4p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Fidelity Alapkezelő befektetői reggeli keretében mutatta be befektetési alapjait, különös tekintettel a Fidelity Global Multi Asset Income Fund nevű vegyes nemzetközi alapra. Az alap stratégiájáról, lehetőségeiről és kockázatkezeléséről az alap portfólió menedzsere, George Efstathopoulos tartott előadást.

Hozamvadászat

Az szakember elmondta, hogy az évek óta fennálló extrém alacsony kamat-, és hozamkörnyezet komoly kihívás elé állítja az alapkezelőket, hisz a befektetőket nem nagyon érdekli, mit csinálnak a jegybankok, ők elfogadható hozamot szeretnének látni befektetett pénzükre. A helyzet extrém mivoltát jól mutatja, hogy a világon kibocsátott összes államkötvény negyede jelenleg negatív hozam mellett forog.

A befektetők így kétségbeesetten próbálnak valamilyen pozitív hozamú terméket találni, ezen belül lehetőleg magasabb hozamút, akár nagyobb kockázattal is. Ez a mozgás viszont a szokásosnál nagyobb volatilitást okoz a piacokon, ami a kockázatot növeli meg. Ráadásul, főleg Európában, az elöregedő népesség növeli a keresletet, hisz nyugdíjas éveikre elfogadható hozamú befektetést keresnek.

A középút

A kereslet tehát nagy, a hozamok kicsik, a volatilitás miatt ugyanakkor a kockázat jelentős. Meglehetősen kedvezőtlen befektetési környezet, a Fidelity szakemberei ebben a helyzetben próbálják az arany középutat megtalálni: 5 százalékos átlagos éves hozamot elérni viszonylag kis volatilitással, és elsődleges prioritásként kezelve a tőke megőrzését, vagyis olyan kockázatot nem vállalnak, ami ezt veszélyezteti. Mindebben 220 elemzőjük segíti őket.

Normális időszakban az ilyen alapok sok kötvényt tartanak, de a jegybankok elképesztően laza monetáris politikája miatt most ez értelmetlen. Minimális vagy negatív hozamú kötvényt egy százalék körüli kamatszelvénnyel megvenni ésszerűtlen, hisz ha egyszer beindul az infláció (esetleg jóval hamarabb, mint gondolnánk), akkor a kamatok hirtelen megemelkednek, ezen kötvények árfolyama leesik, és máris ott a veszteség.

Ami vonzó, veszélyes

Egy országban érhetők el magas kötvényhozamok, nevezetesen Görögországban, de a szakemberóv ezek megvásárlásától. Messze még a végleges konszolidáció az országban, lehetnek még nagy adósság-elengedések, ráadásul már a múltban is előfordult, hogy a kötvényesek állták a számla egy részét.

Ami még szóba kerülhetne, azok a feltörekvő piacok. Itt az a probléma, hogy a kibocsátott papíroknál alacsony a kamat, ugyanakkor nagyon sok új kibocsátás van, elárasztják a piacot, és ha jön egy kisebb ijedelem, egyszerűen nem lesz vevő a papírokra, vagyis nem megfelelő a likviditás.

A stratégia

Mit lehet tehát tenni ebben a helyzetben? Egyrészt érdemes amerikai eszközök felé fordulni, hisz ott már megvolt a kamathullám alja, már emelkedő szakaszban vagyunk, így a hozamok is vonzóbbak. Érdemes az infrastrukturális szektor papírjaiba fektetni: kedvelik például az iskolák, kórházak által kibocsátott papírokat, különösen azokat, amelyek mögött kormánygarancia van.

Emellett az ingatlanpiacon is aktívak: a portfólió menedzser példaként említette a londoni Ring Road (külső körút) menti kereskedelmi-ipari ingatlanokat, ahol olyan cégek jelennek meg, mint az Amazon, amely itt létesített gigantikus raktárat, hisz innen tudja legjobban kiszállítani a rendelt termékeket Anglia-szerte. Még egy szektort említettek: a szélerőmű-parkok papírjait. Ez most stabilan, jól menő szektor, ugyanakkor nincs korreláció a piac egészével, vagyis általános zuhanáskor sem esnek vissza ezek a papírok.

Ami a kamatozó eszközöket illeti: a kötvények helyett hitel típusú termékeket próbálnak vásárolni, hisz ezeknél nem árazható nulla vagy negatív hozam, mint a kötvényeknél. Eközben a magasabb hozamú, kockázatosabb termékek keresésekor a földrajzi súlypontot Ázsia felől Európába és Amerikába helyezték át. Erősen megnövelték a készpénz arányát is, hogy ha hirtelen kedvező árak adódnának a mostani magasak helyett, tudjanak csemegézni.

Összefoglalva az alap előnyeit: teljesen globális, bármerre tud mozdulni, rugalmas, a kockázatot aktívan, magabiztosan és intelligensen kezelik, és így az elmúlt években sikerült fenntarthatóan stabil, 5 százalék körüli hozamot elérni, úgy, hogy közben az alap árfolyama viszonylag kis volatilitást mutat.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28510 28460 28770 +0,18% 28500 28510 2 236 516 340 HUF 2025-07-28 12:57:34
MOL 3066 3060 3080 -0,45% 3062 3066 290 732 504 HUF 2025-07-28 12:57:34
MTELEKOM 1756 1748 1766 -0,23% 1750 1756 180 784 284 HUF 2025-07-28 12:57:34
RICHTER 10410 10340 10420 0,00% 10380 10410 289 374 800 HUF 2025-07-28 12:57:34
OPUS 589 587 593 -0,17% 587 591 19 698 846 HUF 2025-07-28 12:53:14
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Vámháború, zuhanó dollár és AI-őrület – mihez kezdjen egy magyar kisbefektető?
Gáspár András | 2025. július 25. 05:57
Ha a Trump-féle politika alapeleme a kiszámíthatatlanság, akkor ezzel kell együtt élnie a vállalatoknak és a befektetőknek is – véli Lesták Richárd, az MBH USA Részvény Alap portfóliómenedzsere, aki szerint a piac egyfajta árnyékkormányként fogja az elnök kezét is. Az amerikai vállalatok kilátásai továbbra is jók, a meglepően gyenge dollárnak is van ellenszere, az AI pedig nem hozza el az ingyenebédet, de olyan nyertesei lehetnek, akikre nem feltétlenül gondolnánk – interjú.
Befektetési alapok Hogyan fektessünk be bizonytalan időkben? Óvatosan is lehet építkezni!
Csernátony Csaba | 2025. július 16. 14:38
Geopolitikai feszültségek, gyenge forint, átalakuló állampapírpiac – Kiss Péterrel, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatójával beszélgettünk arról, milyen stratégiát érdemes követnie a kisbefektetőknek ebben az új korszakban.
Befektetési alapok Itt a fordulat: visszatért a lakosság az állampapírpiacra
Herman Bernadett | 2025. július 8. 10:05
A boltok helyett az értékpapírpiacon vásároltak be a családok májusban. Vettek mindent: állampapírt, befektetési jegyet, részvényt, de még a vállalati kötvényeket is, amelyeket úgy kerültek a Quaestor-botrány óta, mint a pestist. 
Befektetési alapok Van még tartalék a magyar részvényekben
Eidenpenz József | 2025. július 7. 15:08
Még mindig van tér a BUX emelkedésére, bár már most hatalmas növekedésen van túl az index – mondja Dudás Máté, az Erste Alapkezelő Zrt. szenior portfólió-menedzsere. A térségbeli részvényeket leginkább a háború húzza vissza, de még egy hosszan tartó konfliktus esetén is szép nyereséggel működhetnek a magyar tőzsdei vállalatok. A forintárfolyam viszont, úgy néz ki, mindenkinek jó azon a szinten, ahol van.
Befektetési alapok A fiatalok szeretik, ha nem egy vonatra ültetik fel őket és zakatoltatják a piacokkal
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 4. 14:11
A Privátbankár.hu – Alapkezelő Klasszis 2025 szavazáson a Legjobb Hosszú Kötvény Alap kategóriában első cég két szakértőjével, Simon Péter vezérigazgatóval és Gyetvai Károly értékesítési vezetővel átbeszéltük mindazokat a kérdéseket, amelyek ebben a gyorsan változó világban a befektetőket foglalkoztathatják.
Befektetési alapok Egy városnyi magyar mondott nemet az állampapírokra
Herman Bernadett | 2025. július 3. 05:42
Miközben az Államadósság Kezelő Központ szerint töretlen a bizalom, 48 ezerrel csökkent a lakossági befektetők száma. A névértékes adatok szépek, a piaci értékes számok már nem annyira. 
Befektetési alapok Új világrend jöhet, új nagyhatalmakkal, kriptovalutákkal
Herman Bernadett | 2025. július 2. 14:09
Mennyire érzik az amerikaiak a saját pénztárcájukon a vámokat, érdemes-e még az amerikai részvénypiacra befektetni, milyen világvaluta jöhet a dollár után, és elnézi-e Donald Trump Magyarországnak, hogy az ellenség Kínával üzletel – erről mondja el a véleményét Kardos Zsolt, a VIG Alapkezelő portfólió-menedzsere, aki amerikai részvényalapjával harmadik helyezést ért el a Privátbankár Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Helyén maradhat a forint, ha odafönt el nem tolják
Eidenpenz József | 2025. július 1. 15:15
A magyar részvények még mindig vonzónak számítanak, és a forint is stabil maradhat, ha a gazdaságpolitika kitart mellette. Nyugdíjas éveinkre gondolva érdemes nem csak részvényt tartani, a Gránit Alapkezelő vegyes és ingatlanalapokkal is csökkenti a kockázatokat. Interjú Mandl Gergellyel, a Gránit Alapkezelő és a díjnyertes Harmónia Vegyes Alap szenior portfóliómenedzserével.
Befektetési alapok Hogyan jöhet ki Magyarország jól a vámháborúkból?
Izsó Márton - Herman Bernadett | 2025. június 18. 15:15
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Mi vár Európára Trump vámpolitikájában, Magyarország hogyan jöhet ki a helyzetből?
Herman Bernadett | 2025. június 17. 15:01
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el egy május végi interjúban véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG