Júniusban mérsékelt optimizmus uralkodott a világban, így nálunk is. A forint erősödött – főleg a dollárhoz képest – a tőzsdék emelkedtek. Így természetesnek mondható, hogy a befektetési alapok piacán is pozitív jeleket láthattunk. A befektetők azért továbbra is a biztonságot tartják szem előtt, így a tőkevédett alapokhoz áramlott a legtöbb friss tőke. Az abszolút hozamú alapok népszerűsége töretlen, viszont a zártkörű alapoknál összességében megszűnni látszik a pénzkivonás.
A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 8,8 milliárd forinttal, azaz 0,3 százalékkal nőtt júniusban. A nettó eszközérték gyakorlatilag minden kategóriában emelkedett, a részvény és a vegyes alapok kivételével a tőkeáramlás iránya is kedvező volt. A hónap végén a BAMOSZ tagok összesen 3 118 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
Forrás: BAMOSZ
A BAMOSZ adatai alapján a nyilvános nyíltvégű „hagyományos” értékpapír alapok adják az összvagyon többségét (61,7 százalékát). Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon az elmúlt hónapban 0,83 százalékkal nőtt, viszont ezúttal a kép az egyes alapkategóriák esetében igencsak eltért egymástól.
A pénzpiaci alapoknál összességében szolid 0,8 milliárd forintos tőkebeáramlás volt tapasztalható. Ezen belül egyértelmű a kép: forintból ki; dollárba, euróba be. Összességében 0,5 százalékos növekedés következett be ezen alapok összvagyonában.
A kötvényalapok már pozitívabb képet mutattak júniusban. Itt a tőkebeáramlás 2,3 milliárdos volt, az összvagyon pedig 2,8 százalékkal gyarapodott. Itt is megfigyelhető egyfajta tendenciát: hosszú hazai kötvényekből ki; rövid nemzetközi kötvényekbe be.
A tőzsdék esetében mind a fejlett, mind a fejlődő régióban emelkedés volt tapasztalható, a hazai index pedig felülteljesítő volt. Ezzel együtt a részvényalapoknál 4 milliárdos tőkekivonást láthattunk. A hozamok ugyanakkor ellensúlyozni tudták a tőkekivonást és összességében 0,4%-os emelkedést tapasztalhattunk a részvényalapok vagyonában.
Forrás: BAMOSZ |
Az adatok alapján a tőkevédett alapok ebben a hónapban is jelentős friss tőkét tudtak vonzani, amihez nyilvánvalóan hozzájárult, hogy három nagy alapkezelő is indított új alapokat ebben a kategóriában. A tőkebeáramlás 7,7 milliárd forint, a teljes vagyongyarapodás a kategóriában 2,3 százalék volt.
Az abszolút hozamú alapok szintén vonzóak voltak júniusban, hiszen 5,4 milliárdnyi friss tőke érkezett. Ennek az alapkategóriának a növekvő népszerűségét jelzi, hogy nem egy rövid fellángolás látható, hanem már hosszú ideje tart a folyamatos vagyonnövekedés. A kategória vagyongyarapodása a hónapban 4,1 százalékos volt.
A nyilvános ingatlanalapokból összességében 3,9
milliárdnyi tőke áramlott ki, ami 5,8 százalékos vagyoncsökkenést eredményezett. Annyi kiegészítést azonban mindenképpen tennünk kell, hogy az egyik jelentős zártvégű ingatlanalap nagyobb arányú hozamot fizetett ki június hónapban, így tulajdonképpen egy technikai csökkenésről beszélhetünk inkább.
A kisebb kategóriákat illetően a vegyes alapok kicsivel rosszabbul szerepeltek mint a többiek, mivel itt csak stagnálást láthattunk. Az egymilliárdos visszaváltást a hozamok ellensúlyozták.
Az árupiaci alapok esetében ezzel szemben átlagon felüli teljesítmény volt tapasztalható. A kategória nagyságához képest jelentősnek mondható, közel 300 milliós tőke érkezett. A pozitív hozamok tovább növelték a kategória alapjainak vagyonát, így összességében 3,5 százalékos vagyongyarapodás volt látható az árupiaci alapoknál.
A zártkörű alapok vagyonában hosszabb idő óta először tapasztalható – igaz nagyon szerény összegű – , de összességében pozitív irányú tőkeáramlás.