Jerome Powell az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) elnöke az EKB csütörtöki kamatdöntését követően szintén annak fontosságát hangsúlyozta, hogy az inflációt most kell visszaszorítani, mielőtt a lakosság túlságosan hozzászokik a magasabb árakhoz, és a folyamatos áremelkedést tartja természetesnek.
Az Európai Központi Bank csütörtökön egyhangú döntéssel példátlan mértékű, 75 bázispontos kamatemelést hajtott végre, a júliusi 50 bázispontos kamatemelést követően, és további emeléseket jelzett, az infláció elleni küzdelmet helyezve előtérbe, annak ellenére, hogy a blokk gazdasága télen valószínűleg recesszióba süllyed.
Jerome Powell az EKB-hoz hasonlóan kijelentette, hogy „erősen elkötelezett” az infláció elleni küzdelem mellett. A Fed ebben az évben már négy alkalommal emelt irányadó kamatlábat, így a jegybanki alapkamat most 2,25-2,5 százalék között van. A kijelentés azért is lényeges, mert ez volt a Fed-vezér utolsó nyilvános szereplése a jegybank szeptember 20-21-i kamatdöntő ülése előtt.
Az infláció elleni küzdelem iránti elkötelezettségét hangsúlyozva Powell kijelentette, hogy a várakozások fontos szerepet játszanak, és döntő okai voltak annak, hogy az infláció az 1970-es és 80-as években olyan tartós volt.
„A történelmi tapasztalat óva int a politika idő előtti lazításától” – mondta a washingtoni székhelyű Cato Institute által szervezett szimpóziumon, melyről a CNBC készített összefoglalót. „Biztosíthatom önöket, hogy kollégáim és én erősen elkötelezettek vagyunk e projekt mellett, és addig folytatjuk, amíg a munkát el nem végezzük” – tette hozzá.
A piacok nagyrészt nyugodtan fogadták Powell megjegyzéseit, a Wall Streeten a főbb árfolyamok alig változtak a beszédet követően. A kincstárjegyek hozamai többnyire emelkedtek, a Fed kamatemeléseire legérzékenyebb kétéves kötvény közel öt bázisponttal 3,49 százalékra emelkedett. (Egy bázispont 0,01 százalékpontnak felel meg.)
A piacok széles körben arra számítanak, hogy a Fed következő, szeptemberi kamatdöntő ülésén már a harmadik egymást követő 0,75 százalékpontos emelést hajtja végre. Ennek a valószínűsége 86 százalékra emelkedett Powell megjegyzéseit követően, a CME FedWatch szerint. Mind a Goldman Sachs, mind a Bank of America azt javasolta az ügyfeleinek, hogy számítsanak erre a háromnegyed pontos emelésre.
Az agresszív monetáris fellépés oka, hogy a több mint 40 éve legmagasabb szintje körül mozgó infláció ne ivódjon be a köztudatba – mondta Powell.
„A Fed felelőssége az árstabilitás, ami alatt két százalékos inflációt értünk hosszú távon. Minél tovább marad az infláció jóval a cél felett, annál nagyobb a kockázata annak, hogy a köztudat a magasabb inflációt kezdi normaként kezelni, ez pedig képes jelentősen megnövelni az infláció visszaszorításának költségeit”
– hangsúlyozta Powell.
Az utóbbi időben voltak arra utaló jelek, hogy legalább az infláció előző hónaphoz mért szintje mérséklődik. Különösen a benzin ára csökkent folyamatosan, miután a nyár elején rövid időre 5 dollár fölé emelkedett gallononként. (1 dollár = 392,1 forint, 1 gallon = 3,785412 liter)
Az amerikai munkaügyi hivatal jövő hét kedden teszi közzé az augusztusi fogyasztói árindex adatait. A TradingEconomics előrejelzése, hogy az éves infláció augusztusban 8,1 százalékra mérséklődik, a júliusi 8,5 százalék után, míg az előző hónaphoz képest 0,2 százalékos lesz a csökkenés, miután júliusban stagnált.
Powell szerint az inflációs nyomás nagyrészt a világjárvány miatt alakult ki. Amikor az infláció 2021 tavaszán először kezdett emelkedni, Powell és kollégái „átmeneti” jelenségként kezelték, így nem is reagáltak jelentősebb monetáris lépésekkel, és csak 2022 márciusában kezdték meg a kamatemelést.
Ezzel szemben most azt mondta, hogy a Fed feladata, hogy addig cselekedjen, amíg az infláció vissza nem esik, és elkerülje az 1970-es évek következményeit, amikor az agresszív politikai válasz elmaradása lehetővé tette a magas inflációval kapcsolatos várakozások felerősödését.
„Most kell cselekednünk, nyíltan, határozottan, ahogyan eddig is tettük, és ezt addig kell folytatnunk, amíg a feladatot el nem végezzük, hogy ezt elkerüljük” – mondta.
Powell megjegyezte, hogy a munkaerőpiac erős, és a kamatemelések ellenére továbbra is erőteljes a munkaerő-felvétel, még akkor is, ha a Fed döntéshozói arra számítanak, hogy a hivatalos munkanélküliségi ráta emelkedni fog.
Figyelmeztetett, hogy a gazdaságot lassíthatja ugyan a szigorúbb monetáris politika, de szerinte a növekedés lassítása szükséges az infláció megfékezéséhez, és ez még mindig a kisebb ár érte.
„Azt reméljük, hogy egy trend alatti növekedési időszakhoz érkezünk, ami a munkaerőpiacot egyensúlyba hozza, és ez idővel a béreket olyan szintre viszi vissza, amely nagyobb összhangban van a két százalékos inflációs céllal.”