Egy év alatt 30 százalékkal esett az orosz RTS részvényindex, 1400 pont környékéről 900 pont közelébe, de decemberben volt 630 ponton is. A hazai kisbefektetők eddig három befektetési alapon keresztül is vásárolhatnak orosz részvényeket: Az Aegon Russia, az OTP Orosz Részvény és a Quantis Oroszország szakosodott erre a területre.
Ezek közül a Quantis Oroszország megszűnés alatt áll, de nyilvánvalóan nem az orosz piacon elszenvedett árfolyamveszteség miatt. A pénzügyi csoport megszünteti kínai, indiai, dél-amerikai, kelet-európai, sőt betétalapját is. A megszűnési eljárás február 16-án indult.
Röpködnek az orosz mínuszok
Az említett három alap forintban kibocsátott sorozatai különböző mértékű veszteséget értek el az utóbbi egy évben, február 18-ig: A Quantis majdnem az RTS indexével megegyező, 31 százalékos mínuszt, a másik két alap ennél kisebbet, 10-15 százalékosat. A három és öt éves hozamok is negatívak, mert az orosz index az orosz-ukrán feszültségek 2014 eleji kitörése előtt is lefelé tartott, trendjében lassan lefelé csorgott évek óta. A 2011-es évben például 2000 pont felett is járt a mutató.
A K&H Prémium Tőkevédett Orosz & Török Származtatott Alap 2011 végén indult és tavaly december 16-án járt le, befektetőinek bő három évre 12,28 százalékos hozamot fizetett ki. Ez azonban a hozam török komponensének lehetett köszönhető, a török tőzsde 100 elemű indexe (XU100) ugyanis 2011 végén még 50 ezer pont körül járt, most pedig 92 ezer pont közelében van.
Sok függ attól is, hogy milyen devizában jegyzik az adott alap befektetési jegyeit, és a devizakockázatokat fedezik-e, vagy sem, hiszen a rubel és ezzel a rubelben jegyzett eszközök nagyon erősen leértékelődtek tavaly.
Optimizmusra adhat okot
Az OTP Orosz Részvény januári hírlevelében azt írják, „optimizmusra ad viszont okot, hogy a hónap utolsó felében az olajárak hat hónapnyi esés után elkezdtek emelkedni, illetve hogy február közepén újra összeülnek a kelet-ukrajnai konfliktusban érintett felek és megpróbálják tárgyalásos úton megoldani a konfliktust. Az orosz piac továbbra is szinte a 2009-es mélypont körüli árazási szinteken tartózkodik, jelentős diszkontot kínálva a többi fejlődő piachoz képest. Az alapon belül a referenciaindexhez képest továbbra is azokat a cégeket preferáljuk, amelyek hosszú távon megerősödve jöhetnek ki a külföldi vetélytársak kieséséből (hazai retail láncok) és a gyenge rubelből (exportőrök).”
Árszabályozás tehet be a kiskereskedelemnek
Az Aegon Russia januári jelentésében pedig az áll, hogy „az olajár volatilis maradt januárban, az eladási hullám lendületét vesztette a fúrási aktivitás csökkenését mutató jelekre. Tovább eszkalálódott az orosz-ukrán konfliktus januárban. Az orosz részvénypiac negatív tartományban zárta a hónapot. Az exportőrök jól teljesítettek, azonban a kiskereskedelemi szektort jelentősen megütötték egyrészt a tovább dráguló import, másrészt annak a lehetősége miatt, hogy a kormány bizonyos termékek árát leszabályozhatja.”
Az OTP alapjában 90, az Aegonéban 93 százalék körül volt az orosz részvények aránya január végén.