„Tapasztalataink szerint a hazai megtakarítók többsége továbbra is az óvatosabb befektetéseket részesíti előnyben. 2012-ben a tőke-és hozamvédett alapokban elhelyezett megtakarítások 15 százalékkal nőttek”... „Igazi kuriózumnak számít a hazai befektetési piacon” a K&H Forintsáv Tőkevédett Alap, különlegessége, hogy hozama a forint árfolyamváltozásától függ – állítja a K&H Alapkezelő sajtóközleménye.
Akkor lesz jó, ha béke van
A K&H Forintsáv teljesítménye a forint euróval szembeni árfolyammozgásától függ, akkor magasabb a hozama, ha az árfolyam egy adott sávon belül marad. A sávot a futamidő elején határozzák meg, teteje és alja az Európai Központi Bank március elsején közzétett HUF/EUR keresztárfolyam 103,4 és 98 százaléka. Például egy majdani 295 forintos euróárfolyam mellett 289,1 és 305,03 forint között rögzítik a sávot.
Ezt követően minden devizakereskedési napon feljegyzik, hogy ehhez az árfolyamsávhoz képest hol tartózkodik a hivatalos EKB-árfolyam. Amikor az így meghatározott sávon belül van, a befektetőket a 11 százalékos maximumhozam adott napra eső része illeti meg. Amikor az árfolyam a sávon kívül van, a cég megfogalmazása szerint „az alap az adott napra a tőke védelmét nyújtja”, magyarul nem keletkezik hozam, de veszteség sem. Az alap teljes hozama így 11 százalék lehet a 1,5 éves futamidő végén. Így „akkor tud a betéteket jelentősen meghaladó hozamot nyújtani”, ha a forint a másfél év részében viszonylag stabil marad az euróval szemben – írják.
Volt, hogy bejött, volt, hogy nem
A közlemény pár területen pontosításra szorul. Egyrészt ha hasonló módon működő befektetési alap még nem is volt, több kereskedelmi bank többször bocsátott ki így működő kötvényeket. Ezek egy része azután bejött, a maximális kamatot fizették, mások kamata viszont jócskán elmaradt a maximumtól, amikor a forint árfolyama erősen kilengett.
Erre pedig az utóbbi években többször volt példa, csak az utóbbi másfél évben is jó párszor kilógott az euró/forint árfolyam a példaként említett sávból. Erre az évre is sokan várnak gyengülő vagy erősödő forintot különböző forgatókönyvek bekövetkezte esetén, stabilitásra kevesen számítanak (amitől persze még az is bekövetkezhet).
Kutatás a 11 százalék után
Ami a várható hozamot illeti, úgy látszik, itt egy joghézag lehet, mert sem a sajtóközleményben, sem az alap kezelési szabályzatában, sem a különböző egyéb közleményekben nem említik azt, hogy ez a 11 százalékos maximális hozam évesített-e – tehát nyilván nem –, és azt sem adják meg, hogy mennyi is lenne ez éves szinten. A kezelési szabályzatban a hozamszámítás módját kell megnézni, hogy egyértelmű legyen, így azonban világos, hogy egy év után kamatos kamattal és kerek másfél évvel számolva a maximális kifizetés egy 7,2 százalékos éves hozamú befektetésnek felel meg.
Ez az évi hat százalék közelében húzódó legjobb nem akciós banki kamatokat biztosan meghaladja, ennél többet csak új betétekre fizetnek a bankok, akkor viszont évi nyolc százalék körül. Más bankból odamenni emiatt tehát bizonyosan nem éri meg. A fix kamatú lakossági állampapírok pedig 6,0-6,5 százalékos, a változó kamatozású, inflációkövető 2015/L államkötvény évi 8,5 százalékos kamattal kapható jelenleg. Kérdés, körülbelül egy százalékpontos bizonytalanért érdemes-e kockáztatni, hogy a hozam nulla közelében legyen, ha elszáll vagy nagyon beerősödik a forint.
Tavaly 10,3 milliárdot gyűjtött a Budapest Az előzetes várakozásokat meghaladó mértékben, 2,9 milliárd forint értékben jegyezték november 19. és december 14. között a Budapest Spectrum Hozamvédett Alap befektetési jegyeit a kevesebb mint egy hónapos jegyzési időszak alatt – írja a Budapest Alapkezelő. Az alap népszerű európai abszolút hozamú alapokon keresztül biztosít lehetőséget a befektetőknek, hogy a részvény-, a kötvény-, a nyersanyag- és a devizapiacok mozgásaiból is profitáljanak. „A Budapest Alapkezelő 2012-ben három tőkevédett alapot indított, amelyekben összesen 10,3 milliárd forintot helyeztek el a befektetők. Népszerűek voltak az abszolút hozamú alapok is: az október végén indult GE Money Devizapiaci Abszolút Hozam Alapban például 1,5 milliárd forint gyűlt össze” – írja az alapkezelő, amely idén is főként tőkevédett és abszolút alapokat tervez.. „A Budapest Spectrum Hozamvédett Alap ebben a környezetben jelent versenyképes alternatívát, mivel a fix kamatozású eszközök hozamát középtávon meghaladva stabil teljesítményt képes nyújtani a kifejezetten aktív befektetési politikának köszönhetően” – teszik hozzá. (Nyilván az, hogy képes meghaladni a fix hozamokat, nem jelenti azt, hogy biztosan meg is haladja.) A három éves alap első éve után évi hét százalékos fix hozamot fizet, az úgynevezett participációs ráta 138 százalék. |