A cég hat éve indult magánnyugdíj-pénztári alapkezelőként, Évgyűrűk Ingatlan Alapkezelő néven. Később a jogszabályváltozások miatt a nyugdíjpénztári vagyon kezelésében nem maradt érdemleges szerepe, az alapkezelési piacon sok szereplő volt, sok az eszkimó, kevés a fóka. Lantos Csaba vásárolta meg, abban az időben egyedi megoldásokat kínált intézményi és más nagybefektetőknek – mondta el Bíró Gergely, a Diófa Alapkezelő vezérigazgatója.
Megbízható bérlők voltak eddig a multik
Majd 2013-ban 290 millió forintért megvásárolta az FHB-csoport, azóta kisbefektetőknek, fiókhálózatban kínált alapok (retail) kezelésével is foglalkozik. Viszonylag erős a cégen belül az ingatlanbefektetések fókusza a korábbi tulajdonosok révén, egy nyilvános (Magyar Posta Takarék Ingatlan Alap) és három zártkörű ingatlanalapjuk is van. Jellemzően irodaházakkal és logisztikai ingatlanokkal foglalkoznak, van már saját ingatlankezelő vállalkozásuk is.
A magyar ingatlanalap-piacnak nem tett túl jót, hogy a kormányzat a nagy külföldi áruházláncokra terheket rakott. Több hazai ingatlanalap vásárolt olyan kiskereskedelmi egységeket, amit azután sok évre bérbe adott valamely áruházláncnak. Ez a hosszú távú szerződéseknek köszönhetően kedvező, kötvényszerű befektetést jelentett korábban. Ma már azonban kevésbé tekinthető biztonságosnak az ilyen szerződés, nőtt a kockázat, nem tudni, megmaradnak-e ezek a bérlők ennyi ideig a piacon – derült ki a sajtótájékoztatón.
Három hálózatban is vannak, de nagy a verseny
Vannak intézményi ügyfeleik is, mint biztosító, magánnyugdíjpénztár, önkéntes nyugdíjpénztár, egészségpénztár stb., a bevétel nagyobb része ebből származik. A lakossági területen támaszkodnak az FHB, a Magyar Posta és a Takarékbank fiókhálózatára egyaránt – beleértve a takarékszövetkezeteket –, ám nem minden alapot árulnak minden helyen, illetve más alapokat is forgalmaznak ezekben a hálózatokban, nem csak Diófa-alapokat.
Tíz lakossági alapjukban jelenleg 82 milliárd forint van, bő egy év alatt többszörösére nőtt ez a szám. Termékeket gyártunk, három pénzpiaci alapot kezelünk, amelyek kezelésének technológiája ugyanaz, akár Magyar Posta, akár FHB, akár Takarék Invest a neve – hangzott el. De a jövőben tervezik a lakossági termékstruktúra racionalizálását. Mindhárom hálózatban komoly versennyel kell szembenéznünk, részben az egyes pénzügyi csoportok saját termékei, részben az állampapírok miatt – tette hozzá Bíró Gergely.
Különadó itt, különáfa ott
Mi mindig kiemelt figyelmet fordítottunk a partnereink kiválasztásánál a biztonságra, a most elhíresült három brókercég nem tartozott közéjük – hangzott el. Az alapkezelő által kezelt összes vagyon 351 milliárd forint, az alapkezelő piaci részesedése valamivel magasabb, mint négy százalék.
A Horizont Magánnyugdíjpénztár kezelőjeként a magánnyugdíj-pénztári piac nagy részét, közel kétharmadát jelenleg a Diófa kezeli, a pénztárakra vonatkozó jogszabály változtatása hátrányosan érinti a céget. Az alapkezelőket érintő különadó-törvény módosítása miatt 2015-től többszörösére nőtt a költségvetésbe fizetendő különadója a társaságnak. Ráadásul ÁFA-kötelessé tették a portfólió-kezelési szolgáltatást is.
Alapokból egyénileg kevernek
Az alapkezelő már magánügyfelek számára is végez egyéni portfólió-kezelést, húszmillió forintos tőkétől. Az ügyfelek számára az egyedi kockázatvállalási képességüknek megfelelő portfóliót három abszolút hozamú szemléletben kezelt befektetési alapból keverik ki. Más alapkezelőkhöz hasonlóan ott is felmerült ugyanis a probléma, hogy a sok kisebb ügyfél számára egyedi értékpapírok megvásárlása túlzottan költséges, bonyolult lenne.
Így igyekeznek elkerülni a válságot
Amint elmondták, az ingatlanalapban nagyon konzervatív, durván 50 százalék körüli ingatlanarányt terveznek tartani. Nem szeretnénk belefutni abba, mint egyes alapok 2008-ban, hogy az ügyfelek megrohanják a bankfiókokat, és nem tudják kifizetni őket – mondta Oláh Gábor, az FHB Kereskedelmi Bank vezérigazgatója. Így a tőke mintegy felét likvid eszközökben tartják.
Kerülik a fejlesztés alatt levő, készpénzbevételeket nem termelő ingatlanokat is, legfeljebb minimális mennyiségben vásárolnak belőlük. Ezen kívül más visszaváltási szabályok vonatkoznak az intézményi befektetőkre és a kisbefektetőkre.
A nyilvános ingatlanalap vagyona egyébként 2-3 milliárd forintról egy év alatt 34 milliárdra nőtt.