11p

Látszólag nincs egyértelmű összefüggés a bruttó hazai termék (GDP) és az emberi boldogság mértékének európai helyzete között. De csak látszólag. Valójában a boldogság-lista élén is az anyagilag tehetős nemzetek állnak. Mint ahogy Magyarország középmezőnybeli helyezése sem lehet meglepő és sajnos, ahogy a GDP-k összevetésében, itt is már előttünk vannak a románok. Azaz boldogabbak.

A gazdasági rovatokban vezető hír, ha kijön a legfrissebb GDP-adat; megmozgatja a pénzpiacokat, megszólalnak az elemzők, magyarázkodik vagy dicsekszik a kormány. Jogosan, mert minden ismert gyengéje ellenére a bruttó hazai termék a gazdasági teljesítmény leggyakrabban használt indikátora. 

Ezzel szemben az üzleti sajtó számára talán csak színes hír, amikor az ENSZ által a Boldogság Napjának kijelölt dátumra időzítve megjelenik a nemzetközi boldogság jelentés (The World Happiness Report), amelyet a Gallup közvélemény-kutató cég és az Oxfordi Egyetem Boldogságkutató Intézete állít elő évek óta. A nagyméretű mintából a boldogság átlagértéke alapján országsorrendet lehet felállítani; azt ismét Finnország vezeti, sokadszorra. A listát Afganisztán zárja. 

Finnországtól Afganisztánig
Finnországtól Afganisztánig
Fotó: Depositphotos

Mond-e valami fontosat a világ dolgairól egy ilyen lista? Vagy ez is csak egyike a szubjektív adatokból összeállított rangsoroknak? Van-e figyelemre méltó üzenete az ilyen sorrendiségnek, vagy csupán egy nemzetközi „szépségverseny” helyezettjeit látjuk?

Kezdetben jogos volt némi fenntartás. A GDP, a kiviteli volumen, az infláció úgynevezett kemény tény. De még az olyan indikátorokat is elfogadottság övezi, mint az egy millió lakosra jutó szabadalmak száma. Ezek és a hasonló mutatók komoly jelzést adnak egy ország, térség anyagi fejlettségi viszonyairól. A „puha” mutatókat viszont, mint a Transparency International (TI) korrupciós érzékelési indexe (CPI) vagy a nemzetközi hitelminősítők országkockázati besorolásai, szokás másodlagosnak tekinteni. 

Pedig nem azok. A Fitch vagy a Moody’s által adott országkockázati besorolás (rating) nagyon is kemény gazdasági mutató. Közzétételét alapos modellezési és terepmunka (due dilligence vizsgálat) előzi meg. Megváltozása azonnali, közvetlen piaci reakciókat idéz elé. 

A TI által valamely országról kiállított transzparencia-értékelés mögött is komoly adatgyűjtő és elemző munka van. Publikálása, különösen, ha jelentős változást tartalmaz a korábbi besoroláshoz képest, hullámokat vet, kihat üzleti döntésekre is. A befektető ugyanis szeretne tisztában lenni azzal, hogy egy adott térségben mekkora korrupciós kockázatokkal kell számolnia; a TI, mint nemzetközi nem-kormányzati szervezet (NGO) ezeket a nehezen mérhető, de kétségkívül létező vonatkozásokat az adatfelvételei és elemzései alapján hajlandó egyetlen alfanumerikus osztályzatban rögzíteni. Egy adott ország pontszáma, nemzetközi sorrendje komolyan vett információ. 

Egyébként is elmondható, hogy a véleményalapú felmérések, csakúgy, mint a konjunktúra-mutatók megérdemlik a figyelmet, mert valami lényegeset közölnek egy országról, térségről, akár a glóbusz egészéről. 

Mielőtt a legutóbbi boldogság-indexeket megtekintenénk, álljon itt az EU-tagállamok 2023-as egy főre jutó GDP-je az Eurostat közlése szerint, a hazai vásárlóerőt figyelembe vevő (PPS) számítás szerint.

Az EU tagállamok GDP/fő adata (PPS), az EU27 átlagának százalékában

Az nem lephet meg minket, hogy nemcsak a régebbi uniós tagállamok nagy többségének GDP/fő mutatója előzi le a magyart, hanem számos új tagállamé is. Csehország, Szlovénia, Észtország elég ismert módon nálunk fejlettebb lett mára a GDP-mutatók alapján. Ami viszont immár nem először okoz meglepetést: az egy főre jutó gazdasági teljesítmény (PGP/fő) alapján nemcsak Lengyelország, hanem immár Románia is elénk került. Ez az ügy még sokáig foglalkoztatja az elemzőket, hiszen egészen a legutóbbi időkig azt volt az elfogadott felfogás, hogy a magyar átlagfejlettség tartósan meghaladja a román szintet. Korábban bizony azt kellett elfogadnunk, hogy a néhány évtizede még lesajnált Lengyelország nemzeti jövedelmi szintje sokat javult mostanra.  

A magyar GDP/fő mutató csalódást keltő alakulásáról még sokat beszélünk. Legfőképpen az okait kellene feltárni, hogy a reális helyzetkép, az ide vezető pálya ismeretében a szükséges korrekciós intézkedésekről is írhassunk. 

Látszólag eltér ettől az emberi boldogság mértékének európai helyzete. Amint azonban meglátjuk, érdemi a kapcsolat. Lássuk tehát az éves jelentést. A mostani, 2024-es jelentés abban nem okoz meglepetést, hogy jórészt most is skandináv országok állnak a boldogság-lista élén. Lehet mondani, anyagilag tehetős nemzetek, és így könnyű ott boldognak lenni. 

Ez azonban persze nem ilyen egyszerű. Az anyagi jólét, amelyet a leggyakrabban a gazdasági teljesítmény mérésére használt bruttó hazai termék (GDP) testesít meg, csupán egyike a boldogságra kiható faktoroknak. Nagymintán elvégzett ökonometriai számítások valóban kimutatnak pozitív kapcsolatot az anyagi jólét szintje és a szubjektív életérzés mértéke között, de egyáltalán nem determinisztikus a viszony. Léteznek egyéb fontos befolyásoló tényezők: az egészségügyi állapot, a társasági kapcsolati háló kiterjedtsége, a korrupció megléte és mértéke. Ezek mind az emberek életérzéseit formáló faktorok. 

Vannak nagy és fejlett országok, amelyek gazdasági erejükhöz képest nem járnak élen ebben a vonatkozásban: nincs az első húszban a friss jelentés szerint az Egyesült Államok és Németország, a 23. illetve 24. helyre kerültek – ami egyébként visszacsúszás a korábbi években elért pozíciókból. 

Mielőtt az adatok néhány lényeges vonatkozását megnéznénk, érdemes rátekinteni a pontszámok és így a globális helyezések mögötti módszertanra. A pontérték szubjektív állapotra irányuló nagymintás megkérdezésen nyugszik, azt gyakorlott cég végzi. Ám az értékeket így is formálhatják nyelvi, kulturális tényezők. Kérdéses, hogy például az adott kultúrában szokás-e, illik-e őszinte választ adni az élettel való általános elégedettséget, a negatív érzelmeket keltő vagy éppen pozitív érzéseket életre hívó szituációknak való kitettséget firtató kérdésekre. 

Boldogságmérési vizsgálatok azonban régóta folynak, és még ha a kultúraközi összevetésben lehetnek kisebb mérési gondok, a jelentős eltérések mögött bizonyosan társadalmi tények állnak. Továbbá az adott ország, térség élet-értékelési szintjének a változása, pláne, ha a változás mértéke jelentős, alkalmas a tényleges társadalmi attitűd-elmozdulások érzékelésére. Hogy ne csak egyetlen jobb vagy rosszabb esztendő formálja az adatokat, a kutatás három egymást követő év adatainak átlagolásával állítja elő az országos vagy réteg-értékeket. Ugyanis az országos átlagon túl a jelentés közöl adatokat kor szerinti bontásban is (30 alattiak; 60 felettiek), így képet lehet alkotni a fiatalok és az idősebb generációk beállítottságáról. Hasonlóan vizsgálható a jövedelmi szint és más szocio-gazdasági vonatkozás valamint a boldogság közötti kapcsolat.

Minket nyilván elsősorban a magyar adatok érdekelnek. Magyarországot sajnos nem kell keresni az első tízben, mely – talán nem meglepően – így néz ki a 2021-2023-as, azaz poszt-Covid időszakban:

  1. Finnország
  2. Dánia
  3. Izland
  4. Svédország
  5. Izrael
  6. Hollandia
  7. Norvégia
  8. Luxemburg
  9. Svájc
  10. Ausztrália

Hazánk nincs ezek között, de még az első ötvenben sem. Hasznos a szomszédokat és a referenciacsoportunkba tartozók helyezését megemlíteni a magunk értékével együtt. 

Ausztria 14; Csehország 18; Litvánia 19; Szlovénia 21; Németország 24; Koszovó 29 (!); Románia 32; Észtország 34; Lengyelország 35; Szerbia 39; Szlovákia 45; Lettország 46; Magyarország 56; Horvátország 63, Bulgária 81.  

A tanulságok előtt egy megfigyelés: az élenjárók között sok a nemzetközi méretek szerinti kis, legfeljebb közepes méretű ország. A világ legboldogabb húsz országa között egyetlen óriási népességű ország sem található, csupán kettő olyan (Kanada, Egyesült Királyság), amely európai szemmel nézve nagy. A világ legnépesebb országai közül Kína a hatvanadik, India pedig a 126. helyen található. 

A magyar helyezés – stílszerűen szólva – elszomorító. Egyébként a térségünk most meglepően jól szerepel az országok átlagos boldogsági indexe szerint. A korábbi hasonló mérésekből kiolvashatóan sokat javult itt a boldogsági szint, és ezzel a nemzetközi helyezés. A magyar adat és pozíció is volt sokkal lejjebb, tehát van pont-javulás. Viszont más térségbeli országok így is elénk kerültek, feljebb jutottak, nem is kis mértékben. 

Ami az új tagországokat vagy másként a volt államszocialista országokat illeti, egy vonatkozásban nagyon eltérnek Európa nyugati, északi országaitól: ez pedig az életkor szerinti boldogságérzés. Az idősebbek ezen a vidéken sokkal kevésbé boldogok, mint a fiatalok. A magyar helyezés a 60+ korosztályban a világ 143 felmért országa közül a hetvenedik! Ez az orosz, szerb szint. A cseh, lengyel esetben is van lemaradás az országos átlagtól az idősebb korcsoportban, de a miénk nagyon markáns. 

Az érem túloldala viszont az, hogy a fiatalok életértékelésére az EU keleti peremét alkotó országokban örvendetesen jó mutatókat hozott a felmérés. Olyannyira, hogy a 30 év alatti korosztály világlistáját Litvánia (!) vezeti, harmadik Szerbia, nyolcadik Románia, 14-ik Horvátország. A magyar boldogsági index-érték ebben a korcsoportban a 36-ik helyre jó, ami láthatóan elmarad a térségünk élenjáró országaitól, de azért lényegesen jobb, mint a 60pluszos magyaroké a maguk 70-ik helyével.

A boldogságérzés szubjektív jellegű, de a mérési módszertan a kellemetlen életérzést (aggodalmat, frusztrációt) kiváltó körülményekre és másfelől a pozitív érzésre okot adó szituációkra is kitér. A magyar (kelet-európai) idősebb korosztály sokkal magányosabb, testi és lelki állapota rosszabb, az egészségügyi rendszertől kevesebbet kap, mint a hosszú listán előttünk álló országok idősei. Azt is megkockáztathatjuk, hogy a társadalom idősebb felében az eddigi társadalmi-politikai-gazdasági változások, valamint a folyamatba levő új irányzatok gyakran jelennek meg fenyegetésként, negatív előjellel. A fiatalok viszont beleszülettek az új viszonyokba. Közöttük az elmúlt években zajló változások, próbatételek kisebb mértékben jelentek meg negatívumként, boldogtalansági tényezőként. 

Társadalmi-kulturális folyamat ez, ám a kormányzati felelősség sem csekély. Az állami média a tényleges gondok felnagyobbításával és gyakran képzelt veszélyekkel riogatja a médiafogyasztókat (nálunk nagyobbrészt az idősebb korosztályokat éri el intenzíven az állami rádió, televízió, megyei lap), amivel erősíti a negatív attitűdöket. A fiatalokra is irányul negativista kormánypropaganda, de oda kisebb hányadban jut el. 

A térségi normától elmaradó boldogságindex nem önmagában gond. Az a társadalmi világkép, amely számokká transzformálódik, viszont ténylegesen gátja a gazdasági fejlődésnek. Nehéz megmondani, hogy a Magyarországnak a térséghez képest szerény gazdasági növekedési teljesítményét mennyire befolyásolta eddig is, hogy a többi országhoz viszonyítva nálunk meglehetősen negativista sokak beállítottsága. Vagy talán fordított az oksági irány? Az elmúlt másfél évtized évi kettő százalék alatti GDP-növekedési üteme túl csekély ahhoz, hogy hozzátegyen a fiatalok és nem fiatalok boldogságérzéséhez? 

A magyarországi adatokat nézve, egybevetve a térségbeli országokéval, már kevésbé érezhetjük meglepőnek, zavarba hozónak, váratlannak azokat a „kemény” mutatókat, amelyek szerint mások minálunk dinamikusabban fejlődtek az utóbbi évtizedben. A cseh, lengyel, román társadalom szubjektív mutatói, mint most a boldogság-index, a miénknél kevésbé megosztott, múltba meredő ország képét adják. Az érzések, érzelmek, attitűdök nagyon is erős formálói a gazdasági tevékenységnek.

A Benchmark rovat cikkei itt olvashatók el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Benchmark Bod Péter Ákos: Tavaly a recesszió segített az infláción, a forintgyengülés nem – és az idén?
Bod Péter Ákos | 2025. január 17. 05:46
2024 decemberében a fogyasztói árak 4,6 százalékkal emelkedtek, ami meghaladta a várakozásokat, míg az éves infláció 3,7 százalék lett. Hogyan befolyásolta az infláció alakulását a bázishatás és a recesszió? Miért emelkedett a maginfláció, és mit mutatnak az egyes termékkörök – például a szolgáltatások, élelmiszerek és tartós fogyasztási cikkek – árváltozásai? Mit jelez mindez a 2025-ös kilátások szempontjából? Bod Péter Ákos közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank körábbi elnökének elemzése. 
Benchmark Bod Péter Ákos: A világgazdaság 2024-ben – megint állva maradt Magyarország
Bod Péter Ákos | 2024. december 24. 06:12
A magyar gazdaság idei folyamatainak és a sokféle állami intervenciónak a rövid elemzése ott maradt abba, hogy a gazdaságilag és pénzügyileg rendkívül nyitott, sőt törékeny helyzetű Magyarország állapota és kilátása csakis nemzetközi kontextusban ítélhető meg.
Benchmark Bod Péter Ákos 2024-ről: amikor a gazdaság erőlködött, az állam erősködött
Bod Péter Ákos | 2024. december 20. 05:42
A papírforma szerint 2024-nek érezhetően jobb esztendőnek kellett volna lennie, legalább gazdasági vonatkozásban, mint amilyen a megelőző volt. Az ugyanis a példázatbéli állatorvosi ló módjára az összes közgazdasági bajt bemutatta: rekordmagas inflációt, a fizetési mérleg hatalmas deficitjét, a költségvetés újabb megcsúszását, a lakossági fogyasztás csökkenését – ennél már csak jobb jöhet.
Benchmark Bod Péter Ákos: Trump és más kockázatok – európai, magyar nézőpontból
Bod Péter Ákos | 2024. december 5. 05:42
Erős dollár, magas globális kamatszint, nagy külkereskedelemi átrendeződés az USA-val szemben a jelenleg külkereskedelmimérleg-többletes országok és kereskedelmi tömbök kárára. Ezek lehetnek a Trump-éra alatti gazdaságpolitika hatásai. Nagy globális (európai) exportkitettsége miatt a magyar gazdaság különösen a veszélyeztetett szereplők listáján van.
Benchmark Bod Péter Ákos: Lesz-e gazdaságpolitikai vonalvezetése Amerikának?
Bod Péter Ákos | 2024. november 28. 05:41
Milyen lesz az amerikai gazdaságpolitika 2025. január huszadika után? Trillió dolláros kérdés.
Benchmark Draghi tévedése
Garamvölgyi Zsolt | 2024. november 19. 15:19
Nagy visszhangot váltott ki Mario Draghinak az Európai Unió romló versenyképességéről írt jelentése, melyben megállapítja: az Uniónak sürgősen versenyképességi reformra van szüksége, ha el akarja kerülni, hogy gazdasági és politikai jelentősége végzetesen meggyengüljön. A megszólalók általánosan egyetértettek az Európai Bizottság különmegbízottjának helyzetértékelésével, csak egyes javaslatait kritizálták néhányan. Senki nem foglalkozott viszont a jelentés azon alapvető hiányosságával, hogy teljességgel figyelmen kívül hagyja a tényt, miszerint a versenyképesség erősítésének legfontosabb feltétele a megfelelő emberi erőforrás. 
Benchmark Bod Péter Ákos: Földbe döngölt infláció?
Bod Péter Ákos | 2024. november 15. 05:42
Egy hónap alatt, szeptemberről októberre 0,1 százalékkal nőttek nálunk az árak. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) mérése szerint 3,2 százalékkal magasabb a fogyasztóiár-index, mint tavaly októberben volt. Az adatok közzététele után ragadtatta el magát örömében a miniszter: az inflációnak annyi. Mivel a politikusi mondások gazdasági ügyekben, meg általában is, újabban igen távol képesek esni a valóságtól, van okunk kételkedni ebben az esetben is.
Benchmark Bod Péter Ákos: Nem húz a motor – mi lesz az iparral?
Bod Péter Ákos | 2024. november 8. 05:41
A statisztikai hivatal által közölt negatív adatoknál is elkeserítőbb kép rajzolódik ki a hazai iparban. A gyengélkedő német gazdaság és Donald Trump győzelme az amúgy sem fényes kilátásokat még borúsabbakká teszi.
Benchmark Bod Péter Ákos: A gond nem a recesszió, hanem ami megelőzi és követi
Bod Péter Ákos | 2024. november 1. 05:44
Az idén nem jött olyan egyszeri brutális fordulat sem a világban, sem a hazai gazdaságban, amely joggal tenné zárójelbe az eredeti, irreálisan magasra emelt állami tervadatot. 
Benchmark Bod Péter Ákos: Az amerikai választás kimenetelének közvetlen gazdasági hatásai
Bod Péter Ákos | 2024. október 18. 05:41
Az Egyesült Államok jelentős világgazdasági súlya – ami nagyjából egyenlő az EU és Kína együttes részesedésével –, valamint amiatt, hogy a dollár még mindig a globális kulcsvaluta, ami a tengerentúlon történik költségvetési, monetáris ügyekben, az azonnal és közvetlenül kihat a világ többi részére. Ebből az aspektusból kell vizsgálni, milyen gazdasági következményei lehetnek annak, ki győz majd a november 5-ei elnökválasztáson: Kamala Harris vagy Donald Trump. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG