A június 23-i népszavazás eredménye, majd az ezt követő felismerés, hogy Nagy-Britannia ténylegesen is kiléphet az Európai Unióból, pánikot indított a befektetők között. Látván a teljes bizonytalanságot, ami a brit politikai eliten eluralkodott, felismerték, hogy tényleg lesújtó gazdasági következményekkel nézhet szembe a szigetország, ezért biztos, ami biztos, eladásba kezdtek. A félelmeket erősíti a font szakadatlan gyengülése is.
Felfüggesztették a kifizetést
A bizonytalanság erősen sújtja a brit kereskedelmi ingatlanok piacát, így érthető, hogy az ezekből összeállított portfóliót kezelő alapoktól szabadulnának leginkább a befektetők. Az ingatlanalapok értelemszerűen jórészt ingatlanokba fektetik a pénzt, emellett tartanak valamekkora készpénzállományt is, hogy a normál körülmények között kiszállni akaróktól megvegyék befektetésüket. Azonban ha egyszerre sokan akarnak távozni, megbénul az ügymenet, miután az ingatlanokat nem lehet egyik napról a másikra eladni, és az árból a befektetőket kifizetni.
Az egyik alap, amelyik beszüntette a fizetést, az M&G Investments, felfüggesztette 4,4 milliárd fontos Property Portfolio alapját, amely a népszavazás előtt vagyonának 7,7 százalékát tartotta készpénzben. A másik az Aviva Investors, amely 1,8 milliárd fontos alapját függesztette fel tegnap, a harmadik a Standard Life, ők egy 2,9 milliárdos alapot függesztettek fel még hétfőn. Az utóbbi két alapban a Bloomberg szerint májusban még 9,3 illetve 13,1 százalék volt a készpénz aránya, ezek mostanra nagyjából elfogytak.
Várható értékvesztés és a reakciók
Ingatlanpiaci szakértők szerint a kilépést követő 3 évben a londoni irodaházak értéke 20 százalékkal csökkenhet. A 2008-2009-es válságban ez az érték 40 százalék volt az ingatlanpiaci lufi csúcsához képest, de aztán viszonylag hamar helyreállt a piac. A Brexit hatása viszont akár tartós is lehet, a befektetők pedig akár túl is reagálhatják a dolgokat, ahogy ez a piaci pánikok esetén gyakori. Ráadásul a brit kilépés példa nélküli esemény, ezért hatásai nehezen felmérhetők, és a bizonytalanság könnyen elindít olyan pánikszerű folyamatokat, melyeket aztán igen nehéz megállítani.
Kereskedelmi ingatlanok Londonban. Forrás: flickr.com |
Az előrelátóbbak
Van olyan alap, amelyik eleve nagyobb készpénzhányadot tartott, és ezért könnyebb helyzetben van. Az Aberdeen Asset Management közölte, hogy ingatlanalapjában 20 százalék készpénzt tartott, melyből egyelőre ki tudja fizetni a befektetőket, és már a pénzkivonás csökkenését tapasztalja. Ennek az is oka lehet, hogy a szemfülesebb alapok gyorsan reagáltak a helyzetre, a bennük levő ingatlanokat egyszerűen leértékelték a helyzetnek megfelelően, így már a befektetők is csak nagy bukóban tudják eladni papírjaikat, legalábbis a népszavazás előtti állapothoz képest.