6p

Putyin közelmúltbeli támogatásának fő mozgatórugója Szerbia azon reményén alapult, hogy Moszkva remélt ukrajnai győzelme lehetővé teszi számukra, hogy visszanyerjék az irányítást Koszovó egyes részein és a Balkán más részein. Vučić tíz évvel ezelőtti hatalomra kerülése óta Szerbia megőrizte a semlegesség homlokzatát Oroszország és az EU között és kijátszotta a két felet egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete.

Egy friss közvélemény-kutatás szerint Putyin az az államférfi, akit a szerbek a legjobban csodálnak a világon. A szerbek 95 százaléka igaz szövetségesnek tekinti Oroszországot, míg az EU-t csak 11 százalékuk látja így – annak ellenére, hogy az EU Szerbia fő pénzügyi támogatója.

A szerbek 68 százaléka pedig ugyanebben a közvélemény-kutatásban úgy vélekedett, hogy nem Putyin, hanem a NATO indította a háborút Ukrajnában, 82 százalékuk pedig határozottan ellene van az Oroszországgal szemben bevezetett szankcióknak.

Szerb pávatánc

Míg Európa nagy része támogatja Ukrajnát a jelenlegi háborúban, Szerbia egészen más álláspontot képvisel.

Szerbiában a kormány és a közvélemény egyaránt nagymértékben támogatja Putyint és Oroszországot.

Szerbia például nem vezetett be szankciókat Oroszországgal szemben, és nem is távolodott el Putyintól.

Ehelyett Szerbia megállapodást írt alá Oroszországgal, hogy „konzultálnak” egymással külpolitikai kérdésekben. Sőt, Putyin és Alekszandar Vučić szerb elnök aláírt egy új gázmegállapodást, az állami irányítású Air Serbia légitársaság pedig megkétszerezte Belgrádból Moszkvába tartó járatait.

Mindez szembemegy az EU azon külpolitikai döntésével, miszerint megszakítja Putyinnal való kapcsolatait Ukrajna ügyében. Szerbiától mint EU-tagjelölt államtól ugyanezt várják.

Nyílt támogatás

Miután Putyin megtámadta Ukrajnát,

komoly politikai támogatást kapott Szerbiából,

ahol több nagygyűlést is tartottak a tiszteletére. Belgrádban, Szerbia fővárosában megjelentek olyan graffitik, amelyek a „Z” szimbólumot is tartalmazták – jelképezve az orosz ukrajnai invázió nyilvános támogatását.

Az ukrajnai háború kezdete óta egy Putyint ábrázoló falfestmény Oroszország és Szerbia zászlajával és a „testvér” szóval látható Belgrádban. Putyin 70. születésnapja alkalmából olyan óriásplakátokat helyeztek ki, amelyeken Putyin képe látható, a „boldog születésnapot Putyin elnöknek a szerb testvérektől” felirattal, a többinél jóval nagyobb Z betűvel nyomtatva.

Szerbiában nagyon kedvelt az orosz elnök (Fotó: MTI / EPA / Andrej Cukic)
Szerbiában nagyon kedvelt az orosz elnök (Fotó: MTI / EPA / Andrej Cukic)

Szerbia és Oroszország szoros kapcsolatai hosszú múltra tekintenek vissza, közös szláv és ortodox örökségüknek köszönhetően. A szerb nyelv is szorosan kapcsolódik az oroszhoz.

Azóta, hogy Putyin Ukrajna elleni támadása után bevezették az Oroszországgal szembeni szankciókat, Szerbia az orosz vállalkozások és a magasan képzett egyének számára – különösen a technológiai iparágban – kiemelt célpont lett, ahová átköltöznek, hogy elkerüljék a szankciókat.

Hogyan kalkulál Belgrád?

A Szerbia és Oroszország közötti legutóbbi politikai szövetség a NATO iránti mélységes neheztelésen alapul, amiért közreműködött a Szovjetunióhoz és Jugoszláviához tartozott új köztársaságok – nevezetesen Koszovó és Ukrajna – létrejöttében. Putyin és Vučić azzal érvel, hogy Szerbiát és Oroszországot tévesen agresszorként ábrázolják, amikor csak etnikai testvéreiket próbálják megvédeni.

Putyin közelmúltbeli támogatásának fő mozgatórugója Szerbia azon reményén alapul, hogy Moszkva remélt ukrajnai győzelme valamilyen módon lehetővé teszi számukra, hogy visszanyerjék az irányítást Koszovó egyes részei felett és a Balkán más részein. Nemrég Vučić azt sugallta, Szerbia beavatkozhat Koszovóban, hogy megvédje szerb kisebbségét.

Belgrád azt reméli, Oroszország ukrajnai sikere után növekszik az ő balkáni befolyása is (Fotó: MTI / EPA / Szputnyik / Kreml / Pool / Mihail Klimentyev)
Belgrád azt reméli, Oroszország ukrajnai sikere után növekszik az ő balkáni befolyása is (Fotó: MTI / EPA / Szputnyik / Kreml / Pool / Mihail Klimentyev)

Fenyegetései részben annak a nyomásnak a következményei, amelyet Putyin Vučićra gyakorolt, hogy fegyveres behatolással fenyegesse Koszovót, így destabilizálja a Balkánt, és elterelje a figyelmet Oroszország ukrajnai háborújáról.

Szemfényvesztés szerb módra

Vučić tíz évvel ezelőtti hatalomra kerülése óta Szerbia megőrizte a semlegesség homlokzatát Oroszország és az EU között. Jó munkát végzett azzal, hogy

kijátszotta a két felet egymás ellen, hogy növelje Szerbia alkuerejét olyan kérdésekben, mint az energia, a biztonság, az EU-tagság,

és elhúzni Koszovó elismerését öt EU-tagállam részéről.

Eközben Szerbia közvéleményének ragaszkodása az EU külpolitikájához jelentősen csökkent, a 2020-as 64 százalékról a 2022-es 45 százalékra. Ez a stratégia sikeres volt Szerbia érdekei szempontjából, hiszen Belgrád a balkáni EU-finanszírozás elsődleges kedvezményezettje, és a 2025-ös EU-csatlakozás éllovasának számít.

Putyin befolyásának fő forrása a Balkánon Szerbia, és ennek megerősítéseként Vučić üdvözölte egy orosz katonai létesítmény felállítását Szerbiában. A NATO szerint a létesítmény az orosz kémműveletek központjaként működik.

Putyin a Balkánt – különösen Szerbiát és Bosznia-Hercegovinát – aduként használja a NATO-val és az EU-val való kapcsolataiban. Még az 1990-es években a NATO volt Jugoszláviában történő beavatkozását is megpróbálja felhasználni Ukrajna elleni támadásának támogatására.

Putyin támogatja a balkáni politikusokat

Putyin hatékonyan támogatja azokat a politikai jelölteket és pártokat, amelyek javíthatják hírnevét, és gyengíthetik a NATO és az EU befolyását a Balkánon. Albánia konzervatív Demokrata Pártja közel 500 ezer dollárt kapott a 2017-es parlamenti választások során – derül ki egy nemrégiben feloldott amerikai titkosszolgálati jelentésből.

Egyes montenegrói, észak-macedóniai, valamint bosznia-hercegovinai törvényhozók is részesültek támogatásban Oroszországtól.

Európa többi része még nem ismerte fel teljes valójában Oroszország befolyását a Balkánon és Szerbia szerepét Putyin geopolitikai céljainak előmozdításában. De azért az Európai Parlament néhány képviselője a közelmúltban már azt javasolta, hogy

az EU-nak újra kell értékelnie Szerbia tagságát.

Az EU-tagállamok, különösen Németország és Franciaország továbbra is megosztottak Putyin jelentős balkáni befolyása miatt, és csak „csalódottságukat” fejezték ki Vučić döntései miatt.

Márpedig Putyin balkáni befolyását nem szabad figyelmen kívül hagyni, ráadásul

Szerbia nyilvánvalóvá tette, hogy el akarja mélyíteni kapcsolatait Oroszországgal.

Ha az EU arra figyelmezteti Szerbiát, hogy egy EU-tagjelölt állam Oroszországgal való kapcsolata nem lehet „business as usual”, akkor lehet, hogy Belgrádnak újra kell gondolnia oroszbarát politikáját.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG