1p
Nehéz összeállítani az ideális koktélt a gazdaságpolitikában, ha túl sok a megszorítás, visszaesik a gazdasági növekedés, ha túl kevés, az a hitelezőknek nem fog tetszeni. Ez az alapdilemma, minden gazdaságpolitikus más-más megoldást keres. A görög példa is azt mutatja, hogy a társadalom nem fogadja el a túlzott megszorításokat – hangzott el a K&H Alapkezelő előadásán.

Ami a piacokat illeti, a rally az utóbbi hetekben megtorpant – mondta Horváth István, a K&H Befektetési Alapkezelő vezérigazgatója a cég befektetői konferenciáján. A koktél sehogyan sem akar összeállni, nem jön ki egy jó kombináció, ez a piacokat aggodalommal tölti el. Az EU-ban a legélesebb a probléma, aminek az a gyökere évekre nyúlik vissza, minden ország más és más. A most problémákkal küzdő országokban a munkaerő drága lett és kevéssé hatékony, például Németországhoz képest, miközben a feltörekvő piacok is komoly versenyt támasztottak. Ez vezetett a magánszféra, majd az államháztartások eladósodásához.

Négy út áll előttünk, de három járhatatlan

A tankönyvek négy megoldást ismernek: a deviza leértékelését, ami itt nem járható út. Lehet csődöt jelenteni és nem visszafizetni az adósságot, de ez sem látszik megvalósíthatónak, az országok túlzottan egymástól függenek, az egyik csődje másokat is csődbe vihet. A harmadik módszer az adósságok elinflálása, amit azonban a Bundesbank hagyományait követő EKB nem enged. A negyedik a versenyképesség növelésének és a megszorításoknak valamilyen kombinációja, ami nagyon fájdalmas lehet.

Hasonló folyamatok zajlanak Romániában, Írországban, Spanyolországban: belső leértékelés, a bérek leszorítása. A költségvetési kiigazítások azonban a választók ellenállását váltják ki, központi témává váltak több országban a választásokon.

Amerikában nyugi van

Az USA-ban sokkal kiegyensúlyozottabb a helyzet, de az őszi választásokig sok változásra már nem lehet számítani. A feltörekvő piacok egésze jól teljesít, a kérdés, hogy Kínában a puha lassulást sikerül-e megvalósítani, vagy kemény landolás lesz, például az ingatlanbuborék kipukkadásával, amely sokak szerint létezik, mások szerint viszont nem. A feltörekvő piacok hatalmas előnye, hogy sokkal alacsonyabb az államadósságuk, mint a fejletteké. Míg az amerikai kamatot már nincsen hová csökkenteni, a feltörekvő piacokon még bőven van ennek tere.

Jó, ha van egy kis nyersanyagja az embernek

Az alapkezelő szerint egy jól kiegyensúlyozott portfólióban a nyersanyagoknak is fontos szerepe van, jól diverzifikálják a portfóliót, terítik a kockázatot. A nyersanyagok kockázata a részvényekéhez hasonlít, egyes években együtt mozognak, más években ellentétesen.

A nyersanyagok vásárlása lehetséges különböző nyersanyagpiaci részvénytársaságok részvényein keresztül, a határidős tőzsdéken is, az utóbbiak azonban inkább nagybefektetőknek vannak kitalálva. A részvénytársaságok pedig egyrészt gyakran lefedezik a nyersanyagárak változását, másrészt sokféle más kockázatot is hordoznak magukban. A kisbefektetők számára a legkönnyebben járható út a befektetési alapokon keresztül kínálkozik.

Egy fecske nem csinál magyar nyarat

Ami a magyar gazdaság növekedési kilátásait illeti, a 2011-es év viszonylag jól sikerült, ami nem kis részben annak volt betudható, hogy az ipar is jól teljesített és a jó időjárás miatt a mezőgazdaság is. Erre az évre gyakorlatilag stagnálást jelez előre a kormány és az MNB is, Az ipart a nyugat-európai növekedés húzta, de most már lassul, egyes cégek ugyan növekednek, például az autóiparban, mások azonban csökkentik termelésüket. „Egy fecske nem csinál nyarat” – jegyezte meg Horváth István.

A magyar államadósság csökkentéséről rengeteg szó esett tavaly, de lényegében sikertelennek bizonyult, a magánnyugdíj-pénztári megtakarítások átcsatornázása ellenére is, aminek a forintgyengülés a fő oka. Ha a nyugdíjpénztári pénzektől eltekintünk, akkor a hiány 2011-ben tovább nőtt, ezen próbál most a kormány segíteni.

A növekedésünknek alighanem lőttek

A Széll Kálmán terv 2.0 a szakember szerint túlságosan a bevételek növekedésére koncentrál, a kiadásokhoz alig nyúl, másrészt pedig a növekedésre is rányomja a bélyegét, tovább fékezi majd a gazdaságot. Viszont megnyugtatóan hatott a piacokra, és közelebb hoz bennünket az IMF-megállapodáshoz, a kohéziós alapok szűkítését is nagyobb eséllyel tudjuk elkerülni. Fontos lesz majd a folytatás, nagy kérdés, hogy mi valósul majd meg belőle, hogyan fogadja a tőkepiac és hogyan folynak majd az IMF/EU tárgyalások. Az igazgató szerint piaci finanszírozásra és IMF-hitelkeretre egyaránt szükségünk van.

Az IMF-megállapodás megkötése esetén lenne tere a kamatcsökkentésnek is. Jelenleg a magas infláció miatt erre kicsi esély látszik. Az alapkezelő úgy véli, hogy az év végéig az infláció már nem igazán fog csökkenni, így még az IMF-megállapodás esetén is kicsi a tere a kamatcsökkentésnek, csak óvatos csökkentés várható.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27830 27370 27840 +1,24% 27820 27830 9 658 831 150 HUF 2025-07-03 16:27:45
MOL 3002 2958 3012 +1,15% 3002 3006 2 653 494 002 HUF 2025-07-03 16:27:32
MTELEKOM 1770 1732 1784 -0,11% 1768 1770 469 202 966 HUF 2025-07-03 16:26:10
RICHTER 10170 9880 10170 +2,73% 10160 10170 1 218 803 010 HUF 2025-07-03 16:25:54
OPUS 590 588 595 -0,17% 588 590 74 701 428 HUF 2025-07-03 16:09:52
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Egy városnyi magyar mondott nemet az állampapírokra
Herman Bernadett | 2025. július 3. 05:42
Miközben az Államadósság Kezelő Központ szerint töretlen a bizalom, 48 ezerrel csökkent a lakossági befektetők száma. A névértékes adatok szépek, a piaci értékes számok már nem annyira. 
Befektetési alapok Új világrend jöhet, új nagyhatalmakkal, kriptovalutákkal
Herman Bernadett | 2025. július 2. 14:09
Mennyire érzik az amerikaiak a saját pénztárcájukon a vámokat, érdemes-e még az amerikai részvénypiacra befektetni, milyen világvaluta jöhet a dollár után, és elnézi-e Donald Trump Magyarországnak, hogy az ellenség Kínával üzletel – erről mondja el a véleményét Kardos Zsolt, a VIG Alapkezelő portfólió-menedzsere, aki amerikai részvényalapjával harmadik helyezést ért el a Privátbankár Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Helyén maradhat a forint, ha odafönt el nem tolják
Eidenpenz József | 2025. július 1. 15:15
A magyar részvények még mindig vonzónak számítanak, és a forint is stabil maradhat, ha a gazdaságpolitika kitart mellette. Nyugdíjas éveinkre gondolva érdemes nem csak részvényt tartani, a Gránit Alapkezelő vegyes és ingatlanalapokkal is csökkenti a kockázatokat. Interjú Mandl Gergellyel, a Gránit Alapkezelő és a díjnyertes Harmónia Vegyes Alap szenior portfóliómenedzserével.
Befektetési alapok Hogyan jöhet ki Magyarország jól a vámháborúkból?
Izsó Márton - Herman Bernadett | 2025. június 18. 15:15
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Mi vár Európára Trump vámpolitikájában, Magyarország hogyan jöhet ki a helyzetből?
Herman Bernadett | 2025. június 17. 15:01
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el egy május végi interjúban véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Hold Alapkezelő: Aki tud hosszú távon gondolkodni, tartson több részvényt vagy részvényalapot
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. június 16. 15:01
A Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán a szakma által az Év Alapkezelőjének választott Hold Alapkezelő két szakemberével, Móricz Dániel befektetési vezetővel és Tuli Péter intézményi üzletágvezetővel részletesen kielemeztük a jelenlegi pénz- és tőkepiaci folyamatokra ható tényezőket.
Befektetési alapok Évi 2-3 százalékkal leértékelődő forint mellett vonzó a devizabefektetés
Eidenpenz József | 2025. május 28. 19:01
A K&H Értékpapír rendszeres ETF befektetési programját azoknak ajánlják, akik rendszeresen szeretnének félretenni, és a magas hozam érdekében mernek vállalni némi kockázatot. A programban devizaalapú befektetések szerepelnek, amik hozamát növelheti a forint évi átlagos 2-3 százalékos leértékelődése is. Interjú Horváth Istvánnal, a K&H Értékpapír vezérigazgatójával.
Befektetési alapok Infláció vagy növekedés? Mi aggasztja most jobban a szakértőket?
Izsó Márton - Herman Bernadett | 2025. május 28. 09:23
Bebesy Dániellel, az Erste Alapkezelő kötvényportfólió-menedzserével a világpiacon zajló feszültségekről és azok magyar gazdaságra gyakorolt hatásáról beszélgettünk. A szakértő devizás kötvényalapjával harmadik helyezést ért el az idén a Privátbankár.hu szavazásán.  
Befektetési alapok Az agresszív vámokkal a Trump-adminisztráció a saját szavazóit lövi lábon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 22. 09:31
Gyurcsik Attilával, a Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán első, második és harmadik helyeket is elért Accorde Alapkezelő vezérigazgatójával részletesen átbeszéltük a világban most zajló geopolitikai feszültségeket és a most észszerűnek tűnő befektetési stratégiákat.
Befektetési alapok Kiderült, mibe tették az emberek az állampapírkamatokat
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 19:22
Tovább nőtt az első negyedévben a háztartások vagyona. Az állampapíroktól megváltak sokan, inkább a befektetési alapokat keresték. Az erős forint miatt sokan devizázni kezdtek, a nyugdíjpénzek pedig bent maradtak a pénztárakban – írja az Mfor.hu.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG