Márciusban 1,5 százalékos növekedés volt a befektetési alapok vagyonában - közölte a legfrissebb adatokat az Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ).
Az adatok szerint a fejlett és a fejlődő világ tőzsdéi jelentősen emelkedtek, és tulajdonképpen a fejlődő piacokkal összhangban emelkedett a pesti börze indexe is. A devizapiacon a forint az euróhoz képest gyengült, viszont a dollárral szemben erősödni tudott.
A befektetési alapok esetében az elmúlt hónapban a tőkeáramlások eredője mindössze 2,6 milliárdos pluszt mutat, azonban az egyes kategóriákon belül jelentős tőkemozgások történtek. A befektetők ebben a kamatkörnyezetben szabadulnak a pénzpiaci alapoktól, ahonnan 40 milliárd forint áramlott ki, viszont keresik a származtatott, az ingatlan és az abszolút hozamú alapokat. Ebbe a három kategóriába sorrendben 24, 19 és 12 milliárd forintnyi tőke érkezett.
A tőkevédett alapoknál volt még jelentősebb tőkemozgás, ahonnan közel 8 milliárd forint távozott, amit két lejárat is erősített. A tőkeáramlás és a hozamok eredőjeként a BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 85 milliárd forinttal, azaz 1,5 százalékkal növekedett márciusban. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 5 659 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
A nyilvános nyíltvégű „hagyományos” értékpapír alapok adják az összvagyon többségét, ami jelenleg 63,4 százalékot tesz ki, de ez az arány egyre kisebb. Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon az elmúlt hónapban összességében 0,1 százalékkal csökkent.
A pénzpiaci alapok vagyona 2,9 százalékkal csökkent köszönhetően elsősorban a hazai likviditási és pénzpiaci alapoknak. A tőkekivonás csak ebben a két alkategóriában meghaladta a 32 milliárd forintot. A kategória egészét tekintve a tőkekiáramlás 40 milliárd forint volt.
A kötvényalapokba 2 milliárdnyi tőke áramlott be, amely tőkebeáramlás a rövid futamidejű kötvényeket nem érintette, hiszen onnan 7,2 milliárdnyi tőke távozott. A hosszú futamidejű kötvények esetében 5 milliárdos a beáramlás, a szabad futamidejű kötvényalapokba pedig 4,3 milliárd forintnyi tőke érkezett. A kötvényalapok összvagyona a hozamok és a tőkeáramlások eredőjeként 0,6 százalékkal nőtt.
A vegyes alapokból 2,5 milliárd forintnyi tőke áramlott ki az elmúlt hónapban. A hozamok azonban kedvezően alakultak, így a vagyon 1 százalékkal növekedett.
A részvényalapokba mindössze 0,2 milliárdnyi tőke érkezett, de a szárnyaló hozamoknak köszönhetően a részvényalapok vagyona 6,9 százalékkal lett több, mint az elmúlt hónapban.
A tőkevédett alapok esetében a visszaváltások 7,9 milliárd forinttal haladták meg az értékesítéseket. A hozamok ezen részben enyhíteni tudtak, de összességében 1,3 százalékos csökkenést láthattunk a kategória vagyonában.
Az abszolút hozamú alapokba ebben a hónapban a befektetők 12 milliárdnyi tőkét invesztáltak. A hozamok is kedvezően alakultak, így a kategória vagyonváltozása plusz 6,5 százalék lett.
A származtatott alapokba jelentős, 24 milliárd forint friss tőke érkezett, amihez a hozamok némileg még hozzá is tettek. A kategória vagyonváltozása összességében 31 százalékkal változott pozitív irányba. Ennek a hatalmas növekedésnek nyilvánvalóan az is az oka, hogy egy kisebb méretű, de egyre népszerűbb kategóriáról van szó.
Az ingatlanalapoknál ebben a hónapban is tőkebeáramlás volt, amelynek nagysága 19,3 milliárd, ami a második legmagasabb érték a hónapban. A hozamok ehhez még hozzá is tettek, így a kategória vagyonváltozása elérte a plusz 3,7 százalékot.