4p
Az újabb megszorítások azt sugallhatják, hogy egy kormány elvesztette a kontrollt. A növekedéshez az kell, amiben mi most nagyon rosszul állunk.

Megszorítás - de miért?



A kelet-európai országokban a válság hatására csökkent a kibocsátási rés (akárcsak a fejlett országokban), visszaesett a növekedés, a folyó fizetési mérleg emelkedett, és - bármilyen meglepő - a hitelezés bővült. Ez alól csak Magyarország volt kivétel - ennek pedig komoly következményei vannak a növekedési kilátásokra nézve, mondta a Növekedés 2013 konferencián Halpern László közgazdász.

 

A Növekedés 2013 konferencia előadásai

Halpern: ez az exportbővülés nem fenntartható

Wolf: az adósmentés kiütheti a hitelprogramot
Oblath: Magyarországon még nincs növekedési fordulat
Hogy lesz itt 2 százalékos növekedés? A külföldön dolgozók is segítenek

Ez nem unortodox gazdaságpolitika - Matolcsynak fájhat az adósmentés

Sokat segít, ha a magyarok tanulnak a multiktól

Hol van az a növekedési fordulat? Tanuljunk a külföldiektől!

A válság az európai országokat nem egyszerre és egyformán érintette (Görögország meggondolatlan költségvetési politikája miatt kényszerült megszorításokra, Spanyol- és Írország viszont nem), és igaz ez a magyar vállalatokra is - mutatott rá az MTA KRTK KTI igazgatója.

Válság időszakban a monetáris politika kevésbé hatásos, a gazdaságpolitikának kell lépnie, ugyanakkor a megszorítások visszavetik a potenciális növekedést (nő a kibocsátási rés). A termelékenység alacsony marad a kereslet visszaesése miatt. Az ilyen jellegű megszorítások ráadásul a következő évek növekedési kilátásait is negatívan befolyásolhatják, hiszen a munkanélküliségben eltöltött idő nőhet, az innovációra amúgy képes cégek válság idején nem jutnak forráshoz, hogy fejlesszenek, a tőkeállomány jelentősen veszíthet értékéből.

Csapda - a hitelesség kontraproduktív is lehet?

A piacok viszont könyörtelenül beárazzák az országkockázatot, annak ellenére, hogy a növekedés beindítására valóban szükséges lehet a lazítás. Ha a piacok nem értik meg ennek a látszólagos ellentmondásnak az okait, az komoly adósságválságot okozhat, hiszen megnő a finanszírozás költsége. Halpern szerint éppen ezért az a szituáció komoly dilemma. Egy megszorító kormány ugyanis hiába tartja be, amit "ígért", a piacok reakciója miatt többlet-megszorításra kényszerülhet, ami még jobban visszavetheti a növekedést. Az alacsonyabb növekedés pedig hitelesség-vesztéssel járhat, ráadásul az újabb és újabb kiigazítások azt az üzenetet sugallják, hogy a kormány elvesztette a kontrollt.



Ilyen helyzetben nagy a kísértés arra, hogy a kormányok inkább népszerű intézkedések oltárán áldozzák fel a hitelességüket. "Láttunk már ilyet, a kormányok igen innovatívak abban, hogyan tolják az utánuk következőkre a népszerűtlen intézkedéseket" - mondta Halpern.

Nettó export: nem fenntartható ez a szint

A kutató szerint a magán- és államadósság között nem lehet falat húzni, ezt megtanultuk a válságban, hiszen az egyik a másikba könnyen átkonvertálódhat (pl.: bankmentés költségei). Halpern szerint a megoldás az adósság elleni harcban középtávon az anticiklikus tervezés lehet. Vagyis, akkor amikor a gazdaság jól teljesít, és van tér "osztogatni", éppen akkor kellene tartalékolni a nehezebb időkre.

Magyarországra kitérve elmondta, a nettó export 2005-től kedzve pozitív módon járult hozzá a növekedéshez, és egyre nagyobb szeletet hasított ki magának a gazdaság teljesítményéből. Halpern szerint ez a mértékű növekedés nem fenntartható.

Halpern előadás a végén leszögezte, a hosszú távú növekedéshez szükség van kiszámítható feltételekre, az innovációs és a K+F támogatására és a kedvező befektetői környezet kialakítására. Halpern szerint ez utóbbiban nagyon rosszul állunk.



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij Rómában beszélt Trumppal (frissítve)
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 13:26
Washington gyümölcsözőnek minősítette a találkozót. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG