1p
Az alacsony kamatkörnyezet miatt sokan vásárolnak mostanában befektetési jegyeket, ahogy azt a statisztikák jól mutatják, miközben a bankbetétek állománya csökken. Az alapok bonyolultabbak, mint a betétek, különböző kockázataik vannak, amelyeket azonban a törvények igyekeznek behatárolni.

A statisztikák szerint az idei a befektetési alapok éve lehet, az alacsony banki kamatok miatt május végéig már több százmilliárd forint áramlott befektetési jegyekbe. Amíg azonban egy bankbetét vagy állampapír, esetleg banki kötvény hozadéka kiszámítható, a befektetési jegyek teljesítménye, hozama sok mindentől függ, és a kockázatok is bonyolultabbak.

Állam bácsi érdeke, hogy megvédjen

Az alapok többsége értékpapíralap, a bennük levő értékpapírok közös jellemzője pedig az, hogy piaci árfolyamuk van, amely változik. Ez lehet nagy előny, amikor az árfolyam felfelé megy, és lehet hátrány, amikor esik. Kérdés, hogyan lehet ezeket a kockázatokat mérsékelni, korlátok között tartani. Miután saját vagyonunk egy részét, saját tőkénket egy másik személyre, a befektetési alap kezelőjére bíztuk, természetesen felmerül az a kérdés is, hogy mi garantálja e tőke védelmét, mi akadályozza meg az esetleges visszaéléseket.

A befektetési alapoknál – ahogy egyébként például a lakossági bankbetéteknél és más lakossági termékeknél is – a kockázatok kezelése, csökkentése kardinális kérdés a világ fejlett országaiban, és az államnak is alapvető érdeke. Nem véletlenül, mert az országok gazdaságának mindenütt fontos alappillére a hitelezés, amihez a tőkepiac és a megtakarítások adják a legfontosabb forrásokat.

Csak azt vehet, amit megengedtek

Egyszerűbben kifejezve: ha nem védenék hatékonyan a kisemberek megspórolt pénzét, akkor azok nem takarítanának meg – vagy például külföldre, vagy aranyba menekítenék pénzüket –, ami súlyos károkat okozna az egész gazdaságnak. Belegondolni is rossz, mi lenne, ha a hazai nyilvános befektetési alapokban jelenleg levő mintegy négyezer milliárd forint egyszerre akarna onnét távozni. Mindig, mindenkit minden veszteségtől megvédeni persze képtelenség.

Az egyes, az alapok által tartott értékpapírok vagy más befektetések (deviza, ingatlan) kockázatát egyrészt úgy igyekeznek csökkenteni, hogy minden alap számára csak a megfelelő értékpapírt lehet megvenni. Minden alapnak van ugyanis egy kezelési szabályzata, abban pedig egy úgynevezett befektetési politika, amely leírja, milyen típusú befektetéseket tarthat, és mekkora arányban. Az állampapír-alap például, ha a kezelési szabályzata úgy szól, nem vehet vállalati kötvényt vagy részvényt, a vegyes alap pedig nem töltheti fel száz százalékig a portfólióját arannyal.

Diverzifikáció, azaz mértékletesség

Másrészt az egyes konkrét értékpapírok arányát is korlátozzák. Ha egyetlen részvénytársaságban van részvényünk, akkor mindenünk elúszhat, ha a cég csődbe megy. Ha viszont tizenöt cégben, akkor a legnagyobb gazdasági válság közepette sem valószínű, hogy ötnél vagy esetleg tíznél több tűnjön el a süllyesztőben.

A kockázatot tehát meg kell osztani, ezt hívják a szakemberek diverzifikációnak, és a törvény is errefelé terel: egy-egy kockázatosabb értékpapírba, mint a részvény, általában csak a tőke tíz, esetleg a legjobb minőségűeknél 15 százalékát lehet tenni. De az alapkezelők ennél rendszerint tovább is mennek, amint korábban a Privátbankár írta, a világpiacon létezik olyan óriásalap is, amelyben hétezerféle (!) értékpapír van. Mindezzel persze az árfolyamveszteségektől nem lehet megvédeni az alapokat, de az aránytalanul nagy vagy teljes veszteségek általában kiküszöbölhetők, mérsékelhetők.

A felügyelőket is felügyelik

Az esetleges rosszindulatú károkozás – mondjuk ki nyíltan: lopás, sikkasztás – ellen egy többlépcsős, bonyolult rendszer véd. Egyrészt a vagyonelemeket egy letétkezelő bank őrzi az alap számláin, nem az alapkezelő. Az alapkezelő utasítását valamilyen műveletre pedig a bank csak akkor hajthatja végre, ha az megfelel a törvényeknek és az alap befektetési szabályainak, azaz a kezelési szabályzatának.

A PSZÁF (Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete) rendszeresen ellenőrzi az alapok és a letétkezelők működését, jelentéseket kér be tőlük, ezeket figyeli és elemzi. Az említett kezelési szabályzatot is már eleve a PSZÁF hagyta jóvá (a nyilvános alapoknál), miután megvizsgálta, megfelel-e a jogszabályoknak. További kontrollt jelent a könyvvizsgáló tevékenysége is.

Ezer adminisztratív biztosíték és szabály

Sőt, még korábban, az alapkezelők és a letétkezelők, valamint az alap értékpapírjainak megvásárlásában, eladásában közreműködő befektetési vállalkozások (bankok, brókercégek) eleve csak akkor kapnak engedélyt, ha egy egészen nagy halom feltételnek eleget tesznek. Ezek között szerepel a tőkekövetelményektől kezdve a vezetők megfelelő végzettsége, erkölcsi múltja, a megfelelő belső szabályzatok elkészítése, a cégeken belüli belső ellenőrzés, de még az épületek őrzésének kérdése is.

Ellenőrzik a megfelelő szoftverek használatát, a különböző nyilvántartások és adminisztrációs módszerek meglétét is. A rengeteg bürokrácia és előírás elvileg mind a biztonságos és kielégítő működést kell szolgálja, és jelentős költségeket jelent a társaságoknak. Garázsvállalkozásból, sufniból vagy panellakásból nem lehet alapot kezelni.

Ingatlanalapok hulltak el

Eddig Magyarországon csak néhány ingatlanalap ment csődbe. Pár a 90-es évek végén (Globex-alapok Rezidencia I. és II. néven), részben talán az akkori pénzügyi válság, részben visszaélések következtében, amiket azonban megkönnyített a régebbi, kiforratlan szabályozási környezet. Az utóbbi években pedig a pénzügyi válság nyomán befagyó ingatlanpiac, az ingatlanokra felvett hitelek és adóügyi viták lehettek az okozói a jelenségnek (Macrogamma-alapok).

Egy értékpapíralap teljes csődjének a sok garanciális elem miatt a valószínűsége nagyon csekély. Attól azonban mindez nem menti meg a befektetőket, hogy rossz döntést hozzanak. Ha valaki részvényalapot vesz tőzsdekrach előtt, ha pár hónap után visszaváltja a négy-öt évre ajánlott befektetést, ha a saját vérmérsékletének vagy megtakarítási céljainak nem megfelelő túlzott kockázatot vállal, az már egy másik problémakör. Egy extrém mértékű pénzügyi válság pedig, mint a 2008-as Lehman-csőd után, vagy az 1929-1933-as, megcáfolhat egyébként biztosnak hitt igazságokat is.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 16800 16630 16890 +1,20% 0 0 4 551 385 505 HUF 2024-03-28 17:05:47
MOL 2960 2938 2980 +1,37% 0 0 1 844 664 804 HUF 2024-03-28 17:13:02
MTELEKOM 897 890 900 +0,79% 0 0 354 788 481 HUF 2024-03-28 17:05:47
RICHTER 9260 9260 9375 -0,05% 0 0 2 543 442 235 HUF 2024-03-28 17:09:18
OPUS 403 397 403 +0,50% 0 0 59 002 521 HUF 2024-03-28 17:09:51
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Nőtt a befektetási alapok vagyona februárban - a hozamok változatosak
Privátbankár.hu | 2024. március 14. 12:54
Februárban 4,3 százalékkal, 626 milliárd forinttal nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon, így az előző hónap végén a Bamosz tagjai 15 179 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
Befektetési alapok Ingatlanalapok: kiemelkedő eredmények nehéz piaci helyzetben
PR | 2024. március 13. 08:58
Noha a tavalyi- év jelentős kihívásokat tartogatott a hazai és a nemzetközi kereskedelmi ingatlanpiacon, az ingatlanalapok és a magyarországi befektetési alapkezelők szempontjából 2023 kifejezetten eredményes évnek volt tekinthető. Ezen belül pedig kiemelkedően teljesítettek a Gránit Alapkezelő ingatlanos termékei. Az elemzők várakozása szerint a következő években az ingatlanbefektetések volumene emelkedni fog hazákban és a régióban, ami új lendületet adhat a kereskedelmi ingatlanpiacnak, és kedvezően hathat az ingatlanalapok teljesítményére is. A hazai és nemzetközi kereskedelmi ingatlanpiac, valamint az ingatlanalapok tavalyi teljesítményéről és idei kilátásairól beszélgettünk Pozsgai Gáborral, a Gránit Alapkezelő értékesítési vezetőjével és Duha Bencével, szenior értékesítési és terméktámogatási menedzserrel.
Befektetési alapok Az év legjobb alapkezelőjét díjazták
Privátbankár.hu | 2024. március 1. 11:23
A Real Estate Awards Gálán az Erste Alapkezelő Zrt. kapta az Év Asset Management Cége 2023 elismerést. Ezzel a társaság másodszor nyerte el az ingatlanpiaci szakma egyik legjelentősebb díját.
Befektetési alapok Egy vagy két számjegyű hozam jutott az ingatlanalap-befektetőknek tavaly?
Eidenpenz József | 2024. január 26. 05:41
Nagy átlagban elmaradtak az évi tíz százaléktól a hazai ingatlanalapok hozamai tavaly, de volt néhány kivétel. Ennek számos oka lehet, nem csak a gazdaság és az ingatlanpiac lehűlése, még a kamatszint és a forint is belejátszhatott.
Befektetési alapok Már túl erős a forint, százmilliárdokat fizet nekünk idén a PMÁP
Eidenpenz József | 2024. január 18. 15:01
Az Equilor szerint 2024-ben a magyar gazdaság kilábalhat a recesszióból, 3,2 százalékkal bővülhet a GDP, a forint viszont enyhén gyengülhet, év végén 395 forint lehet az euró. Nemsokára több százmilliárd forintnyi állampapírkamat keres majd új helyet. Az év azonban a nagy kérdőjelek éve lesz a sok kockázat miatt.
Befektetési alapok Mi történt a magyarok legkedveltebb alapjaival?
Eidenpenz József | 2024. január 15. 05:44
Megnéztük a kötvényalapok tavalyi teljesítményét, a hozamuk pedig átlagosan jóval meghaladta az inflációt, 14,77 százalékra rúgott az évben. Ám nagy a szórás, devizában például nem volt jó ötlet megtakarítani. Másrészt pedig még ez sem tudja feledtetni a rettenetes 2022-es esztendőt.
Befektetési alapok Az MBH önálló, specializált befektetési bankjánál is a reneszánszukat élik a kötvénybefektetések
Natív tartalom | 2024. január 2. 13:04
A három hitelintézet fúziójából létrejött és 2023. május 1-jén indult MBH Bank a turbulens gazdasági környezet és az egyesüléssel járó plusz feladatok mellett is kiemelkedő tavalyi első háromnegyedéves eredményeket tudhat maga mögött. A privátbanki üzletág által kezelt vagyon mintegy 20 százalékos gyarapodásához vezető folyamatok mellett természetesen szó esett az idei kilátásokról is az újonnan alakult MBH Befektetési Bank vezérigazgató-helyettesével, Pleschinger Gyula Márkkal készült interjúban.
Befektetési alapok Van, ahol 362 milliárd forintot ért a november
Privátbankár.hu | 2023. december 14. 15:41
Szépen híznak a befektetési alapok.
Befektetési alapok Évi 35 százalékos hozam kötvényalappal
Eidenpenz József | 2023. október 24. 09:31
Az utóbbi egy évben 15-35 százalék közötti hozamot értek el a forintos hazai rövid és hosszú kötvényalapok, de ennek megismétlődése valószínűtlen. Ha a hozamcsökkenési trend tovább tart, akkor azért még előfordulhatnak két számjegyű értékek. A devizavétel sem jött be tavaly, a devizás alapok eredményei szerényebbek voltak. 
Befektetési alapok Ez a vagyon 438 milliárd forinttal hízott egy hónap alatt
Privátbankár.hu | 2023. október 16. 13:57
A befektetési alapokban kezelt pénzekről van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG