5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Peking az 1823-ban kidolgozott amerikai Monroe-doktrínát Mao-doktrínává változtatná. A hidegháború 2.0-ban az Amerika hátsó udvarában élő nemzeteket Kína sorra keríti hatalmába. Káncz Csaba jegyzete.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter vasárnap kezdte meg kínai látogatását, amelyet még februárban halasztottak el a két szuperhatalom közötti egyre súlyosabb feszültség közepette. Csin Gang kínai külügyminiszter az utazás előtt Blinkennel folytatott telefonbeszélgetésében felszólította Washingtont, hogy „tartsa tiszteletben Kína alapvető aggályait – például Tajvannal kapcsolatos álláspontját –, hagyja abba a beavatkozást Kína belügyeibe, és ne sértse Kína szuverenitását, biztonságát és fejlesztési érdekeit a verseny nevében.”

A Monroe-doktrínából a Mao-doktrínába

A Fehér Ház a napokban felfedte, hogy Peking legalább 2019 óta kémközpontot üzemeltet Kubában, az Egyesült Államoktól mindössze 100 mérföldre. A Biden-kormányzat a kínai kémbázist a Trump-korszak „megörökölt problémájaként” mutatta be a közvéleménynek.

Egy olyan időszakban, amikor kétpárti konszenzus uralkodik az Egyesült Államok konfrontatív politikájában Kína kérdésében, a republikánusok most joggal elégedetlenek azzal, hogy riválisaik megpróbálják elhitetni, miszerint a konzervatívok megengedők voltak a nemzetbiztonsági fronton.

Mike Gallagher kongresszusi képviselő, a Kínai Kommunista Párttal (KKP) foglalkozó képviselőházi különbizottság elnöke úgy értékelte a fejleményt, mint a KKP azon igyekezetét, hogy a „Monroe-doktrínát Mao-doktrínává változtassa”.

A kubai-kínai kémállomás vitája a kínai-amerikai olvadás halovány jelei közepette zajlik. Kínában Blinken napirendjén hangsúlyosan szerepelnek a kétoldalú együttműködéssel kapcsolatos kérdések, amelyek az amerikai kémballonincidens óta jégkorszakba kerültek. Gallagher azt is kifejtette, hogy Kína kubai kémállomása és a kínai térnyerés a közép-amerikai térségben veszélyes kihívást jelent az amerikai befolyási övezet számára.

A kémballonincidens óta most kezd enyhülni a kínai–amerikai feszültség. Fotó: MTI/AP/Chad Fish/Chad Fish
A kémballonincidens óta most kezd enyhülni a kínai–amerikai feszültség. Fotó: MTI/AP/Chad Fish/Chad Fish

Természetesen ezek a kérdések egyre nagyobb hangsúlyt kapnak, amint az USA 2024-es elnökválasztási kampánya egyre intenzívebbé válik. A vita ráadásul akkor robbant ki, amikor a közép- és dél-amerikai kormányok és a Népköztársaság között egyre intenzívebbek és meghittebbek a kapcsolatok.

Amerika újabb Castro-dilemmája

Honduras, amely 2023 márciusában hivatalos kapcsolatokat létesített Kínával, a nemzetek sorában a legújabb tag lett, amely megszakította a diplomáciai kapcsolatokat Tajvannal. Peking ennek a folyamatnak a megkoronázásaként mindent bevetett egy hete Xiomara Castro, a közép-amerikai nemzet női elnökének első állami látogatása alkalmából.

Xiomara Castro hondurasi elnök és Li Csinag kínai miniszterelnök. Fotó: EPA / JADE GAO / POOL
Xiomara Castro hondurasi elnök és Li Csinag kínai miniszterelnök. Fotó: EPA / JADE GAO / POOL

Honduras a legújabb közép-amerikai ország, amely csatlakozik az Új Selyemút (BRI) gigaprojekthez. Június 12-én a két nemzet 19 kétoldalú együttműködési megállapodást kötött, köztük egyet a BRI közös felépítéséről. A kínai–hondurasi együttműködés olyan területekre terjed ki, mint a mezőgazdaság, a gazdasági és kereskedelmi kérdések, az oktatás, a tudomány és a technológia, valamint a kultúra.

A Castro-látogatást kísérő Kína–Honduras üzleti ülésen mindkét nemzet 200 küldöttje vett részt. Castro felvételt kért a BRICS-csoport által támogatott Új Fejlesztési Bankba, miután meglátogatta a pénzintézet sanghaji központját.

Abban az időben, amikor Washington világszerte megpróbálja felhívni a figyelmet Kína nagy infrastrukturális projektjeinek csapdájára, úgy tűnik, hogy a Hszi Csin-ping aláírásával járó kezdeményezés erős támogatást kapott Amerika hátsó udvarában. Fredis Cerrato hondurasi gazdaságfejlesztési miniszter egyenesen cáfolja az „adósságcsapda” narratíváját, mondván, hogy a BRI javítaná az emberek életkörülményeit.

Dominók dőlnek

A Monroe-doktrína, a volt amerikai elnök, James Monroe két évszázada meghirdetett egyik fő külpolitikai alapelve megtiltotta az európai hatalmak beavatkozását Közép- és Dél-Amerikában. Megerősítette azt a geopolitikai stratégiát, hogy a régió ténylegesen az amerikai befolyási övezetben van. Washington a múltban erőteljesen beavatkozott a térségben, hogy megakadályozza az idegen hatalmak befolyásának növekedését.

Az első hidegháború csúcspontján, az 1960-as években Kuba a nagyhatalmi küzdelem középpontjában állt. Röviddel azután, hogy Fidel Castro megdöntötte Fulgencio Batista kubai diktátor hatalmát, a demokrata John F. Kennedy kormányzata támogatta az emigránsok hatalomátvételi kísérletét, amely a Disznó-öböl-incidensként ismert.

A Disznó-öböl-incidens volt az első hidegháború egyik legforróbb pillanata. Fotó: Wikipedia
A Disznó-öböl-incidens volt az első hidegháború egyik legforróbb pillanata. Fotó: Wikipedia

Mi több, az USA és a Szovjetunió a nukleáris háború szélére került, miután az utóbbi nukleáris rakétákat akart állomásoztatni Kubában, 1962-ben kikényszerítve a kubai rakétaválság néven ismert sziget tengeri blokádját. Az eredeti hidegháborúban volt egy széles körben elterjedt elképzelés a „dominóelméletről”, amely szerint a kommunista rezsimet beiktató állammal szomszédos nemzetek dominóként dőlnek el.

Ma, a hidegháború 2.0-ban egy fordított dominóeffektusnak vagyunk tanúi, amikor az Amerika hátsó udvarában élő nemzetek sorra Kína gazdasági államhatalma alá esnek. A pekingi stratégák szerint Honduras lehet a dominó az amerikai kontinensen Kína térségbeli betörése tekintetében.

A közelmúltban Argentína és Kína megállapodást írt alá a BRI előmozdításáról, az együttműködés javításáról olyan területeken, mint az infrastruktúra, az energia és a kereskedelem. Ráadásul Peking katonai bázist épít a dél-argentínai Tűzföldön, amely „kaput” jelent az Antarktisz felé.

Valóban, Zsou Zsivei, a Kínai Társadalomtudományi Akadémia munkatársa a kínai pártlapban reményét fejezte ki, hogy miközben a BRI előretör, a régió más nemzetei, például Brazília és Kolumbia hamarosan dominóként eldőlve esnek Peking ölébe.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Trump nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:50
Trump döntött és bejelentett. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump valami nagy bejelentésre készül a vámháborúval kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 10:01
Csupa nagybetűvel posztolt saját közösségi médiájában arról, hogy sikerült valamit elérni.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter szivárogtat: a kormány a béke helyett a háború felé fordult?
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 09:26
Szakítunk a békementalitással és átállunk a háború felé vezető út nulladik fázisára – mondta állítólag a honvédelmi miniszter.
Makro / Külgazdaság Tovább tart a magyar ipar kínszenvedése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 08:30
Csak egy hajszállal tudott bővülni az előző hónaphoz képest márciusban a magyar ipari termelés – a tavalyihoz képest továbbra is jóval gyengébb a teljesítmény.
Makro / Külgazdaság Lehet, hogy sokkal többet kell várnunk az alacsonyabb kamatokra, mint gondoltuk
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 06:28
A várakozásoknak megfelelő döntést hozta a kamatokról a Fed, de kifejezte aggodalmát a kilátások miatt.
Makro / Külgazdaság Egymásnak ment a kormány és az OKSZ
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:01
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint az Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) „hamis állításaival ellentétben” az árréscsökkentés érdemben növeli a kiskereskedelmi forgalmat, így a fogyasztást is.
Makro / Külgazdaság Az EU egészében is csökkent a kiskereskedelmi forgalom
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 15:16
Az euróövezetben és az Európai Unióban is lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése márciusban éves szinten, februárhoz mérve pedig csökkent.
Makro / Külgazdaság Szóltak Brüsszelben, hogy semmiképpen se adják oda a kért 600 millió eurót Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 14:31
Szankciós és energiaügyben pedig egyszerűen kikerülnék a magyar kormányt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG