4p
Extrém hőségben egyszerűen lehetetlen ugyanannyit dolgozni, mint normális környezeti viszonyok között - a globális felmelegedés miatt komolyan visszaeshet a termelékenység. A gazdagabb országok persze könnyebben alkalmazkodhatnak a változásokhoz, pedig épp ők a felelősök a felmelegedésért - a szegényebb országok viszont nagyot bukhatnak.
MTI Fotó: Balázs Attila

A globális felmelegedés a világ gazdaságainak 2030-ig 2 billió dolláros kárt okoz majd egy ENSZ-kutatás szerint. Az összeg felfoghatatlan, ha átváltjuk forintra, az sem segít majd sokat: 569 ezer milliárd forintot tesz ki 14 év alatt a hatás. Ez nagyjából annyi, amennyi GDP-t Magyarország ebben az időszakban mindenestől megtermel majd.

Nem lehet ugyanannyit dolgozni, ha közben megsülünk

A veszteség oka nagyrészt az, hogy az egyre forróbb környezetben képtelenek ugyanannyit dolgozni az emberek, mint korábban. 43 országban várható a gazdasági teljesítmény visszaesése a növekvő hőterhelés következtében - ezek között főként ázsiai országok érintettek: a Bloomberg cikke Kínát, Indonéziát, Malajziát emeli ki a globális gazdaság fontosabb szereplői közül.

2,1 millió halott, elveszett német GDP

1980 és 2012 között több mint 2 millió ember halt meg 21 ezer természeti katasztrófa közvetlen következményeként - ezek között áradások, sárlavinák, extrém hőhullámok, szárazság, erős szél vagy tűz is szerepelt. Ezek a katasztrófák bő 4 ezer milliárd dolláros kárt okoznak - ez nagyjából megfelel az éves német GDP-nek.

A jelentés elkészítésében közreműködő Tord Kjellstrom, a Health and Environment International Trust igazgatója szerint Kína évente 1, Indonézia pedig 6 százalékát veszítheti el GDP-jének 2030-ra a csökkenő termelékenység miatt. Délkelet-Ázsiában az extrém hőség máris 15-20 százalékkal csökkenti az éves munkaórák számít, 2050-re ez az arány megduplázódhat.

Magas hőterhelés mellett nem lehet ugyanolyan intenzitással dolgozni; lassabb munkavégzésre és gyakoribb szünetekre kell felkészülni a munkaintenzív ipari ágazatokban a kutató szerint. A klímaváltozás hatásaira pedig csak a gazdagabb országok tudnak érdemben felkészülni. Át lehet állni másfajta munkaidő-beosztásra és az új gyárak esetében energiahatékonyabb hűtésre - idézi a Bloomberg cikke a szakértőt.

A gazdagabb országok megúszhatják

Az is egy érdekes szempont, hogy a klímaváltozás okozta károkat épp azok a szegényebb országok szenvedik majd el nagyobb mértékben, amelyek egyébként az üvegházhatású gázok kibocsátásán keresztül maguk kisebb arányban járultak hozzá a klímaváltozás kialakulásához.

A világ lakosságának területi megoszlása 2005-ben. A legtöbben a trópusi és szubtrópusi területeken élnek. Egy oszlop egy fél szélességi fokon belül élők számát jelenti, millió főben. Forrás: ENSZ-tanulmány

Az alábbi chart azt mutatja, hogyan romlik a termelékenység a hőmérséklet emelkedésével: egész pontosan hány köteg rizst tud betakarítani egy munkás különböző környezeti hőterhelés (WBGT) mellett. Minden pont egy 10-18 fős csoportot jelent; sötétebbel a nap első munkaóráját, világosabbal az ötödik munkaórát jelölték. A chart az ENSZ jelentéséből származik:

Főleg a kevésbé megfizetett, alacsonyabb képzettséget igénylő munkahelyek számában okozhat csökkenést a klímaváltozás, mint a nehéz fizikai munka, a mezőgazdaság vagy a feldolgozóipar területén. Közben az irodákban, kiskereskedelemben megnő az igény a klímaberendezéskre, ami az energiaellátásra komoly terheket ró. Bangkok például a hőmérséklet minden 1 Celsius fokkal történő emelkedése esetén 2 gigawattal több áramot igényel a tanulmány szerint.

Kulcskérdés, hogy mi lesz a párizsi klímamegállapodásból

Különösen fontos kérdés, hogy mi lesz a tavaly decemberben deklarált, ám még nem minden ország által aláírt klímavédelmi megállapodás sorsa és eredménye. Ebben az országok azt vállalták, hogy nem engedik, hogy az átlaghőmérséklet az iparosodás előtti szinthez viszonyított 2 Celsius-fokot emelkedjen, sőt, lehetőleg maradjon "jóval ezalatt" a melegedés mértéke.

Mindeközben nemrég újabb mérföldkőhöz érkezett a globális felmelegedés a Földön: május 23-án a történelemben először mértek küszöbérték feletti légköri szén-dioxid-szintet a Déli-sarkon.

És akkor még nem beszéltünk az Európát fenyegető újabb, ezúttal öko-menekültekből álló hullámra. Egy új tanulmány szerint ugyanis a Közel-Kelet és Észak-Afrika lakói az elviselhetetlenné váló hőség és kiszáradás miatt hamarosan tömegesen kényszerülnek elhagyni szülőföldjüket.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG