4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha ma lennének az EP-választások, a jobbközép pártcsalád már csak jóval kisebb előnnyel nyerne, mint két évvel ezelőtt – derül ki egy aktuális felmérésből. Ebben jelentős szerepe van a Fidesz távozásának.

Pontosan két évvel ezelőtt, 2019. május végén tartották az Európai Unióban az európai parlamenti (EP) választásokat. Akkor az Európai Néppárt (EPP) 187 képviselői helyet szerzett a 751 fős intézményben, ami ugyan 34-gyel kevesebb volt, mint 2014-ben, de még így is az övé lett a legnagyobb frakció.

A második legnagyobb képviselőcsoport a szociáldemokratáké lett, akik 147 politikust küldhettek Strasbourgba és Brüsszelbe, a harmadik helyet pedig a liberális, EU-párti Újítsuk meg Európát szerezte meg 98 hellyel.

Zsugorodó EPP

A Néppárt ugyan még ma is megnyerné a választásokat,

előnye a szociáldemokratákkal szemben azonban még sosem volt olyan kicsi 2019 óta, mint idén májusban,

derül ki a Politico legfrissebb, 27 tagország közvélemény-kutatásain alapuló számításából.

Egyre kisebbek lesznek: Manfred Weber, a Néppárt EP-frakcióvezetője és Donald Tusk, a Néppárt elnöke a pártcsalád zágrábi kongresszusán 2019. novemberében. (Fotó: Európai Tanács)
Egyre kisebbek lesznek: Manfred Weber, a Néppárt EP-frakcióvezetője és Donald Tusk, a Néppárt elnöke a pártcsalád zágrábi kongresszusán 2019. novemberében. (Fotó: Európai Tanács)

Eszerint az EPP 159, a szociáldemokraták 136, a liberálisok pedig 94 képviselői helyet szereznének, azaz 23 helyre csökkenne a különbség a jobbközép és a balközép frakció között. Összehasonlításul: 2009-ben még 265, 2014-ben 221, 2019-ben pedig 187 képviselőt delegálhatott az EPP.

Mivel a szociáldemokraták is mélyrepülésben vannak,

a két nagy frakció összesített eredménye történelmi mélyponton lenne – azaz még sosem számíthatott olyan kevés képviselői helyre az európai politikai életet évtizedek óta domináló két pártcsalád, mint most.                            

Új szövetség születhet

A brüsszeli portál szerint a Néppárt újabb mélypontja ezúttal a Fidesz kilépésének köszönhető, emiatt ugyanis az EPP 12 képviselőt veszített (a 13. képviselő, a KDNP-s Hölvényi György maradt a néppárti frakcióban). Ez a legnagyobb változás az EP-n belül az elmúlt két évben.    

A fideszes EP-képviselők egyelőre nem csatlakoztak más frakcióhoz –

ugyanakkor április elején Orbán Viktor miniszterelnök Matteo Salvinivel, az olasz Liga elnökével, valamint Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnökkel tárgyalt egy új, jobboldali együttműködésről Budapesten.

A Liga az Identitás és Demokrácia (ID), a nagyobbik lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság pedig az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) frakciójának a tagja jelenleg az EP-ben.

Az ID 76, az ECR 62 képviselővel rendelkezik.

Ha összefognának és bevennék a „klubba” a Fideszt, akkor egy új, az EPP-től jobbra álló, mintegy 140 fős frakció jöhetne létre – azaz gyakorlatilag egy súlycsoportba kerülnének az EPP-vel és a szociáldemokratákkal.

Az együttműködés útjában ugyanakkor még komoly akadályok állnak, ide tartozik például az Oroszországhoz való viszony.         

Két éves válóper          

Mint ismert, a magyar kormánypárt

március elején jelentette be, hogy – gyakorlatilag megelőzve a felfüggesztést – elhagyja a jobbközép pártcsalád EP-frakcióját, néhány héttel később pedig kilépett magából a pártcsaládból is.

Ezzel mintegy két éves huzavona végére került pont – a Fidesz tagságát ugyanis már 2019 márciusában felfüggesztették.

Az, hogy miért pont most tavasszal került sor a szakításra, számos okra vezethető vissza, mondta lapunknak korábban Feledy Botond külpolitikai szakértő.

Egyrészt Angela Merkel kancellár, aki eddig sikeresen tompította a konfliktust, lassan visszavonul a nagypolitikától – a CDU éléről már 2018 végén távozott, idén pedig a kancellári posztról is leköszön. A Néppártot domináló német testvérpárt – a CDU és a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) – élén pedig olyan változások történtek, amelyek nem előnyösek a Fidesz számára.

A másik ok, hogy az EP-ben lezárult a költségvetési csomag elfogadása, azaz elhárult egy jelentős kockázati tényező a német oldalon, a Fidesz pártbeli kizárásól folyó vita pedig tavasszal ”jutott el” az EP-frakció szintjére.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG