8p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Két díjat is nyert az Accorde Alapkezelő a befektetési alapok Privátbankár.hu Klasszis 2024-es szavazásán: az Accorde Abacus Alap az első helyen végzett a Legjobb Abszolút Hozamú és Származtatott Alap (közepes kockázat) kategóriában. Gyurcsik Attilát, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatóját választották az Év Portfóliómenedzserének. Ennek apropóján beszélgetett Gyurcsik Attilával Vég Márton újságírónk.

Az első kérdésem nem is az lenne, hogy melyik áll a szívedhez közelebb, mert kicsit másfajta a két díj. Melyek azok a tulajdonságok, amelyek kellenek ahhoz, hogy valaki jó portfóliómenedzser legyen?

Egyszerre nehezítem és könnyítem meg a dolgodat, mert szerintem sok szempontból a két díj mégiscsak azonos. Ahhoz, hogy valaki az év portfóliómenedzsere legyen, a szakmában, de legalábbis valamilyen alap tekintetében valamit le kell tenni az asztalra. Tehát valószínűleg ezért kaptam a díjat, nem a szépségversenyt nyertem meg. Azt gondolom, hogy ez a kettő, a szakmaiság és az alap teljesítménye, valamint az, hogy az év portfóliómenedzsere lettem, azt gondolom, hogy szorosan összefügg. Az Abacus egy abszolút hozamú alap, amit én kezelek. Ennek a stratégiának az a nagyon fontos ismérve, hogy valójában egy fekete doboz. Olyan értelemben, hogy nagyon szabad a mandátum, gyakorlatilag a portfóliómenedzser úgy garázdálkodik, ahogy akar. Valójában, aki ezt az alapot megveszi, az az én világképemet és tudásomat veszi meg. Nincs egy benchmark, egy fogódzó, mint egy hazai kötvényalapnál, vagy egy amerikai részvényalapnál, amiről tudjuk, hogy amerikai részvényekbe fektet.

A Te alapod esetében ez mit jelent?

Bár az abszolút hozamú mandátum teljesen szabad kezet biztosít a portfóliómendzsernek, az Abacus alap esetében én választottam egy jól definiálható stratégiát, amit az elmúlt években igyekeztem következetesen végig vinni. Ez egyébként egy polcról levehető stratégia, a legsikeresebb hedge fund stratégiák egyike. Fontos, hogy kizárólag részvényekkel foglalkozik, tehát ebből az is következik, hogy nincs benne se devizákkal, se pedig mindenféle nyersanyagokkal való kereskedés. Amivel viszont foglalkozom, hogy részvényekre, szektorokra vagy éppen ellenük fogadok. Tehát ez attól abszolút hozamú alap, és nem egy sima részvény, vagy vegyes alap, mert nem kizárólag arra játszik, hogy valami emelkedni fog, hanem csúnya spekuláns módjára, ha úgy hozza a sors, akkor valami ellen is fogadhatok. Stílusát tekintve én értékalapú befektető vagyok, aki hosszú távon gondolkodik. Féléves vagy éves blokkokban változik az eszközallokáció, de nem naponta, nem ennyire heves.

Tudnál példát mondani?

Sok példát tudnék mondani, de talán a 2022-es évet emelném ki, ami egyben a legsikeresebb éve is volt az alapnak. Abban az évben mind a részvény-, mind a kötvénypiacokon magas, kétszámjegyű bukót lehetett elérni. Ebben a szélsőségesen negatív környezetben az Abacus alap 16 százalékos pozitív hozamot ért el, ami nagyrészt short ügyletekből tevődött össze. Az volt a víziónk, hogy az infláció nem átmeneti lesz, hanem tartós és a jegybankok sokkal több kamatemelésre kényszerülnek, mint amit a piac vár. Emiatt alapvetően a hozamérzékeny szektorok, elsősorban a technológiai szektor ellen fogadtam, külön ki lehet emelni a Zoomot, vagy a Teslát. Nyilván a Zoomban volt egy óriási felfutás a Covidot követően, amiről azt gondoltam, hogy le fog csengeni.

És végül így is lett, nem?

Emlékszem, akkoriban voltak olyan hangok, hogy soha többet nem lesz fizikai meeting. Minden az online térbe költözik, de azért látjuk, hogy ennek vannak hátrányai, és hogy a való élet nem így alakult. De említhetném a Teslát is, aminek szintén volt egy nagyon nagy felfutása, és ott is vettünk fel short pozíciót, amit elég jó időzítéssel zártunk. Lényeg a lényeg, hogy 2022-ben nagyjából a hozam kétharmada short ügyleteken keresztül jött.

2023-ról mit tudsz mondani?

Azt gondoltam, ha 2022 egy pokolian rossz év volt minden eszközosztálynak, akkor az álmoskönyv szerint két ennyire rossz év viszonylag ritkán követi egymást, ezért úgy döntöttem, hogy 2023-ban nem shortolok semmit. Tavaly 26 százalékos hozamot ért el az alap, olyan befektetéseken, mint például a Magyar Telekom, ami elég nagy pozíció volt az alapban. Nincs túldiverzifikálva az alap, ha valamiben hiszek, akkor azt viszonylag nagy súllyal játszom meg az alapban. Amit még talán érdemes megemlíteni, az a Credit Suisse csődje keltette hullámok a bankszektorban. Ez egy mini bankpánik volt, ami valójában egy remek lehetőséget teremtett jó minőségű bankrészvények vásárlására, és vettem is egyébként, de így az ember utólag mindig azt gondolja, hogy miért nem vett többet.

A rizikóvállalásnak a skáláján hogyan mozogsz, mennyire vagy bevállalós?

Nagyon jó a kérdés, alapvetően az alappal a célom, hogy a volatilitása tíz százalék körül alakuljon. Tudni kell, hogy egy klasszikus részvényalap volatilitása inkább a húsz százalékhoz közelít, nyilván egy kötvényalapé pedig messze öt százalék alatt van. Alapvetően ez egy közepes kockázatú termék, egyébként a díjat is ebben a kategóriában nyerte el az alap, tehát bevállalósnak egyáltalán nem mondanám magam.

Tehát ennél tudnál sokkal extrémebbet összerakni?

Hát igen, lehetőségem lenne rá, de tudatosan alakítom így az alap stratégiáját.

Ha szétnézünk a világban, akkor a globális piacokat mi mozgatja most leginkább? Például az amerikai vagy az európai választások, a háborúk? Ezek a különböző nagyobb globális helyzetek mennyire befolyásolják egyes cégeknek a részvényeit, vagy inkább ezek kiszűrhető hatások?

Kicsit cinikus választ fogok adni, de szerintem semennyire. Ha csak belegondolunk az elmúlt fél-egy év rossz híreibe, és hogy ez mennyire akasztotta meg a tőkepiaci bikát, akkor mondhatjuk azt, hogy semennyire, mert ezek a hírek, amikről beszélünk, akár a gázai konfliktus, de folyamatosan jönnek rossz hírek Tajvan és Kína viszonylatában is, ez semennyire nem üti meg a befektetők ingerküszöbét. És tudjuk azt is, hogy Amerikában választások lesznek ősszel, és azt is, hogy fej-fej mellett halad a két jelölt. Én azt gondolom, hogy egy klasszikus bull piacon vagyunk, de azt azért látni kell, hogy ez már nem egy fiatal bika, ezért érdemes odafigyelni. A kollégáknak azt szoktam mondani, hogy picit olyan a helyzet, hogy amíg szól a zene, addig táncolunk, de azért figyelni kell a pincéreket és ha már pakolják el az italokat, akkor érdemes óvatosabbnak lenni, hiszen vannak kockázatok. Nyilvánvalóan egy Trump győzelem a kötvénypiacok szempontjából rendkívül izgalmas, hiszen nem gondoljuk róla, hogy egy fiskálisan konzervatív figura lenne. Hosszú távon szerintem lehet hatása a hozamokra annak, hogy ki lesz az elnök.

Egy évvel ezelőtt Magyarországon leginkább az infláció volt a probléma. Akkor az volt a véleményed, hogy 3-4 százalékos inflációhoz nagyobb recessziót kell csinálni. Nagyjából ez be is következett, amit a háztartások nagyon megszenvedtek. Hogyan látod most a magyar gazdasági helyzetet?

Igen, ez egy nagyon érdekes kérdés. Szerintem a magyar gazdaság az nem egy gazdaság, hanem valójában minimum kettő. Tehát egyfelől van egy nagyon versenyképes, exportra termelő feldolgozóiparunk, ami nagyrészt autógyártókat takar, és ehhez kapcsolódik rengeteg új beruházás, fejlesztés, egy technológiai váltás következtében. Ennek kapcsán szerintem most kevésbé jönnek jó hírek. Úgy tűnik, hogy ez az átállás az elektromos autózásra, mintha lassabban akarna megtörténni, mint ahogy azt sokan várták vagy remélték. Ez azt jelenti, hogy ezek a beruházások, melyek ehhez kapcsolódnak, is lassabban fognak megvalósulni. Szerintem ez egy fontos hír, ami az idei évnek egy új híre. Sokan találgatják, hogy mi ennek az oka.

A magyar kormány elég nagy tétet tett erre.

Ez valamennyire logikus, mert ha mindenki azt mondja, hogy ez a jövő technológiája, és itt van a három legnagyobb prémium gyártó Németországból, akkor ez logikus lépés. Csak én azt mondom, hogy lehet, hogy ez lassabban fog megtörténni, mint ahogy azt gondoltuk, akár egy éve, aminek nyilván van kihatása a gazdaság növekedésére, teljesítményre, a beruházások tervezett ütemére. Ez talán az egyik lába ennek a sztorinak. A másik lába az a belső gazdaság. A fogyasztás szerintem helyre fog állni, tehát már van reálbérnövekedés, ebből pedig az következik, hogy a kamatszintek is úgy-ahogy normalizálódtak, ami a lakossági beruházások szempontjából fontos. Idén 2 százalék körüli növekedés várható. Ehhez párosul egy 4-5 százalékon beragadó infláció. Ez nem rossz szituáció, mert nyilván voltak ennél sötétebb időszakok, de amíg a német gazdaság és ezen belül a feléjük exportált termékeink iránti kereslet valamilyen módon nem javul meg érdemben, addig ez egy picit döcögősebb menet lesz szerintem.

Készültök valami újdonsággal még 2024-ban?

Gondolkodunk sok új terméken, nem is egyen, most még nem feltétlenül lőném le a poént. Mindig próbálunk innovatívak lenni, például a lengyel választásokat követően indítottunk egy lengyel részvényalapot. Ez egy viszonylag friss termék, mert hiszen tavaly év végén indult, és azt gondolom, hogy a lengyel piac egy nagyon jól teljesítő piac lesz.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23740 23120 23740 +2,33% 0 0 14 504 613 740 HUF 2025-01-17 17:13:32
MOL 2886 2860 2896 +0,21% 0 0 1 026 061 380 HUF 2025-01-17 17:12:27
MTELEKOM 1366 1358 1386 +0,89% 0 0 675 907 490 HUF 2025-01-17 17:05:16
RICHTER 10700 10670 10950 -1,20% 0 0 2 190 343 700 HUF 2025-01-17 17:11:11
OPUS 527 520 529 +1,15% 0 0 218 365 233 HUF 2025-01-17 17:07:54
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Egy befektetési lehetőség, amivel részesedhetünk a világ egyik legfejlettebb piacából
Natív tartalom | 2024. december 16. 11:47
Klasszis Podcast Halas Zoltánnal, az OTP Alapkezelő portfóliómenedzserével.
Befektetési alapok Mi az a megatrend, és miért hagy ki egy jó lehetőséget az, aki nem tudja?
Litván Dániel | 2024. november 27. 09:48
Megatrend, hype-ciklus görbe, a mesterséges intelligencia izomereje, hibrid befektetési stratégia. Mindezekről is beszélgettünk Richter Péterrel, a VIG Alapkezelő portfóliómenedzserével, de az interjúból az is kiderül, hogyan lehet pénzt keresni ezek segítségével.
Befektetési alapok Fenntartható befektetést keres? Itt vannak a díjnyertes magyar lehetőségek
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 14:26
A Privátbankár.hu ünnepélyes keretek között, egy magas színvonalú szakmai rendezvényt követően átadta Az Év ESG Alapkezelője 2024 díjat. Idén először a befektetési alapok is elismerésben részesültek.
Befektetési alapok Kedvező befektetési lehetőség azoknak, akik hosszú távon szeretnének megtakarítani
Natív tartalom | 2024. szeptember 24. 19:51
Nem kell mást tennie, mint vásárolni az OTP USA Részvény Alapból, melynek befektetési jegyeit nem csak dollárban, hanem euróban és forintban is meg lehet venni. A július elején indult alap azoknak lehet kedvező befektetési lehetőség, akik hosszú távon szeretnének megtakarítani, és az amúgy is diverzifikált portfoliójuk részvénykitettségének egy részét az amerikai piacon szeretnék befektetni – mutatott rá Halas Zoltán, az OTP Alapkezelő Zrt. portfólió menedzsere.
Befektetési alapok Sok magyar vagyona gyarapodott augusztusban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 14:44
A befektetési alapokban kezelt vagyon augusztusban 0,6 százalékkal, 95 milliárd forinttal nőtt, így a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai 16 611 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban - közölte a szövetség hétfőn az MTI-vel.
Befektetési alapok Jobb az ESG-befektetések hozama, mint a többié?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 15:01
Általános vélemények szerint a környezetileg, társadalmilag felelős ESG-befektetések hozama magasabb azoknál, ahol ezek a szempontok nem játszanak szerepet. Magasabb osztalékot is képesek fizetni.
Befektetési alapok A befektetési alapkezelés olyan, mint a sakk – interjú a Gránit Alapkezelő vezérigazgató-helyettesével
Natív tartalom | 2024. augusztus 28. 16:15
Nem tudhatod biztosan, hogy mit fog lépni az ellenfeled, avagy mi fog történni a gazdaságban, de minden forgatókönyvre készülnöd kell válaszlépéssel – vallja a két év alatt dolgozói létszámban és kezelt vagyon tekintetében is duplájára növekő, Közép-Ázsia felé kacsintgató Gránit Alapkezelő második embere, Erdélyi Zombor.
Befektetési alapok Tartalmas befektetési étlapról válogathatunk, de mivel fűszerezzünk? Klasszis podcast - videóval
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. augusztus 23. 16:09
Az MBH Alapkezelő megújította befektetésialap-kínálatát, aminek során a közép- és kelet-európai régióra fókuszáló alapjuk is új karaktert kapott. A Klasszis podcastban az alapkezelő üzletfejlesztési igazgatójával, Kovács Lászlóval és a befektetési üzletág vezetőjével, Herczog Péterrel beszélgettünk.
Befektetési alapok Több száz milliárddal híztak itthon a befektetési alapok
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 16. 13:31
A befektetési alapokban kezelt vagyon júliusban 2,1 százalékkal, 342 milliárd forinttal növekedett, így a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai 16 516 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban - közölte a Bamosz pénteken.
Befektetési alapok Hogyan védhetjük befektetéseinket geopolitikai konfliktusok esetén? - interjú
Bózsó Péter | 2024. augusztus 14. 15:01
A fődíjat a Klasszis Média lapcsoport Legjobb Árupiaci Alap kategóriájában idén az MBH Alapkezelő Hagyományos Energia Alapja nyerte el. Az ilyen alapok egyik szembetűnő tulajdonsága, hogy inflációs környezetben is jól teljesíthetnek. Az alap kiváló eredménye mögötti befektetési politikáról Bene Zsombor portfolió menedzserével beszélgettünk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG