6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Unipert több mint 12 milliárd eurós veszteség érte az első félévben főleg amiatt, hogy a piacról kellett pótolnia az elapadó orosz gázszállításokat. Mindezt azonban nagyrészt a német fogyasztók fizetik majd meg a minimum triplázódó gázszámlák révén, ráadásul egy új illetéket is kapnak a nyakukba.

Alaposan megtépázta az egyre terebélyesedő gázválság Németország legnagyobb gázimportőrét: az Uniper több mint 12 milliárd eurós veszteséget könyvelt el az első félévben.

A cég szerda reggeli közlése szerint az adózás előtti eredmény (Ebit) 564 millió eurós mínuszt mutat. Összehasonlításul: 2021 első felében még 580 millió eurós nyereséggel zárt a vállalat.

A társaság az idei év egészében is veszteséggel számol. A hírre az Uniper részvényei 9 százalékot zuhantak nyitáskor a frankfurti tőzsdén (és azóta is vastag mínuszban vannak), év eleje óta pedig már mintegy 80 százalékot vesztettek értékükből a papírok.

Több mint 12 milliárd euró mínusz fél év alatt. Az Uniper központja Düsseldorfban. Fotó: EPA/FRIEDEMANN VOGEL
Több mint 12 milliárd euró mínusz fél év alatt. Az Uniper központja Düsseldorfban. Fotó: EPA/FRIEDEMANN VOGEL

De miért nyelt be ekkora mínuszt a finn Fortum energiakonszern többbségi tulajdomában lévő vállalat, és miért fontos ez az európai gázválság szempontjából?

Putyin bosszúja  

Bár a veszteségben szerepet játszottak a leírások az Oroszországgal kapcsolatos egyéb üzletekből (az Északi Áramlat 2 gázvezeték-projekt, oroszországi erőművek), a mínusz nagyrészt – ahogy a vállalat közleménye is megjegyzi – az orosz gázszállítások megcsappanására vezethető vissza.

Mint arról beszámoltunk, az orosz Gazprom június közepén – technikai problémákra hivatkozva, de minden jel szerint politikai okokból, az Oroszország elleni uniós szankciókra válaszul – a teljes kapacitás mintegy 40 százalékára csökkentette az Északi Áramlaton keresztül Németországba érkező gáz mennyiségét. Erre reagálva a német kormány kihirdette a földgázellátási válsághelyzet második, riasztási fokozatát.

Július végén pedig még egyet tekert a gázcsapon az orosz óriáscég (vagy ha úgy tetszik, Vlagyimir Putyin orosz elnök): a teljes kapacitás 20 százalékára mérsékelte a gázmennyiséget a Balti-tenger alatt futó vezetéken. A gázvezetékeket is felügyelő német szövetségi hatóság, a Bundesnetzagentur jelentése szerint jelenleg is ennyi gáz érkezik az Északi Áramlaton keresztül.

Az orosz szállítások jelentős csökkenése azért hozza nehéz helyzetbe az Unipert, mert az eddig nagyrészt a Gazpromtól vette a gázt, a kieső mennyiséget pedig a piacról kell pluszköltséggel beszereznie. Eközben vevőinek egyelőre csak a futó szerződések szerinti, a jelenlegihez képest még kedvező áron tudja azt továbbadni.

Vevői között egyébként több mint száz városi közmű és ipari cég található.

A cég jelenleg már mintegy 80-100 millió eurós mínuszt halmoz fel naponta (!) Guido Hoymann, a Metzler Bank elemzőjének becslése szerint, hívta fel a figyelmet a Handelsblatt. Ez havi 2,4-3 milliárd eurós mínusznak felel meg, azaz szeptember végéig további milliárdokkal nőhet a vállalat vesztesége.

A fogyasztókra hárítják

A brutális mínuszok láttán a német kormány júliusban 7,7 milliárd eurós mentőcsomagot helyezett kilátásba a cégnek, amelyben a német állam 30 százalékos tulajdonrészt is szerez majd jelen állás szerint. A stabilizációs csomagot ősszel, rendkívüli közgyűlésen engedélyezhetik a részvényesek a német gazdasági lap szerint.

Mindemellett – ahogy arról beszámoltunk – októbertől új illetéket építenek be a földgázárba az Uniper és más gázimportőrök támogatására. A plusz díj kilowattóránként 2,419 eurócent lesz.

Az illetéket, amelynek mértékét rendre felülvizsgálják majd, a tervek szerint 2024-ben kivezetik.

Az új díj bevezetésével valamennyi gázfogyasztóra szétterítik az importőrök többletköltségeit – azaz nem csak a nehéz helyzetbe került cégek ügyfeleinek kell azt viselniük. (Ez persze aligha vigasztalja majd az átlagembereket, akiknek már amúgy is megugrott a gáz- és villanyszámlája.) 

Az Unipernek és társainak már jelezniük kellett, hogy mekkora veszteség éri őket az orosz szállítások elapadása miatt, és októbertől ennek az összegnek a 90 százalékát kapják majd vissza az új illetékből.

Eddig 12 vállalat összesen 34 milliárd euró kompenzációt igényelt, ebből a legnagyobb szelet a Unipernek járhat.          

Tiina Tuomela, a cég pénzügyi igazgatója mindenesetre jövőre már az eredmény javulására számít, és azt szeretné, ha 2024-ben elhagynák a veszteséges zónát.

Triplázódó gázszámlák

Az energiaválság tehát nem csak az Uniperre és a többi gázimportőrre, hanem a német átlagemberekre is óriási terheket ró, sőt, a jelek szerint végeredményben ők állják majd a veszteségek nagy részét.   

A fogyasztóknak fel kell készülniük arra, hogy továbbra is extrém mértékben emelkednek majd az árak, mondta Klaus Müller, a Bundesnetzagentur vezetője egy korábbi interjúban.

A hatóság becslései szerint a havi gázszámla jövőre minimum a jelenlegi háromszorosára nő majd.

De már idén is brutális drágulással számolhat az, akinek mostanában jár le a szerződése. Egy, a Spiegel által ismertetett példa szerint Chemnitzben az eins nevű energiaszolgáltatónál számos vevő szeptemberig évi 1500 eurót fizetett egy kétéves szerződés keretében a gázért, októbertől viszont már 4700 eurót kell fizetnie – tehát ez is több mint háromszoros emelkedés.

Ehhez jön még a fent említett új illeték, amely évi 480 eurós többletterhet jelent egy átlagos fogyasztású családnak a német sajtóban megjelent számítások szerint.

A német kormány és a hatóságok mindenkit spórolásra kérnek – nem csak az elszálló árak miatt, hanem annak érdekében is, hogy az orosz szállítások további csökkenése vagy akár leállása esetén is legyen elég gáz télre.

A kormány eddig két tehermentesítő csomaggal próbálta ellensúlyozni a drágulást. Ezek keretében elsősorban a szegényeket, szociálisan rászorulókat támogatják, valamint egyszeri juttatásokkal és adókönnyítésekkel mérséklik az egyre súlyosabb terheket.  

Egyértelmű ugyanakkor, hogy a drágulást még a középrétegek is igencsak meg fogják érezni. Erre utalt korábban Robert Habeck német gazdasági miniszter is:  

„Még a jól keresők is nyelnek egyet, amikor hirtelen 1500 helyett 4500 eurót kell fizetniük a fűtésért.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG