(Fotó: 123rf.com) |
Az ETF-ek világa nagyon színes, ezek a rendszerint viszonylag olcsó, a legtöbbször valamilyen indexet vagy nyersanyagot követő alapok tőzsdén vásárolhatók meg, és Magyarországról is hozzáférhetőek. Lenyűgöző a témák változatossága, közben időnként izgalmas, kalandos, és korántsem értelmetlen befektetési ötleteket lehet találni.
A felsorolt ETF-ek nagy részét talán nem lehet kapni most éppen, magyar cégeknél, de van olyan befektetési vállalkozás, amely szívesen felvesz a listára bármit, amire van kereslet. Mást esetleg külföldi internetes brókercégeknél érdemes megvenni (miután megbizonyosodtunk annak legális, megbízható voltáról). Ám ezek elsősorban érdekességek, aki úgy érzi, valamelyiket meg kell vennie, csak saját felelősségére tegye.
1. ETF-et az éveknek
A nemrég indult Global X Longevity Thematic ETF (LNGR) gyógyszergyártók, egészségügyi szolgáltatók, idősotthon-üzemeltetők és más olyan cégek részvényeibe fektet, amelyek az élet meghosszabbításán vagy az idősek életének jobbításán fáradoznak. Illetve persze ezen igyekeznek pénzt keresni. Az elöregedő társadalmakban ez nagyon jó üzletnek látszik – kérdés, nem épült-e már be ez a várakozás az érintett cégek részvényárfolyamába.
2. Büdös is, füstöl is, de Soros szereti, mi az?
Tavaly ősszel megírtuk, hogy Soros György is szénbányákba fektetett, később azt is, hogy ezek egy része be is csődölt. Ám alapjában véve nagyon jó volt az ötlet, ezt bizonyítja a VanEck Vectors Coal (KOL) ETF teljesítménye is, egy év alatt felment dollárban 38 százalékkal az Investing.com szerint. Korábban ugyanis annyi erőművet állítottak le a szén környezetszennyező volta miatt, akkora bajba került az egész szektor, hogy már nevetséges fillérekért lehetett kapni a bányarészvényeket.
3. Szanaszét sugárzó rosszkedv
A fukushimai katasztrófa óta az atomipar mélyrepülésben van, sok erőművet bezárnak, igaz, még épülnek újak is. Az urán ára és az uránbányák részvényei is logikus módon a padlón vannak. A bányarészvényeket vásároló Global X Uranium (URA) ETF így értékének mintegy 90 százalékát veszítette el 2011 eleje óta, 125 dollárról 12,60-ra zuhant. Mivel azonban sok erőmű tovább működik, újakat is építenek, az urán iránt is maradt kereslet, és van, aki arra számít, hogy a szénbánya-részvényekhez hasonlóan itt is eljön egyszer a nagy fordulat.
4. Vegyünk egy kis fehér port!
Állítólag a jövő olaja a lítium lesz, hiszen már mindannyiunk zsebében ott van a telefonok akkumulátora miatt, és lehet, hogy tíz év múlva a legtöbbünk autója is tele lesz vele. Az elektromos autók növelik a keresletet, ugyanakkor nagyon kevés számú bánya adja a termelés zömét a bolygón. (Van bennük például Tesla-részvény is.) Két ETF is ilyen bányákra szakosodott, a LIT és a SOLLIT jelűek. Az utóbbi egy évben árfolyamuk 19 százalékkal nőtt, de az igazi lítium-mánia lehet, hogy már le is csengett: 2010 végén-2011 elején majdnem kétszer ilyen magasan volt a két ETF árfolyama.
5. Alap a kütyünemzedéknek
Mostanában kezdődik az időszak, hogy munkába állnak és jól keresnek majd a gyerekek, mármint azok, akik 1980 és 2000 között születtek, a „millenniumi nemzedék”. Erre is jött létre nemrég ETF, a Global X Millennials Thematic (MILN). Olyan részvények vannak benne, mint a Facebook és más közösségi oldalak (hiszen a kölykök le sem szállnak róluk), internetes áruházak (mert fel sem emelik a hátsójukat a bevásárláshoz), kütyügyár (Apple), és amin keresztül mindezt ki lehet fizetni (Paypal). Van különben külön közösségioldal-ETF is (SOCL), amelynek ára egy év alatt 45 százalékkal ment fel.
6. Ha polgárháború lesz, nem lesz, ha nem lesz, lesz
Nem akarsz jól aludni? A Global X MSCI Colombia (GXG) ETF abban a dél-amerikai országban fektet be, amelyben most kötögetik a békét 52 év polgárháború után. Ám a békeszerződést egy népszavazáson a szavazók kis többsége nemrég elutasította, így újra kell tárgyalni az egészet. Ha ez még nem lenne elég, az ország alaposan ki van szolgáltatva a nyersanyagáraknak is. Az ETF egyébként dollárban az utóbbi 7-8 év alatt nem ért el hozamot, három év leforgása alatt pedig lefeleződött.
7. Kövér vagyok, de vásárolni akarok
A Janus Capital a rómaiak kétarcú istenéről kapta a nevét, nem meglepő, hogy ETF-jének neve is ellentmondásos. A Bloomberg a legkreatívabb ETF-ticker (tőzsdei kód) címet ajándékozta neki, amiért az Obesity ETF – „Túlsúlyos ETF” – jele az lett, hogy SLIM (azaz vékony, sovány).
Az alap egyébként olyan cégekbe fektet, amelyek a túlsúlyos emberek táplálkozásával, gyógyításával kapcsolatos termékeket és szolgáltatásokat, fogyókúrás programokat, fitnesz eszközöket kínál. A kibocsátónak van még FIT (fitnesz) és OLD (idős, öreg) kódú alapja is, a névre rímelő tematikával. „Sokan szeretnek olyasmibe fektetni, amit értenek, vagy amiben fogyasztóként részt vesznek” - nyilatkozták a Bloombergnek. Márpedig idős és túlsúlyos emberekből egy darabig nem lesz hiány az iparilag fejlett országokban.
8. Bölcs dolog emírségben tőzsdézni?
Az iShares MSCI Qatar Capped (QAT) a katari emírség részvénypiacára szakosodott. Tud mondani három katari részvényt? Nem? Na látja, akkor vegyen inkább ETF-et, mármint ha bízik a katari piacgazdaságban. A dollárban jegyzett ETF egyébként lefelé csorgott az utóbbi években, de távolról sem annyira, mint az olaj ára.
9. Megjött a viszkis
A napokban indult el a Spirited Funds/ETFMG Whiskey and Spirits ETF (WSKY) New Yorkban, amely olyan cégek részvényeibe fektet, melyek árbevételük zömét a whiskey gyártásából vagy forgalmazásából nyerik. Egészségére.
10. Havi hétszáz dollár VIX-szel, az ember könnyen viccel?
Lyxor S&P 500 VIX Futures Enhanced Roll Euro. Ez a hosszú nevű alap a VIX nevű nagyon elvont, dollárban jegyzett amerikai részvényekre szóló opciókra szóló indexre szóló ETF Frankfurtban, euróban kapható változata. Világos? Valahogy nem az az özvegyeknek és árváknak szóló termék. Inkább felejtse is el gyorsan. (Itt írtunk róla részletesebben.) //privatbankar.hu/reszveny/lehet-e-megis-penzt-keresni-a-felelem-indexszel-298871
+1: Fű-ETF (WEED?)
Sokat kerestük, de nem találtunk olyat, amely marihuána-részvényekbe fektetne, az érdekesség azonban az, hogy könnyen lehetne már ilyen is. Például 2010-ben még a gondolata is viccnek számított (egy ETF-szaklap itt poénkodott erről), ma azonban gyakoriak az olyan cikkek, mint „Melyik az a három marihuána-részvény, amelyeket intézményi befektetők is vásárolnak”. (Egyébként a GWPH, OGRMF, TWMJF kódú részvények.) Marihuána-részvényindex egyébként már létezik.