5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A kibertér hadszíntérként való felhasználása Kína részéről több fronton is komoly fenyegetést jelent számos ország nemzetbiztonságára nézve. A háború gyorsan változó természete, amely elsősorban az adatokra helyezi a hangsúlyt, rávilágít arra, hogy a védelmében és kezelésében rejlő sérülékenységek hogyan használhatók kiskapuként. Káncz Csaba jegyzete.

A mai modern világ az 5. generációs hadviselés tanúja. Ez nagymértékben támaszkodik a kibertér hadszíntérként való felhasználására és a különböző államok által generált hihetetlen mennyiségű adatokra. Minden elképzelhető tény, amely megjegyezhető, számszerűsíthető és digitálisan tárolható, potenciális adatnak tekinthető. Ha a biztonság hiánya miatt ezek veszélybe kerülnek, az súlyos károkat okozhat az államnak.

Az APT41 titkai

A kiberhadviselés ezt a kiberteret - amely elsősorban az adatok birodalma -, állami és nem állami szereplők által használja fel arra, hogy kémkedjenek az online tárolt kritikus adatok után. Ezt követi váltságdíj követelése az áldozattól az adatokhoz való hozzáférésért, ami gyakran veszélyezteti az egyének és államok magánéletét és biztonságát.

Tele a kibertér kémekkel. Fotó: Depositphotos
Tele a kibertér kémekkel. Fotó: Depositphotos

Kína a világpolitika kiemelkedő szereplője, amely jelentős mértékben használta a kiberháborút az állami politika eszközeként. A kínaiak gyakori kibertámadásainak és kémkedésének kettős feladata egy államilag támogatott hackercsoporton keresztül valósul meg, amelyet Peking intézményesített, és APT41-nek hívják. A csoport a kínai állambiztonsági minisztériummal dolgozik együtt.

Az FBI a csoportot védett számítógépekhez való jogosulatlan hozzáféréssel, rendkívül bizalmas információk és adatok kormányzati és magánvállalkozásoktól való ellopásával, pénzmosással és személyazonosság-lopással vádolják.

A kínaiak megcélozzák a világ főbb országait - ez a cikk öt ilyen államot érint.

Az Egyesült Államok

Az USA kormányának nemrégiben közzétett közleménye szerint a kínai kormánnyal szoros kapcsolatban álló hackerek 20 millió dollárt loptak el a Covid segély-alapból, így ez az egyik első pandémiás csalás, amelyet a kínaiak kezdeményeztek az állami politika eszközeként.

Az USA szintén tanúja volt a Microsoft elleni kínai kibertámadásnak. Ezt az esetet az Egyesült Királyság, Kanada és a NATO is egységesen elítélte.

Peking ezekhez az intézkedésekhez folyamodott, hogy befolyást szerezzen a változó geopolitikai forgatókönyvekben. 

Az ázsiai nagyhatalom úgy ítéli meg, hogy az USA komoly akadálya annak, hogy globális szinten elérje kívánt szintű politikai befolyását.

Oroszország

Annak ellenére, hogy erős partner, és szoros kapcsolatban áll Moszkvával, Kína megkísérelt a kibertérben kémkedni Oroszországban. A Check Point nevű izraeli-amerikai kiberbiztonsági cég szerint rosszindulatú programokat tartalmazó e-maileket küldtek jelentős orosz katonai kutatóintézetek prominens tudósainak, hogy hozzáférjenek a technológiához és információkhoz.

Hszi elnök alatt a kiber-kémkedés erőteljes növekedését látjuk. E cselekmények államilag támogatott jellege tovább bonyolítja a kérdést. A kínaiak fő motívuma az, hogy stratégiai előnyre tegyenek szert az adatok és a katonai képességek területén.

Az Egyesült Királyság

A brit kiberhírszerző ügynökség vezetője tavaly ősszel azzal vádolta Kínát, hogy megpróbálja átírni a „nemzetközi biztonság szabályait”. Jeremy Fleming, a GCHQ igazgatója kijelentette, hogy annak ellenére, hogy Oroszország Ukrajna inváziója óta háború dúl Európában, Peking növekvő hatalma „nemzetbiztonsági kérdés, amely meghatározza jövőnket”. Ritka nyilvános beszédében Fleming azt állította, hogy a pekingi kommunista hatóságok „stratégiai előnyre akarnak szert tenni a világ technológiai ökoszisztémáinak alakításával”.

Ezzel a problémával foglalkozik a brit Nemzeti Kiberbiztonsági Központ (NCSC) legújabb jelentése, amely arra figyelmeztet, hogy a kínai állami hackerek jelentik a legnagyobb biztonsági fenyegetést az Egyesült Királyság számára. 2020-ban Boris Johnson akkori brit miniszterelnök követte az Egyesült Államokat, amikor biztonsági kockázatként betiltotta a kínai Huawei technológiai céget, és elrendelte, hogy 2027-ig vonják ki az Egyesült Királyság 5G távközlési hálózatából.

India

Az Indiai Orvostudományi Intézet („AIIMS Delhi”) elleni közelmúltbeli kibertámadás Kína egy emblematikus lépése.

A támadás eredete Hongkongban volt. A hackerek öt szerveren tudtak behatolni és azokat működésképtelenné tették.

A himalájai összecsapás India és Kína között, valamint a 2020 októberében bekövetkezett mumbai áramszünet szintén szorosan összefügg. Megállapítást nyert, hogy az áramszünet Kína által a Galwan-völgyi incidensre adott stratégiai válaszként előidézett kibertámadás volt.

Kína ezzel az intézkedéssel megpróbált egyértelmű jelzést küldeni kiberképességeiről Indiának. Figyelmeztetés volt, hogy ha India felélénkíti a határmenti összecsapásokat, akkor nagyobb városai leállhatnak.

Ausztrália

A kínaiak Ausztráliában is elhelyezték rosszindulatú virtuális lábnyomukat. A küldetés az volt, hogy létfontosságú információkat szerezzenek meg az ausztrál védelmi- és energia-iparról.

A Proofpoint, egy amerikai kiberbiztonsági cég a Kínához köthető „Red Ladon” (TA423) csoportról beszél, amely egy hamis ausztrál kiadványon keresztül rosszindulatú programokkal fertőzte meg az alkalmazottak számítógépeit, hogy bizalmas információkhoz juthasson.

Az adathalász csalást jelentették, és kiderült, hogy a kínai kormány a Dél-kínai-tengerrel kapcsolatos információk megfejtésére törekszik a védelem, a haditengerészet és az energia területén. A kínaiak azzal a szándékkal, hogy lépést tartsanak a stratégiai változásokkal, megpróbáltak hozzáférni érzékeny információkhoz.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nincs mese, árat emelhetnek a benzinkutak
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 09:48
Az olajár miatt történik minden.
Makro / Külgazdaság Lantos Csaba szerint nagyon megéri Putyinnal üzletelni
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 07:46
Az energiaügyi miniszter az orosz gáz áráról is beszélt.
Makro / Külgazdaság NATO 5 százalék: óriási blöff vagy sorsfordító elhatározás?
Litván Dániel | 2025. július 9. 05:41
Mindenki reszkethet majd Európától, ha a NATO-tagállamok elkezdik önteni a pénzt a védelmi képességeikre? Vagy megint csak szép szavakat hallhattunk, a valóság pedig más lesz?
Makro / Külgazdaság Ez feszes munkaerőpiac? Több mint egy évig is tarthat az álláskeresés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 16:21
A GKI havi rendszerességű felmérései szerint a cégek foglalkoztatási hajlandósága 2025 első hónapjaiban elbizonytalanodást mutat.
Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG