7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Egyesült Államokban egyre több állami és magániskola tiltja be a népszerű kínai tulajdonú közösségi médiaalkalmazást, a TikTok-ot, amellyel a felhasználók rövid videókat tudnak megosztani.

Az iskolák egyszerűen csak lekövetik egyes amerikai államok példáját, amelyek már száműzték az egyik legnépszerűbb közösségi média-alkalmazást, mert a hatóságok úgy vélik, hogy a külföldi kormányok - különösen Kína - amerikaiak utáni kémkedésre használják őket.

A Tik-Tok alkalmazást a ByteDance készítette, amely Kínában található és kapcsolatban áll a kínai kormánnyal.

Az Oklahomai Egyetem, az alabamai Auburn Egyetem és 26 georgiai állami egyetem és iskola már le is tiltotta a közösségi felületet az iskolai Wi-Fi hálózatokról. Montana kormányzója is arra kérte egyetemeit, hogy cselekedjenek hasonlóan. Virginiában már néhány általános iskola is letiltotta az alkalmazást, Louisiana állam tanfelügyelője szintén erre kéri az iskolák vezetőit, hogy kapcsolják le a TikTok-ot a saját és az iskola által kiadott eszközökön.

Nem is olyan ártatlan, mint gondolnánk. Fotó: Depositphotos
Nem is olyan ártatlan, mint gondolnánk. Fotó: Depositphotos

Nnir Ksetri, kiberbiztonságra szakosodott kutató úgy véli, hogy ezek az iskolák egyáltalán nem reagálják túl az ügyet, ugyanis a TikTok más alkalmazásokkal ellentétben jóval agresszívebb módon rögzíti a felhasználói adatokat.

A TikTok azon verziója, amely felveti ezeket az aggályokat, magában egyébként Kínában nem érhető el. 

Annak érdekében, hogy a Kínai Kommunista Párt megvédje a kínai diákokat a közösségi média káros hatásaitól, olyan szabályt adott ki, amely napi 40 percre korlátozza azt az időt, amit a diákok a TikTokon tölthetnek. De nemcsak időkorlát van, hanem kizárólag hazafias témájú vagy oktatási tartalmú videókat tekinthetnek meg, például tudományos kísérleteket és múzeumi kiállításokat.

Agresszív taktika a felhasználói adatok rögzítésére és gyűjtésére

Nem árt tudni, hogy minden nagyobb közösségimédia-platform adatvédelmi aggályokat vet fel, és biztonsági kockázatokat rejt magában a felhasználók számára. Ám a TikTok még tovább megy. Alapértelmezett adatvédelmi beállításai lehetővé teszik, hogy az alkalmazás sokkal több információt gyűjtsön össze, mint amennyire az alkalmazásnak ténylegesen szüksége van.

Az alkalmazás óránként hozzáfér a felhasználók névjegyzékéhez és naptárához. Ezenkívül összegyűjti a szolgáltatás eléréséhez használt eszközök helyét és képes átvizsgálni az ilyen eszközökhöz csatlakoztatott merevlemezeket.

Ha egy felhasználó módosítaná az adatvédelmi beállításokat, hogy elkerülje ezt a vizsgálatot, az alkalmazás folyamatosan kéri az engedély visszaállítását. Más közösségi hálózati alkalmazások, mint például a Facebook, nem kérik a felhasználókat, hogy módosítsák az adatvédelmi beállításaikat, ha zárolják az adataikat.

Az is aggályokat vet fel, hogy a TikTok hogyan kezeli a felhasználóktól begyűjtött adatokat. Írország adatvédelmi hatósága például már az európai polgárok adatainak kínai szerverekre történő esetleges illegális továbbítását, valamint a gyermekek magánéletét védő szabályok megsértését vizsgálja.

Kiberbiztonsági sebezhetőségek

Más közösségi médiaszolgáltatásokhoz hasonlóan a TikTok esetében is komoly sebezhetőségeket találtak a kutatók. 2020-ban a Check Point kiberbiztonsági vállalat arra figyelt fel, hogy olyan üzeneteket küldenek a felhasználóknak, amelyek úgy tűnnek, mintha a TikToktól származnának, de valójában álhivatkozásokat tartalmaznak. Amikor a felhasználók ezekre a linkekre kattintottak, a Check Point fejlesztői átvették az irányítást a TikTok-fiókok felett, s azt tapasztalták, hogy hozzáférhettek személyes információkhoz, törölhették a meglévő tartalmakat, és akár új anyagokat is közzétehettek a felhasználók fiókjában.

A hackerek a TikTok vírus-trendjeit is kihasználták olyan negatív szoftverek terjesztésére, amelyek további kiberbiztonsági problémákat okoznak. 

Például egy „Invisible Challenge”-nek nevezett trend arra ösztönzi a felhasználókat, hogy a „Láthatatlan test” nevű TikTok-szűrőt használják, hogy amikor meztelenül filmezik magukat, arról biztosítják őket, hogy követőik intim részleteket nem, csak elmosódott képet fognak látni róluk.

A kiberbűnözők azonban olyan TikTok-videókat készítenek, amelyek azt állítják, hogy olyan szoftver van bennük, amely a testmaszkírozó szűrő megfordításával felfedi a felhasználók meztelen testét. De a szoftverek – amelyek letöltésére ösztönözték a felhasználókat – valójában csak ellopják az emberek közösségi fiókjáról a hitelkártya- és kriptovaluta hitelesítő adataikat a telefonjukról, valamint fájlokat az áldozatok számítógépeiről.

Nemzetbiztonsági aggályok

Számos amerikai törvényhozó kifogásolta az alkalmazás helymeghatározó szolgáltatásait is, mondván, hogy ez lehetővé teszi a kínai kormány számára, hogy figyelemmel kísérje az amerikai állampolgárok mozgását és tartózkodási helyét, beleértve a katonaság tagjait vagy a kormány tisztviselőit.

Most úgy tűnik, hogy ha a kínai kormány információt akar a több mint 90 millió TikTok-felhasználóról, akkor ehhez nem kell feltörnie semmit.

Ennek az az oka, hogy Kína 2017-es nemzeti hírszerzési törvénye előírja a kínai vállalatoknak, hogy a kormány kérésére osszák meg az általuk gyűjtött adatokat. A technológiai ágazat megfigyelői az aggodalmukat fejezik ki azzal kapcsolatban is, hogy a TikTok-ot gyártó ByteDance részben a kínai kormány tulajdonában lehet.

Ezek a problémák még nagyobb jelentőséggel bírnak a kínai kormány azon állítólagos erőfeszítései kapcsán, hogy hatalmas „adattengert” építsenek ki az összes amerikairól – mutat rá az egyre nagyobb veszélyekre a The Conversation szakértője. Kínát számos nagyszabású kibertámadással hozták már összefüggésbe, amelyek szövetségi alkalmazottakat és amerikai fogyasztókat céloztak meg. E támadások közé tartozik az Egyesült Államok Személyzetkezelési Hivatalának 2015-ös feltörése, az Equifac fogyasztói hitelinformációs ügynökség elleni 2017-es, valamint a Marriott International szállodacsoport elleni 2018-as támadás.

A negatív hatások felülmúlják a pozitívakat?

Ugyanakkor a tanárok és az iskolai adminisztrátorok érdekes és hasznos módon használják a TikTok-ot – például a diákokkal való kapcsolatfelvételre, a kapcsolatok építésére, a közösségi média kockázatainak megtanítására és a kis, gyors leckék lebonyolítására. De nem világos, hogy ezek a pozitív hatások vajon ellensúlyozni tudják-e a lehetséges és a tényleges károkat. A közösségimédia-függőségek lehetséges kockázataival kapcsolatos általános aggodalmak mellett egyes iskolai vezetők szerint a TikTok fokozott használata elvonja a diákok figyelmét a tanárokra és a tanulásra való figyelemről.

Gond az is, hogy az alkalmazás következő megtekintését ajánló algoritmus megnövelte a diákok öngyilkosságának és étkezési zavarainak a kockázatát. A „One Chip Challenge”, amely arra kéri a TikTok-felhasználókat, hogy egyenek meg egyetlen chipset, amely a világ két legcsípősebb chilipaprikáját tartalmazza, néhány diákot a kórházba juttatott, másokat pedig megbetegített.

A TikTok-videók sajnos arra is késztetik a diákokat, hogy részt vegyenek a vandalizmusban. Egy jelenleg rendkívül trendi kihívásra válaszul néhány diák fürdőszobai mosdókat és szappanadagolókat lopott el az iskolákból. Az esetleges károk és veszélyek mellett nem meglepő, ha egyre több iskola vezetője fontolgatja a TikTok betiltását.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Makro / Külgazdaság Nem lehet őszinte Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2024. november 19. 05:43
Az hagyján, hogy a kormányzati (siker)propagandában nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként emlegetett infláció októberben újra „kidugta a fejét”, s magasabb lett az előző havinál. Az igazi bosszúságot azonban az okozhatja a Karmelitában, hogy bár egy sor európai ország fogyasztóiár-indexe még a magyarnál is jobban emelkedett egy hónap alatt, s a Privátbankár Európai Inflációs Körkép kétéves történetében csak egyszer rontottak ennyien, még az sem volt elég ahhoz, hogy akár egyetlen helyet is előrelépjünk a ranglistán. Így viszont sovány vigasz, hogy a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében maradtunk az élmezőnyben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG