6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Putyin közelmúltbeli támogatásának fő mozgatórugója Szerbia azon reményén alapult, hogy Moszkva remélt ukrajnai győzelme lehetővé teszi számukra, hogy visszanyerjék az irányítást Koszovó egyes részein és a Balkán más részein. Vučić tíz évvel ezelőtti hatalomra kerülése óta Szerbia megőrizte a semlegesség homlokzatát Oroszország és az EU között és kijátszotta a két felet egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete.

Egy friss közvélemény-kutatás szerint Putyin az az államférfi, akit a szerbek a legjobban csodálnak a világon. A szerbek 95 százaléka igaz szövetségesnek tekinti Oroszországot, míg az EU-t csak 11 százalékuk látja így – annak ellenére, hogy az EU Szerbia fő pénzügyi támogatója.

A szerbek 68 százaléka pedig ugyanebben a közvélemény-kutatásban úgy vélekedett, hogy nem Putyin, hanem a NATO indította a háborút Ukrajnában, 82 százalékuk pedig határozottan ellene van az Oroszországgal szemben bevezetett szankcióknak.

Szerb pávatánc

Míg Európa nagy része támogatja Ukrajnát a jelenlegi háborúban, Szerbia egészen más álláspontot képvisel.

Szerbiában a kormány és a közvélemény egyaránt nagymértékben támogatja Putyint és Oroszországot.

Szerbia például nem vezetett be szankciókat Oroszországgal szemben, és nem is távolodott el Putyintól.

Ehelyett Szerbia megállapodást írt alá Oroszországgal, hogy „konzultálnak” egymással külpolitikai kérdésekben. Sőt, Putyin és Alekszandar Vučić szerb elnök aláírt egy új gázmegállapodást, az állami irányítású Air Serbia légitársaság pedig megkétszerezte Belgrádból Moszkvába tartó járatait.

Mindez szembemegy az EU azon külpolitikai döntésével, miszerint megszakítja Putyinnal való kapcsolatait Ukrajna ügyében. Szerbiától mint EU-tagjelölt államtól ugyanezt várják.

Nyílt támogatás

Miután Putyin megtámadta Ukrajnát,

komoly politikai támogatást kapott Szerbiából,

ahol több nagygyűlést is tartottak a tiszteletére. Belgrádban, Szerbia fővárosában megjelentek olyan graffitik, amelyek a „Z” szimbólumot is tartalmazták – jelképezve az orosz ukrajnai invázió nyilvános támogatását.

Az ukrajnai háború kezdete óta egy Putyint ábrázoló falfestmény Oroszország és Szerbia zászlajával és a „testvér” szóval látható Belgrádban. Putyin 70. születésnapja alkalmából olyan óriásplakátokat helyeztek ki, amelyeken Putyin képe látható, a „boldog születésnapot Putyin elnöknek a szerb testvérektől” felirattal, a többinél jóval nagyobb Z betűvel nyomtatva.

Szerbiában nagyon kedvelt az orosz elnök (Fotó: MTI / EPA / Andrej Cukic)
Szerbiában nagyon kedvelt az orosz elnök (Fotó: MTI / EPA / Andrej Cukic)

Szerbia és Oroszország szoros kapcsolatai hosszú múltra tekintenek vissza, közös szláv és ortodox örökségüknek köszönhetően. A szerb nyelv is szorosan kapcsolódik az oroszhoz.

Azóta, hogy Putyin Ukrajna elleni támadása után bevezették az Oroszországgal szembeni szankciókat, Szerbia az orosz vállalkozások és a magasan képzett egyének számára – különösen a technológiai iparágban – kiemelt célpont lett, ahová átköltöznek, hogy elkerüljék a szankciókat.

Hogyan kalkulál Belgrád?

A Szerbia és Oroszország közötti legutóbbi politikai szövetség a NATO iránti mélységes neheztelésen alapul, amiért közreműködött a Szovjetunióhoz és Jugoszláviához tartozott új köztársaságok – nevezetesen Koszovó és Ukrajna – létrejöttében. Putyin és Vučić azzal érvel, hogy Szerbiát és Oroszországot tévesen agresszorként ábrázolják, amikor csak etnikai testvéreiket próbálják megvédeni.

Putyin közelmúltbeli támogatásának fő mozgatórugója Szerbia azon reményén alapul, hogy Moszkva remélt ukrajnai győzelme valamilyen módon lehetővé teszi számukra, hogy visszanyerjék az irányítást Koszovó egyes részei felett és a Balkán más részein. Nemrég Vučić azt sugallta, Szerbia beavatkozhat Koszovóban, hogy megvédje szerb kisebbségét.

Belgrád azt reméli, Oroszország ukrajnai sikere után növekszik az ő balkáni befolyása is (Fotó: MTI / EPA / Szputnyik / Kreml / Pool / Mihail Klimentyev)
Belgrád azt reméli, Oroszország ukrajnai sikere után növekszik az ő balkáni befolyása is (Fotó: MTI / EPA / Szputnyik / Kreml / Pool / Mihail Klimentyev)

Fenyegetései részben annak a nyomásnak a következményei, amelyet Putyin Vučićra gyakorolt, hogy fegyveres behatolással fenyegesse Koszovót, így destabilizálja a Balkánt, és elterelje a figyelmet Oroszország ukrajnai háborújáról.

Szemfényvesztés szerb módra

Vučić tíz évvel ezelőtti hatalomra kerülése óta Szerbia megőrizte a semlegesség homlokzatát Oroszország és az EU között. Jó munkát végzett azzal, hogy

kijátszotta a két felet egymás ellen, hogy növelje Szerbia alkuerejét olyan kérdésekben, mint az energia, a biztonság, az EU-tagság,

és elhúzni Koszovó elismerését öt EU-tagállam részéről.

Eközben Szerbia közvéleményének ragaszkodása az EU külpolitikájához jelentősen csökkent, a 2020-as 64 százalékról a 2022-es 45 százalékra. Ez a stratégia sikeres volt Szerbia érdekei szempontjából, hiszen Belgrád a balkáni EU-finanszírozás elsődleges kedvezményezettje, és a 2025-ös EU-csatlakozás éllovasának számít.

Putyin befolyásának fő forrása a Balkánon Szerbia, és ennek megerősítéseként Vučić üdvözölte egy orosz katonai létesítmény felállítását Szerbiában. A NATO szerint a létesítmény az orosz kémműveletek központjaként működik.

Putyin a Balkánt – különösen Szerbiát és Bosznia-Hercegovinát – aduként használja a NATO-val és az EU-val való kapcsolataiban. Még az 1990-es években a NATO volt Jugoszláviában történő beavatkozását is megpróbálja felhasználni Ukrajna elleni támadásának támogatására.

Putyin támogatja a balkáni politikusokat

Putyin hatékonyan támogatja azokat a politikai jelölteket és pártokat, amelyek javíthatják hírnevét, és gyengíthetik a NATO és az EU befolyását a Balkánon. Albánia konzervatív Demokrata Pártja közel 500 ezer dollárt kapott a 2017-es parlamenti választások során – derül ki egy nemrégiben feloldott amerikai titkosszolgálati jelentésből.

Egyes montenegrói, észak-macedóniai, valamint bosznia-hercegovinai törvényhozók is részesültek támogatásban Oroszországtól.

Európa többi része még nem ismerte fel teljes valójában Oroszország befolyását a Balkánon és Szerbia szerepét Putyin geopolitikai céljainak előmozdításában. De azért az Európai Parlament néhány képviselője a közelmúltban már azt javasolta, hogy

az EU-nak újra kell értékelnie Szerbia tagságát.

Az EU-tagállamok, különösen Németország és Franciaország továbbra is megosztottak Putyin jelentős balkáni befolyása miatt, és csak „csalódottságukat” fejezték ki Vučić döntései miatt.

Márpedig Putyin balkáni befolyását nem szabad figyelmen kívül hagyni, ráadásul

Szerbia nyilvánvalóvá tette, hogy el akarja mélyíteni kapcsolatait Oroszországgal.

Ha az EU arra figyelmezteti Szerbiát, hogy egy EU-tagjelölt állam Oroszországgal való kapcsolata nem lehet „business as usual”, akkor lehet, hogy Belgrádnak újra kell gondolnia oroszbarát politikáját.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem lehet őszinte Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2024. november 19. 05:43
Az hagyján, hogy a kormányzati (siker)propagandában nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként emlegetett infláció októberben újra „kidugta a fejét”, s magasabb lett az előző havinál. Az igazi bosszúságot azonban az okozhatja a Karmelitában, hogy bár egy sor európai ország fogyasztóiár-indexe még a magyarnál is jobban emelkedett egy hónap alatt, s a Privátbankár Európai Inflációs Körkép kétéves történetében csak egyszer rontottak ennyien, még az sem volt elég ahhoz, hogy akár egyetlen helyet is előrelépjünk a ranglistán. Így viszont sovány vigasz, hogy a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében maradtunk az élmezőnyben.
Makro / Külgazdaság Igaza lesz Orbán Viktornak, tényleg fantasztikus évünk lesz a 2025-ös?
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 18:55
„2025-ben olyan dolgok történnek majd Magyarországon, amik eddig még sose. Fantasztikus lesz” – posztolta ki Orbán Viktor múlt pénteken a Facebook-oldalára. Ami annak beismeréseként is felfogható, hogy az elmúlt tizenegy és fél év mégsem volt annyira kimagasló, mint ahogyan az a kormányzati sikerpropagandából lejött. Mindenesetre a jövő évi „békeköltségvetésből” ez a fényes jövő nem olvasható ki. Mint ahogyan arra sem lehet mérget venni, hogy az Új Gazdaságpolitika keretében bejelentett intézkedések – a lakhatási támogatás, a kis- és középvállalkozásoknak juttatott újabb kedvezmények stb. – majd célt érnek, hiszen a hasonló akciók korábban sem hoztak eredményt. Ezekről is beszélt főszerkesztőnk, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti adásában.
Makro / Külgazdaság Szívhatja a fogát az Orbán-kormány: kellemetlen levél jött Brüsszelből
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 16:19
Újabb fizetési felszólítást küldtek ki.
Makro / Külgazdaság Bizonytalan a decemberi amerikai kamatvágás
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 11:26
A chicagói és a bostoni Fed-elnök is megszólalt a monetáris lazítás esélyéről.
Makro / Külgazdaság Még hivatalba sem lépett Trump embere, máris káoszt okozott
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 11:08
Robert F. Kennedy amerikai egészségügy élére jelölésének hírére zuhanni kezdtek a vakcinagyártók részvényei.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mennyiért tankolhatunk keddtől
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 10:51
Ez a hír minden autóst érint.
Makro / Külgazdaság Lengyelországban ennyibe kerülnek az alapvető élelmiszerek: Magyar Péter beszámolt róla
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 10:41
A Tisza Párt vezetője a lengyelországi Katowicében járt, és összevetette az ottani árakat a hazaiakkal. Fogyasztásélénkítő javaslatcsomaggal is előállt az ellenzéki vezető.
Makro / Külgazdaság Trump lépéseit figyeli a hadiipar világszerte
Káncz Csaba | 2024. november 18. 09:31
Trump védelmiköltség-emeléseket és kemény megközelítést követelhet Tajvannal kapcsolatban, ami megterhelné Szöul kapcsolatait Washingtonnal és Pekinggel. A kihívások ellenére a dél-koreai védelmi ipar számára Trump második elnöksége lehetőséget jelent. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trükkök százait veti be Orbán Viktor, hogy teljesüljön a statisztika?
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 08:36
Hogy lehet 8 százalék a GDP-deflátor, ha az infláció csak 3,7 százalék? Így akarnak megfelelni a stabilitási törvény által előírt kötelezettségnek?
Makro / Külgazdaság Az izraeli hadsereg támadásában meghalhatott egy Hezbollah-vezető
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 16:33
Libanoni források szerint egy izraeli légicsapásban meghalt Mohamed Afif, a Hezbollah sajtófelelőse. Dél-Libanonban pedig tüzet nyitottak az ENSZ misszió katonáira. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG