11p

A tőkevédett alapok kockázata mérsékelt, mégis részesedést tudnak nyújtani a részvénypiacok, árupiacok emelkedéséből. Ha három év múlva visszatekintünk, alighanem azt látjuk majd, hogy az idei évben valamikor érdemes volt vásárolni. A CIB Banknál égnek a telefonok, a kisbefektetőket is nagyon izgatják az ilyen és ezekhez hasonló kérdések. Interjú.

Privátbankár: A CIB Alapkezelő két tőkevédett alappal nyert díjat a Privátbankár Klasszis 2020 versenyben. Mekkora volt ezek hozama?

Csekő Zoltán, a CIB Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere: A CIB Világmárkák és a CIB Euró Világmárkák alapokkal nyertünk díjat. Ezek saját devizájukban évi nyolc százalék körüli hozamot értek el (éves hozam, EHM=7,9%). Az eurós verzió persze a forint gyengülése miatt jobb forintosított hozamot mutathatott fel.

A hozam nagy multinacionális cégek részvényeinek teljesítményétől függött, mint például az American Express, a Visa, a Nike vagy az Adidas. Ezek a cégek mindenki számára ismert erős brandet építettek fel. Nyilván jó volt az időzítés is, jókor, jó árszinten szálltunk be ezekbe a részvényekbe, a hat tőzsdei társaságból egyik sem teljesített rosszul a futamidő alatt.

Privátbankár: Hogyan működnek ezek a tőkevédett alapok?

Csekő Zoltán: Céljuk, hogy egy kontrollált kockázati szint mellett adjanak lehetőséget egy részvény kosár hozamából való részesedésre. Régebben lehetséges volt a befektetett tőke 100 százalékára is tőkevédelmet nyújtani. Ma azonban, az alacsony kamatok és állampapírhozamok időszakában jellemzően 94-95 százalékos a védelem szintje. A részvénypiaci részesedést ugyanis opciós konstrukcióval alakítjuk ki, az opciók vétele után fennmaradó tőkét pedig kamatozó eszközökben tartjuk. Ennek a tőkerésznek a kamata ki kell, hogy adja a tőkevédelem vagy parciális védelem mértékét. Az alapok kockázata mérsékeltnek nevezhető, az SRRI hétfokozatú kockázati skálán hármas.

Csekő Zoltán, CIB Alapkezelő
Csekő Zoltán, CIB Alapkezelő

Ez a tőkevédett vagy parciálisan védett alapok nagy előnye, a kontrollált kockázati szint. Még ha az opciós konstrukció nem is hozna semmit a befektetők számára, akkor sem éri őket túl nagy veszteség, mert a potenciális tőkevesztés mértéke korlátozott. Most jól látszik, hogy ha az alap lejárata történetesen egy olyan krach idejére esne, mint ami ebben az évben volt, akkor ez nagy előny lehet.

Privátbankár: Az alacsony kamatszint ellenére folyamatos a tőkevédett alapok kibocsátása?

Csekő Zoltán: Igen, jelenleg is húsz működő, fix lejáratú, de folyamatos forgalmazású tőkevédett vagy parciálisan védett alapunk van. Mindig járnak le régiek, és rendszeresen bocsátunk ki újakat is. A jellemző futamidő az utóbbi időszakban három év.

Privátbankár: Milyen témák voltak még mostanában, amelyekre alapokat bocsátottak ki, és milyen várható a közeljövőben?

Csekő Zoltán: Ha éppen nincs is új jegyzés, akkor is rendszeresen hirdet meg a forgalmazó akciókat a már meglévő alapokra, ilyenkor a beszállási díjat elengedjük. Jegyzéskor és a futamidő végén természetesen nincsen semmilyen díj. Változatos témákkal jelentkezünk, indítottunk például Öt Elem néven egy alapot, amely az elektromos autókra, az akkumulátortechnológiás cégek teljesítményére épít, illetve vannak bankszektor-, olajszektoralapjaink is. A legutóbbi kibocsátásunk a CIB Fenntartható Fejlődés Alap volt forintban és euróban is. A következő is hasonló témában fog indulni.

Privátbankár: Nem lehet, hogy olajjal vagy nemesfémekkel kapcsolatos alapot kellene indítani a jelenlegi helyzetben?

Csekő Zoltán: Ezek is jó témának tűnnek. Ám az, hogy milyen befektetési sztorira tudunk alapot indítani, attól is függ, hogy nemzetközi partnereink milyen feltételekkel kínálnak opciós konstrukciót. Lehetséges, hogy az olajvállalatokat egyébként jó befektetésnek tartjuk, de az opciók árazása a magas volatilitás miatt jelenleg nem kedvező. Ez a döntés mindig sok tényező, mérlegelés függvénye. A várható profitnak el kell érnie azt a szintet, ami a befektetők számára már érdekes lehet, ez mindig komoly termékfejlesztés eredménye. Felmérjük, mik az igények a bankfiókokban, ezeket összesítjük, azután megtárgyaljuk házon belül, megbeszéljük a sales-csapattal, a portfólió- menedzserekkel. Csak ezek után küldjük az ajánlatkérést az opciós partnereknek. Itt előnyt jelent, hogy a piacon a partnerek széles körével dolgozhatunk, számos nagy bankház opciókiíró csoportjával vagyunk kapcsolatban. A konkrét ajánlatok ismeretében pedig újabb köröket futunk, újratárgyaljuk a kérdést.

Privátbankár: Mennyibe kerül a lejárat előtti ki- és beszállás normál esetben?

Csekő Zoltán: Két százalékos beszállási és három százalékos visszaváltási díjat számol fel a forgalmazó a jelenlegi díjszabás alapján. Ilyenkor ugyanis az opciók és a tőkevédelem (az ún. bond-floor) értékét is korrigálni kell az alapban, ami költséges eljárás. De az esetek többségében ügyfeleink jegyzéssel vesznek az alapokból díjmentesen, és meg szokták tartani befektetésüket a lejáratig.

Privátbankár: A kisbefektetők szoktak mostanában aggódni? Milyen visszajelzések érkeznek tőlük?

Csekő Zoltán: Mostanában bizony égnek a vonalak, az értékesítők sok kérdést tesznek fel. A leggyakoribb kérdések a válság körül forognak, hogy meddig tart még, érdemes-e még eladni és később visszavásárolni, vagy érdemes-e már most hosszabb távra is beszállni nagyobb egyéni portfólióaránnyal kockázatos eszközökbe. Sales-es kollégáink az alapkezelőnél folyamatosan válaszolnak a forgalmazótól érkező megkeresésekre, a mi feladatunk a fiókhálózatot is felkészíteni. Ezek heti rendszerességű konferenciabeszélgetések keretében zajlanak, amelyek iránt nagy az érdeklődés.

Privátbankár: Mit válaszolnak nekik? Meddig fog tartani?

Csekő Zoltán: Mindig elmondjuk, hol tart a jelenlegi gazdasági válság. Mivel kristálygömb nincs a kezünkben, inkább azt ismertetjük, milyen forgatókönyveink vannak. Nagy kérdés, hogy ha májusban a legtöbb országban fel is oldják a korlátozásokat az egészségügyi vészhelyzettel kapcsolatban, a gazdasági aktivitás mikor tér vissza a vészhelyzet előtti szintjére.

Csekő Zoltán, CIB Alapkezelő
Csekő Zoltán, CIB Alapkezelő

A legjobb szcenáriónk szerint június végére a gazdasági aktivitás nagyjából visszatér, és a járvány nem erősödik fel újra jelentősen. Ez az optimista forgatókönyvünk. És van egy másik, jóval kedvezőtlenebb szcenárió, de sajnos ezzel is számolnunk kell. Ebben a vírus vissza-visszatér hullámokban nagyjából 2021 közepéig, és stop-go rendszerben halad tovább a gazdaság. Ez a worst case szcenárió, vagyis a legrosszabb eset, amire felkészülünk, ezután alapvetően az ügyfélen múlik, hogy ő melyikben hisz inkább.

Ha az első eset teljesül, akkor a legrosszabb már mögöttünk van, ha a második eset következik be, akkor várhatóan ismét a márciusi mélypontok alá esnek majd a részvényárfolyamok. Ekkor a globális GDP 5 százalékot is eshet idén, és csak +3 százalékkal korrigálhat vissza 2021-ben. Erre készülve érdemes még kivárni a részvényvásárlással. Az optimista esetben pont fordítva történne minden, 3 százalékot esne idén a globális GDP, de utána +5 százalékot ugrana, így ezt a két évet két százalékos globális növekedéssel is zárhatnánk.

Privátbankár: Ha részvénybe fektet valaki, akkor melyik régióban tegye?

Csekő Zoltán: Egyes országok jobban kezelték az vészhelyzetet, mint mások. Ilyen lehet Európában Németország vagy Ausztria. Az Amerikai Egyesült Államokban teljesen a politika kereszttüzébe került ennek a kezelése. Mivel novemberben választások lesznek, a republikánusok szívesen újranyitnák a gazdaságot, ez viszont főképp a demokrata szavazók szerint elhamarkodott lépés. A választást az úgynevezett billegő, rozsdaövezeti államok dönthetik el, de ott a közvetlen egészségügyi vészhelyzetnek még nincs vége.

Ahogy Európában is egyes országokban előbb, más országokban később ütötte fel fejét a járvány, úgy az Amerikai Egyesült Államokban is más-más a szituáció különböző területeken. Az USÁ-ban először New Yorkba érkezett meg a fertőzési hullám, majd onnét terjedt fokozatosan tovább. A görbe még nem csengett le annyira, hogy az újranyitás aktuális lenne, nagyon sok államban korainak tűnik. Emiatt mi óvatosságra intjük azokat, akik szerint most az USA-részvénypiacokat érdemes vásárolni. A vállalati eredmények alapján lehet, hogy amerikai papírokat lenne érdemes venni, de az egészségügyi vészhelyzet kezelése miatt az Európa kontra USA kérdésben inkább semlegesek vagyunk.

Ami a feltörekvő piacokat illeti, Kína válságkezelése sikeres, így ott felülsúlyozás lehetséges, de a feltörekvő piacokkal általában még nagy gondok lehetnek. Leginkább a nyersanyagexportból élő és a súlyosan eladósodott országok lesznek bajban.

Privátbankár: Sok kisbefektető nehezen tud maga dönteni ezekben a kérdésekben. Vagy rosszul dönt, és például csúcson száll be, mélyponton száll ki.

Csekő Zoltán: Ezért is szeretjük a tőkevédett vagy parciálisan védett alapokat, ahol kontrollált a kockázati szint. Ez az alapfajta nem alkalmas arra, hogy gyorsan ki-be ugráljon a befektető. A portfóliószerkezet kialakításával arra sarkalljuk az ügyfeleket, hogy lejáratig tartsa befektetését.

Ügyfeleink közül sokan eddig konzervatívabb befektetéseket tartottak, például rövid kötvényalapokból csoportosítanák át a tőkét a részvények irányába. Ők egy tőkevédett/parciálisan védett alapban a hétfokozatú SRRI skálán hármas kockázati szinttel tudnak részvénykosárba vagy részvény indexbe fektetni három éves időtávon. Ez elviselhető mértékű változás a számukra, ugyanis a rövid kötvényalapok kockázati besorolása általában egyes vagy kettes, innen sok esetben nagyon nagy ugrás egy nyílt végű részvényalapba történő befektetés. Persze mindig hangsúlyozzuk a portfólióépítés fontosságát, az ügyfél teljes portfóliójának a kockázati kitettsége a mérvadó.

Privátbankár: Az ügyfelek a karanténra való tekintettel tudják interneten intézni ezeket a jegyzéseket? Tudnak esetleg új számlát is nyitni személyes megjelenés nélkül?

Csekő Zoltán: Ha valaki már CIB-es ügyfél, akkor interneten keresztül is tud befektetésekkel kapcsolatos ügyeket intézni. Az online számlanyitás a bank közeljövőre vonatkozó terve. A tőkevédett/parciálisan védett alapok jegyzése és forgalmazása a futamidő alatt interneten keresztül is végrehajtható.

Privátbankár: Az előző nagy válságban, 2008-2009-ben azt láttam, hogy nagyon vonzó részvényárak voltak.

Magasra szöktek a kamatok is, ami a tőkevédett alapok indításának kedvez. Mégsem akart senki ilyen alapot vásárolni, és emiatt az alapkezelők is alig indítottak belőlük. Mindenki annyira félt mindentől. Most is ez lesz, hogy pont, amikor a legkedvezőbb vétel adódik, akkor nem fognak belőle vásárolni?

Csekő Zoltán: A részleges védelem azért megkönnyítheti, hogy az ügyfelek az ezzel kapcsolatos döntést meghozzák. Ha három év múlva visszanézzük majd az árfolyamokat, akkor kiderülhet, hogy egy ilyen vétel jó döntés lett volna. Ahogy a régi tőzsdés mondás tartja, akkor kell vásárolni, amikor vér folyik az utcán.

Privátbankár: Ön egyébként melyik forgatókönyvet tartja a legvalószínűbbnek?

Csekő Zoltán: Warren Buffet cége, a Berkshire Hathaway nemrég azt nyilatkozta, hogy óriási készpénztartalékot őriz, miközben egy nagy viharba hajózunk bele. Az én személyes véleményem is ehhez áll közel. A vihar például a feltörekvő piacokon, azon belül is az ottani meghatározó cégek és/vagy államok csődjén keresztül érkezhet meg, különösen, ahol nagy a dollárdenominációjú eladósodottság. Az IMF készenléti hiteleinek egyre agresszívabb lehívását várjuk több fejlődő országtól. Így szerintem is érdemes még várni, nem vagyunk túl a közepén sem ennek a válságnak. Korai lenne belevágni a maximális kockázati kitettség elérésébe, de az óvatos felülsúlyozás elindítása már indokolt, véleményem szerint elsősorban a nyersanyag-eszközosztályban.

Jelen, a tőke és pénzpiacokkal kapcsolatos vélemény a CIB Befektetési Alapkezelő Zrt. marketingközleménye, az nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, és nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás. Jelen tájékoztatás nem minősül sem befektetési tanácsnak, sem befektetési ajánlásnak, sem befektetési elemzésnek.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21550 21450 21690 -0,65% 0 0 6 477 665 260 HUF 2025-01-02 17:13:11
MOL 2770 2732 2774 +1,47% 0 0 1 606 229 002 HUF 2025-01-02 17:05:00
MTELEKOM 1286 1274 1306 +0,94% 0 0 660 860 458 HUF 2025-01-02 17:10:44
RICHTER 10600 10430 10640 +1,92% 0 0 1 194 390 110 HUF 2025-01-02 17:09:20
OPUS 517 505 518 +2,38% 0 0 85 306 804 HUF 2025-01-02 17:05:09
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Egy befektetési lehetőség, amivel részesedhetünk a világ egyik legfejlettebb piacából
Natív tartalom | 2024. december 16. 11:47
Klasszis Podcast Halas Zoltánnal, az OTP Alapkezelő portfóliómenedzserével.
Befektetési alapok Mi az a megatrend, és miért hagy ki egy jó lehetőséget az, aki nem tudja?
Litván Dániel | 2024. november 27. 09:48
Megatrend, hype-ciklus görbe, a mesterséges intelligencia izomereje, hibrid befektetési stratégia. Mindezekről is beszélgettünk Richter Péterrel, a VIG Alapkezelő portfóliómenedzserével, de az interjúból az is kiderül, hogyan lehet pénzt keresni ezek segítségével.
Befektetési alapok Fenntartható befektetést keres? Itt vannak a díjnyertes magyar lehetőségek
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 14:26
A Privátbankár.hu ünnepélyes keretek között, egy magas színvonalú szakmai rendezvényt követően átadta Az Év ESG Alapkezelője 2024 díjat. Idén először a befektetési alapok is elismerésben részesültek.
Befektetési alapok Kedvező befektetési lehetőség azoknak, akik hosszú távon szeretnének megtakarítani
Natív tartalom | 2024. szeptember 24. 19:51
Nem kell mást tennie, mint vásárolni az OTP USA Részvény Alapból, melynek befektetési jegyeit nem csak dollárban, hanem euróban és forintban is meg lehet venni. A július elején indult alap azoknak lehet kedvező befektetési lehetőség, akik hosszú távon szeretnének megtakarítani, és az amúgy is diverzifikált portfoliójuk részvénykitettségének egy részét az amerikai piacon szeretnék befektetni – mutatott rá Halas Zoltán, az OTP Alapkezelő Zrt. portfólió menedzsere.
Befektetési alapok Sok magyar vagyona gyarapodott augusztusban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 14:44
A befektetési alapokban kezelt vagyon augusztusban 0,6 százalékkal, 95 milliárd forinttal nőtt, így a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai 16 611 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban - közölte a szövetség hétfőn az MTI-vel.
Befektetési alapok Jobb az ESG-befektetések hozama, mint a többié?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 15:01
Általános vélemények szerint a környezetileg, társadalmilag felelős ESG-befektetések hozama magasabb azoknál, ahol ezek a szempontok nem játszanak szerepet. Magasabb osztalékot is képesek fizetni.
Befektetési alapok A befektetési alapkezelés olyan, mint a sakk – interjú a Gránit Alapkezelő vezérigazgató-helyettesével
Natív tartalom | 2024. augusztus 28. 16:15
Nem tudhatod biztosan, hogy mit fog lépni az ellenfeled, avagy mi fog történni a gazdaságban, de minden forgatókönyvre készülnöd kell válaszlépéssel – vallja a két év alatt dolgozói létszámban és kezelt vagyon tekintetében is duplájára növekő, Közép-Ázsia felé kacsintgató Gránit Alapkezelő második embere, Erdélyi Zombor.
Befektetési alapok Tartalmas befektetési étlapról válogathatunk, de mivel fűszerezzünk? Klasszis podcast - videóval
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. augusztus 23. 16:09
Az MBH Alapkezelő megújította befektetésialap-kínálatát, aminek során a közép- és kelet-európai régióra fókuszáló alapjuk is új karaktert kapott. A Klasszis podcastban az alapkezelő üzletfejlesztési igazgatójával, Kovács Lászlóval és a befektetési üzletág vezetőjével, Herczog Péterrel beszélgettünk.
Befektetési alapok Több száz milliárddal híztak itthon a befektetési alapok
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 16. 13:31
A befektetési alapokban kezelt vagyon júliusban 2,1 százalékkal, 342 milliárd forinttal növekedett, így a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai 16 516 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban - közölte a Bamosz pénteken.
Befektetési alapok Hogyan védhetjük befektetéseinket geopolitikai konfliktusok esetén? - interjú
Bózsó Péter | 2024. augusztus 14. 15:01
A fődíjat a Klasszis Média lapcsoport Legjobb Árupiaci Alap kategóriájában idén az MBH Alapkezelő Hagyományos Energia Alapja nyerte el. Az ilyen alapok egyik szembetűnő tulajdonsága, hogy inflációs környezetben is jól teljesíthetnek. Az alap kiváló eredménye mögötti befektetési politikáról Bene Zsombor portfolió menedzserével beszélgettünk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG