Az alapkezelők szervezete, a Bamosz tagjai által kezelt befektetési alapok összvagyona 78 milliárd forinttal, 2,4 százalékkal csökkent januárban, ami egyrészt a 127 milliárd forintos nettó visszaváltásokból adódik, aminek hatását csökkentette az alapok pozitív hozama. A hónap nagy vesztesei a pénzpiaci alapok, ahonnan 66,7 milliárd forint áramlott ki, ez 4,9 százalékos csökkenés e fajtánál. Ezen belül a likviditási alapokból 41,6 milliárd távozott. Az eurós és dolláros pénzpiaci alapok vagyonát is apasztották a visszaváltások, de a forintosaknál volt a legnagyobb értékű.
A kötvényalapok hasonlóan viselkedtek, de vagyonuk csak 0,5 százalékkal csökkent a jó hozamaik miatt. Az elmaradt decemberi Mikulás rallyért kárpótolta a részvényeseket a január, hiába váltottak vissza közel tízmilliárdnyi papírt az ügyfelek – közöttük talán a nyugdíjpénzeket gondozó állami alap is -, ezzel együtt is 4,9 százalékkal nőtt a vagyonuk.
A nyilvános ingatlanalapoknál tovább erősödött a már egy ideje tartó tőkekivonási trend. Decemberben 12 milliárd forint távozott ezekből az alapokból, míg az év első hónapjában 18 milliárd. Mindez 4,7 százalékos csökkenést indukált a vagyonban. Az árupiaci alapok üde kivételt jelentenek, mivel ide friss tőke érkezett, igaz csak 124 millió forint, de a pozitív hozamukkal együtt ez négy százalékos vagyongyarapodást jelentett.
Az abszolút hozamú, származtatott alapoknál kicsivel nagyobb, 4,1 milliárdos volt a visszaváltás, de a hozamok itt is javítottak a végeredményen, így összességében hárommilliárdos csökkenést láthattunk. A zártkörű alapok vagyona ezúttal már nőni tudott. Igaz ugyan, hogy a 2,9 milliárdnyi nettó visszaváltás volt tapasztalható, de mivel a zártkörű alapoknál a részvények dominanciája figyelhető meg, így a vagyon összességében 2,9 százalékkal növekedett – írja a jelentés.
A hazai alapok összesített nettó eszközértéke. Forrás: Bamosz |