A német CS Euroreal nyílt végű ingatlanalap, amely ez év májusától végelszámolás alatt van, mivel nem tudta kifizetni a kilépni kívánó befektetőit, december 11-én újra részkifizetést teljesít. Azaz az ingatlaneladásokból, bérleti díjakból, kamatokból származó bevételeinek egy részét kifizeti a pénzükre várakozó befektetőknek. Az alap jegyeinek visszaváltása már 2010 tavasza óta fel volt függesztve, ráadásul 2008 óta másodszor, így sokuk türelme már igencsak kemény próbát kellett kiálljon.
A végelszámolás végelszámolást szül
Az alap sorsától függ magyar befektetők pénzének sorsa is, az Aberdeen Ingatlan, az Aberdeen Konzervatív Vegyes Alap és az Aberdeen Euró Ingatlan ugyanis nagy részben vagy egészben az Eurorealba fektette tőkéjét. A három magyar alap a korábbi számok szerint mintegy 7,1 milliárd forintot kezelt, szintén végelszámolásukról döntöttek.
Ezek befektetői valószínűleg szintén pénzhez jutnak, ugyanis a német alap már a nyáron teljesített egy részkifizetést, és ennek nyomán július elején a két itteni ingatlanalap szintén fizetett. A Konzervatív Vegyes megszüntetéséről pedig augusztusban döntöttek, részkifizetést is akkor teljesített, amint az alapkezelő közleményeiből kiderül.
Ingatlan Párizsban (Fotó: Credit Suisse Asset Management) |
A német alap most 4,40 eurót fizet befektetési jegyenként, ez egy külföldi adó-visszatérítés miatt végül 4,6433 euróra emelkedik. A Finanzen.net szerint az egy befektetési jegyre jutó nettó eszközérték (nettó vagyon) jelenleg 51,26 euró, a tőzsdei árfolyam pedig 33,6 euró. A végelszámolást intéző új menedzsment szerint a kifizetendő összeg már két olyan ingatlan árát is tartalmazza, amelyeket már eladtak, de csak december végi hatállyal.
Hiteltörlesztésekre is kell a pénz
Azt is figyelembe kellett venniük, hogy az alapnak hitelei is vannak, amelyek 75 százaléka a következő két évben esedékessé válik. A júliusi és a mostani kifizetés együtt mintegy 900 millió eurót tesz ki – az alap májusban durván hatmilliárd eurónyi vagyont kezelt, most 5,3 milliárd körülit. Ezen kívül azonban 214 millió eurónyi hiteltartozást is visszafizettek, részben esedékesség, részben ingatlanok eladása miatt.
A menedzsment hangsúlyozza, hogy félévente ki fogja fizetni a befektetőknek, amit a likviditásmenedzselés alapján lehet. Ugyanakkor a végelszámolás elvi határideje 2017. április 30., és a megfogalmazásból arra lehet következtetni, hogy adott esetben még ez is meghosszabbítható. Az alapkezelő októberben bővebb tájékoztatást tett közzé a végelszámolás kérdéseiről, a rövid, közép- és hosszú távon értékesíthető vagyonelemekről, a befektetők által feltett legfontosabb kérdésekről, amely németül is, angolul is elérhető itt.
Egy vagyok csupán a sok közül
A hazai befektetők egyébként nincsenek nagyon különleges helyzetben, Németországban sok tízezer befektető közel 24 milliárd eurója ragadt benne hasonló nyílt végű ingatlanalapokban az elmúlt években. Annak ellenére, hogy egyes ingatlanpiaci szegmensek nagyon jól mennek az országban, főként a lakáspiac, mert az infláció és negatív reálkamat miatti félelmükben sokan akarnak ingatlanba fektetni.
Ez a nagy irodaházakra és bevásárlóközpontokra, mint amilyenek az Eurorealban is vannak, úgy látszik, kevésbé terjed ki, másrészt az alap portfóliója nemzetközi. A Finanzen.net szerint a vagyon 56 százaléka Németországon kívül, főként Franciaországban, Nagy-Britanniában és Hollandiában van, de olasz és spanyol kitettsége is jelentős.