Az Aegon Asset Management 346 milliárd eurós vagyont kezel, ennek 1 százalékát kezelik Budapesten, a cég közép-kelet európai központjában, ami arányában ugyan nem tűnik soknak, de nominálisan a 3 milliárd euró fölötti összeg elég komoly méretet jelent. Magyarországon az alapkezelő annyiban egyedi, hogy miután itt a regionális központ, egy erős csapatot tudtak felépíteni.
Mi történik a világban?
Az MSCI globális részvényindexet megnézve az látszik, hogy tavaly a részvénypiac tetőzött, azóta alacsonyabb csúcsok és alacsonyabb mélypontok alakultak ki, vagyis eső trend keletkezett. Ugyanakkor, ami a kötvénypiacot illeti, ott nem történt változás, nem kezdődött hozamemelkedés. Mindez arra utal, hogy a piac egyelőre nem árazott kamatemelést, miközben a FED már tett egy lépést, egy emelésen már túljutott.
Ami a fundamentumokat illeti: a korábbi években a feltörekvő piacok 8-10 százalékos ipari termelésnövekedést mutattak, a fejlett országokban ez 2 százalék körüli volt. Az utolsó időszakban ez lassult, a feltörekvőknél 5 százalék alá, a fejletteknél egyenesen 0-ig. Ez rendszerszintű problémát jelez, és nem elegendő magyarázat az, hogy az ipar felől a szolgáltatási szektorba tolódik el a gazdasági növekedés. Az ipar növekedése nélkül nincs egészséges gazdasági növekedés.
Növekedés
A GDP növekedést tekintve Amerikában 2 százalék az idei várakozás, az eurózónában ugyanez alig 1 százalék fölötti. A részvénypiacokat illetően a vállalati árbevétel-, és profitvárakozások stagnálnak a fejlett piacokon, és ugyanez a legutóbbi időben a feltörekvő piacokra is jellemző. Így viszont az árazás már nem olcsó a piacokon, csak addig lehetett annak tekinteni, amíg nagy volt az optimizmus a várakozásokban.
Hitelezés, kamatok
Kérdés ezek alapján, hogy a FED milyen kamatemeléseket fog végrehajtani. Tavaly decemberben került sor az első negyedszázalékos kamatemelésre. A megindult kamatemelési ciklus azonban szokatlan, mert általában a hitelezési ciklushoz alkalmazkodik, vagyis a kamatemelés akkor indul, amikor a vállaltok részéről megindul a hitelek iránti kereslet. Jelen esetben ez már 2012-től zajlik, tehát ebből a szempontból a kamatemelési ciklus kezdete erősen elkésett, sőt, már ott tartunk, hogy a bankok hitelezése kezd visszaesni, ez az a szakasz, amikor már a monetáris könnyítést szokták kezdeni. A múltbeli hasonlatok szerint tehát már 3-4 éve megindult volna a kamatemelési ciklus, és most már ennek a megfordítása lenne aktuális.
Európában és Japánban más a helyzet: itt nem indult meg a hitelnövekedés, csak az államadósság növekedett, ezzel szemben a fejlődő országok közül sokban felpörgött, sőt túl is hevült a hitelezés (Törökország, Kína stb.) Ez nem az állam eladósodása, hanem a lakossági és vállalti hitelek felfutása, persze régiónként eltérő arányban.
Mibe fektessünk?
Mindezek alapján befektetési szempontból nem a legvonzóbbak a részvénypiacok. Fundamentálisan drágák a papírok, az árfolyamok kirobbanó konjunktúrát áraznak, miközben ennek semmi nyoma. Ugyanakkor a kamatok igen alacsonyak, így ez alapján jó esély lehet egy piaci sávozó trend kialakulására (közben akár nagy esésekkel és emelkedésekkel tarkítva). Ez nem vonzó időszak a részvénybefektetésre.
A részvénypiacok túlárazottsága miatt a kötvényekre helyeződik a hangsúly, ennek megfelelően javasolják az alacsony kockázatú Aegon BondMaxx abszolút hozamú kötvény befektetési alapot, amely állampapírokba és vállalati kötvényekbe fektet. Az alapot a magasabb kockázatú MoneyMaxx Abszolút hozamú alap mintájára hozták létre, amely nem csak kötvényeket tart, hanem részvény-, és nyersanyagpiaci pozíciókat is felvesz.