A Bamosz-tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 41,31 milliárd forinttal, azaz 1,3 százalékkal csökkent áprilisban. A kötvényalapok, az abszolút hozamú alapok és a tőkevédett alapok kivételével minden kategóriában csökkent a nettó eszközérték – írja az alapkezelők szervezete. A hónap végén a tagok összesen 3117 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
A pénzpiaci alapoknál összesen 16,7 milliárd forint áramlott ki. Az eurós és dolláros pénzpiaci alapoknál az azelőtti hónaptól eltérően szintén már az eladók kerültek túlsúlyba. A tőzsdéken mindenütt süllyedés volt, a BUX ezen belül is alulteljesítő lett. Így nem meglepő, hogy a részvényalapoknál az eladók dominanciája volt érezhető. A visszaváltások meghaladták az ötmilliárd forintot. A kötvényalapokon belül vegyes a kép, a 2,14 százalékos vagyongyarapodást a hozamok okozták, tőkebeáramlás gyakorlatilag nem történt.
A tőkevédett alapok a pozitív kivételek közé tartoztak, a tőkebeáramlás 4,4 milliárd forint volt. Az abszolút hozamú alapok már hosszú ideje tartó folyamatos vagyongyarapodást mutatnak, az áprilisi tőkebeáramlás közel négymilliárd volt. A nyilvános ingatlanalapoknál a visszaváltások elérték a 3,1 milliárdot, de az alapok pozitív átlaghozama lényegében ellensúlyozni tudta ezt, így a vagyoncsökkenés mindössze 0,3 százalékos volt.
A zártkörű alapok vagyona a visszaváltások miatt áprilisban is jelentősen, 13 százalékkal, 26 milliárddal csökkent, ezen belül elsősorban részvényalapokból vontak ki forrásokat. (Ebben a kategóriában a fő tulajdonos az államosított nyugdíjpénztári vagyont kezelő Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap, amely fokozatosan teszi pénzzé értékpapírjait – a szerk.)
A hazai alapok összes tőkéje (Forrás: Bamosz) |