százalékkal, 626 milliárd forinttal nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon, így az előző hónap végén a Bamosz tagjai 15 179 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
Befektetési alapok Ingatlanalapok: kiemelkedő eredmények nehéz piaci helyzetben
PR | 2024. március 13. 08:58
Noha a tavalyi- év jelentős kihívásokat tartogatott a hazai és a nemzetközi kereskedelmi ingatlanpiacon, az ingatlanalapok és a magyarországi befektetési alapkezelők szempontjából 2023 kifejezetten eredményes évnek volt tekinthető. Ezen belül pedig kiemelkedően teljesítettek a Gránit Alapkezelő ingatlanos termékei. Az elemzők várakozása szerint a következő években az ingatlanbefektetések volumene emelkedni fog hazákban és a régióban, ami új lendületet adhat a kereskedelmi ingatlanpiacnak, és kedvezően hathat az ingatlanalapok teljesítményére is. A hazai és nemzetközi kereskedelmi ingatlanpiac, valamint az ingatlanalapok tavalyi teljesítményéről és idei kilátásairól beszélgettünk Pozsgai Gáborral, a Gránit Alapkezelő értékesítési vezetőjével és Duha Bencével, szenior értékesítési és terméktámogatási menedzserrel.
Befektetési alapok Az év legjobb alapkezelőjét díjazták
Privátbankár.hu | 2024. március 1. 11:23
A Real Estate Awards Gálán az Erste Alapkezelő Zrt. kapta az Év Asset Management Cége 2023 elismerést. Ezzel a társaság másodszor nyerte el az ingatlanpiaci szakma egyik legjelentősebb díját.
Befektetési alapok Egy vagy két számjegyű hozam jutott az ingatlanalap-befektetőknek tavaly?
Eidenpenz József | 2024. január 26. 05:41
Nagy átlagban elmaradtak az évi tíz százaléktól a hazai ingatlanalapok hozamai tavaly, de volt néhány kivétel. Ennek számos oka lehet, nem csak a gazdaság és az ingatlanpiac lehűlése, még a kamatszint és a forint is belejátszhatott.
Befektetési alapok Már túl erős a forint, százmilliárdokat fizet nekünk idén a PMÁP
Eidenpenz József | 2024. január 18. 15:01
Az Equilor szerint 2024-ben a magyar gazdaság kilábalhat a recesszióból, 3,2 százalékkal bővülhet a GDP, a forint viszont enyhén gyengülhet, év végén 395 forint lehet az euró. Nemsokára több százmilliárd forintnyi állampapírkamat keres majd új helyet. Az év azonban a nagy kérdőjelek éve lesz a sok kockázat miatt.
Befektetési alapok Mi történt a magyarok legkedveltebb alapjaival?
Eidenpenz József | 2024. január 15. 05:44
Megnéztük a kötvényalapok tavalyi teljesítményét, a hozamuk pedig átlagosan jóval meghaladta az inflációt, 14,77 százalékra rúgott az évben. Ám nagy a szórás, devizában például nem volt jó ötlet megtakarítani. Másrészt pedig még ez sem tudja feledtetni a rettenetes 2022-es esztendőt.
Befektetési alapok Az MBH önálló, specializált befektetési bankjánál is a reneszánszukat élik a kötvénybefektetések
Natív tartalom | 2024. január 2. 13:04
A három hitelintézet fúziójából létrejött és 2023. május 1-jén indult MBH Bank a turbulens gazdasági környezet és az egyesüléssel járó plusz feladatok mellett is kiemelkedő tavalyi első háromnegyedéves eredményeket tudhat maga mögött. A privátbanki üzletág által kezelt vagyon mintegy 20 százalékos gyarapodásához vezető folyamatok mellett természetesen szó esett az idei kilátásokról is az újonnan alakult MBH Befektetési Bank vezérigazgató-helyettesével, Pleschinger Gyula Márkkal készült interjúban.
Befektetési alapok Van, ahol 362 milliárd forintot ért a november
Privátbankár.hu | 2023. december 14. 15:41
Szépen híznak a befektetési alapok.
Befektetési alapok Évi 35 százalékos hozam kötvényalappal
Eidenpenz József | 2023. október 24. 09:31
Az utóbbi egy évben 15-35 százalék közötti hozamot értek el a forintos hazai rövid és hosszú kötvényalapok, de ennek megismétlődése valószínűtlen. Ha a hozamcsökkenési trend tovább tart, akkor azért még előfordulhatnak két számjegyű értékek. A devizavétel sem jött be tavaly, a devizás alapok eredményei szerényebbek voltak. 
Befektetési alapok Ez a vagyon 438 milliárd forinttal hízott egy hónap alatt
Privátbankár.hu | 2023. október 16. 13:57
A befektetési alapokban kezelt pénzekről van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG