6p

Peking már tavaly ősszel elutasította a befektetést a „Szibéria Ereje-2” földgázvezeték építésébe. Eközben az orosz üzemanyagpiacon halmozódnak a problémák. Káncz Csaba jegyzete.

Oroszország kísérletei egy nagy gázvezeték-üzlet megkötésére Kínával zátonyra futottak, mivel Moszkva szerint Peking ésszerűtlen ár- és szállítási követelményeket támaszt - jelentette vasárnap a Financial Times három, az ügyet ismerő személyre hivatkozva. A jelentés szerint Kína az erősen szubvencionált orosz belföldi árakhoz közeli árat kért, és csak a vezeték tervezett évi 50 milliárd köbméteres kapacitásának kis töredékére vállalta a vételt.

Oroszország évek óta tárgyalásokat folytat a „Szibéria Ereje-2” gázvezeték megépítéséről, amely évi 50 milliárd köbméter földgázt szállítana az észak-oroszországi Jamal régióból Mongólián keresztül Kínába. Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes a múlt hónapban azt mondta, hogy Oroszország és Kína „a közeljövőben” szerződést kíván kötni a gigantikus  gázvezetékről.

Miután elvesztette a nagy európai piacot - ahová a háború előtti csúcson több mint 150 milliárd köbméter gáz ment évente -, a Gazprom tavaly kénytelen volt negyedével csökkenteni a termelést, ez rekord a cég történetében.

Kérdés, mikor készül el a Szibéria Ereje–2 és a Szojuz Vosztok gázvezeték projekt Kína irányába
Kérdés, mikor készül el a Szibéria Ereje–2 és a Szojuz Vosztok gázvezeték projekt Kína irányába
Fotó: TCC

Már tavaly viharfelhők gyülekeztek

A kínai média tavaly novemberi beszámolói szerint Peking már akkor elutasította a „Szibéria Ereje-2” földgázvezeték építésébe való befektetést, és ehelyett azt javasolta, hogy Moszkva teljes egészében fedezze a több milliárd dolláros projektet. Kína emellett ragaszkodik az orosz gáz jelentős árengedményeihez, erős "alkupozíciót" demonstrálva a Kremllel folytatott tárgyalásokon.

A legtöbb közgazdász szerint Moszkva nem tudja teljes mértékben kompenzálni az európai piacokhoz való korlátozott hozzáférésből eredő veszteségeket.

Mihail Krutyihin orosz olaj- és gázipari elemző hangsúlyozza, hogy Pekingnek kevés érdeke fűződik a „Szibéria Ereje-2” vezeték megépítéséhez, mivel Kínának nincs szüksége óriási mennyiségű földgázra.

Megjegyzi, hogy az új vezeték tervezett kapacitása 50 milliárd köbméter (bcm), míg a Gazprom eddig átlagosan 155 bcm-t exportált Nyugatra. Krutyihin szerint a kedvezményekkel együtt a Kínába irányuló orosz gázexport még a kitermelés és szállítás működési költségeit sem fedezi. A Kreml mindazonáltal kénytelen egy második gázvezetéket építeni, mert a „Szibéria Ereje-1”-et támogató korlátozott gázlelőhelyek miatt a meglévő megállapodásokban ígért gázszállításokat enélkül nem tudja garantálni.

Az, hogy Kína kihasználja az orosz sebezhetőségeket, nem meglepő. Számos szakértő már 2022-ben megállapította, hogy Peking csak azért támogatja Moszkvát, hogy kínai érdekeket szolgáljon, például kihasználva az orosz nyugatellenes narratívákat saját propagandájában, és az orosz Távol-Keletet "nyersanyaggyarmatként" kezelve.

Egy másik fronton is csak a bajok gyűlnek

Ezzel párhuzamosan az orosz üzemanyagpiacon halmozódnak a problémák, amelyeket az ország olajipari infrastruktúrája elleni ukrán támadások, áradások, logisztikai nehézségek és a technológiai szankciók hatása okoz.

A kihívások nagyságrendjének tudatában az orosz kormány különböző ellenintézkedéseket tesz, többek között embargót vezetett be a benzinexportra és csökkentette a finomítás minőségét. Oroszország problémái a világpiaci olajárak csökkenéséhez vezethetnek, ronthatják Oroszország gazdasági helyzetét, és megnehezíthetik az Ukrajna elleni háborút.

Oroszország üzemanyag-feldolgozó bázisa 32 nagy és 40 kisebb finomítóból áll. A legtöbb állami vállalat - a Rosznyefty, a Lukoil és a Gazprom - tulajdonában van. 2023-ban a megtermelt üzemanyagok több mint fele a hazai piacra került. Az export az állami bevételek mintegy 15 százalékát, a finomított termékek globális tengeri kereskedelmének pedig mintegy százalékát tette ki.

Az ágazat gazdasági, társadalmi és katonai stratégiai jelentősége, valamint a gyenge légvédelem miatt az olajipari infrastruktúra az orosz területre irányuló ukrán támadások fő célpontjává vált.

A nyugati média és a Pentagon értékelése szerint ezek és más incidensek miatt legalább 14 százalékkal csökkent az oroszországi olajfeldolgozás.

A szankciók működnek

Emellett az orosz olajszektor működését negatívan befolyásolják az ellene bevezetett nyugati technológiai szankciók, amelyek nehézségeket okoznak a karbantartási vagy javítási munkák elvégzésében, és csökkentik a kiberbiztonság szintjét, például a szoftverek frissítésének ellehetetlenülése miatt.

Oroszország a finomított olajtermékek értékesítéséből származó bevételkiesésre a nyersolajexport növelésével válaszolt. Ezzel elutasítja az OPEC+ kartellben való együttműködés keretében történő exportcsökkentés lehetőségét. Emellett egyre inkább tankhajókból álló „árnyékflottát” és más mechanizmusokat használ a nyugati államok által előírt olajárkorlátozás megkerülésére.

Kilátások

Az oroszországi üzemanyagágazat problémái várhatóan az idei nyári szezonban csúcsosodnak ki. Ez a megrongálódott finomítók javításának időzítésétől, a karbantartás hiánya okozta meghibásodásoktól és az ukrán csapások intenzitásától függ majd. Nagy jelentősége lesz a tárolás és a szállítási logisztika megszervezésének, különösen a vasúti szállításnak.

A hatóságok várhatóan arra fognak törekedni, hogy növeljék az üzemanyagkínálatot a hazai piacon, fenntartsák az árakat, és biztosítsák a hadsereg ellátásának folyamatosságát.

Oroszország feldolgozási problémái a kapcsolódó piacokon – például Belaruszban - is üzemanyagár-emelkedést okozhatnak.

A nyugati országoknak továbbra is érdekükben áll a szankciók hatékony végrehajtása, beleértve az „árplafon” további csökkentését és a technológiai korlátozások fenntartását. Ez alacsonyabb olajárat eredményezhet, és az orosz költségvetést is sújtaná.

Célszerű támogatni Ukrajnát abban, hogy folytassa az Oroszország olajinfrastruktúrája elleni támadások elfogadott taktikáját, és növelni a fegyverek, különösen a nagy hatótávolságú fegyverek (engedélyezve azok oroszországi célpontok elleni használatát) és a légvédelmi rendszerek szállítását a megtorló támadások kivédésére.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nemhogy tűzszünet nincs karácsonykor, de rakétaeső hullott Ukrajnára
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 11:11
Az orosz haderő az ukrán energetikai rendszert támadta.
Nemzetközi A reményt hangsúlyozva nyitotta meg Ferenc pápa a szent évet
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 09:16
A „Remény Zarándokai” közül elsőként a katolikus egyházfő ment át a szentkapun.
Nemzetközi Magyar Péter akkorát robbantott, hogy a nemzetközi lapok is lecsaptak rá
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 06:13
Magyar Péter ha nem is tudta kiszorítani vagy felülmúlni a nemzetközi lapokban Orbán Viktort, felzárkózott mellé. A Tisza Párt elnökének sztorijában minden benne van, amire egy újságolvasó vágyhat.
Nemzetközi Az új szíriai kormány feloszlatja a fegyveres csoportokat, és új hadsereget szervez
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 14:55
Az egykori szíriai lázadó fegyveres frakciók megállapodtak arról, hogy a védelmi minisztérium égisze alatt egyesülnek.
Nemzetközi A hollandiai ukrán tiszteletbeli konzulnak elege van az orosz halból
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 13:58
A Nyugatnak fokoznia kell az orosz halászati ipar elleni szankciókat, hogy jelentős csapást mérjen az orosz gazdaságra – jelentette ki Karel Burger Dirven, Ukrajna tiszteletbeli konzulja a Holland Királyságban.
Nemzetközi Elsüllyedt a szankcionált orosz Nagy Medve a Földközi-tengeren
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 12:31
A hajó szankciós listán volt és korábban Szíriába járt. Két tengerész eltűnt.
Nemzetközi A NOB elnökjelöltje karácsonyra nagyot ötletelt
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 10:25
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság japán elnökjelöltje, Vatanabe Morinari szerint az öt földrészen, öt városban egyszerre lehetne rendezni nyári olimpiát.
Nemzetközi Lángoló karácsonyfa verte ki a biztosítékot a sokat szenvedett országban
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 09:45
Több száz szíriai keresztény tüntetett kedden Damaszkuszban tiltakozásul amiatt, hogy felgyújtottak egy közterületi karácsonyfát a közép-szíriai Hama város közelében.
Nemzetközi Izrael elismerte ezt a gyilkosságot
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 07:45
Jiszráel Kac izraeli védelmi miniszter első ízben ismerte el, hogy a zsidó állam végzett a Hamász vezetőjével Teheránban
Nemzetközi Bennük bízik a román parlament
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 06:58
Bizalmat szavazott a román parlament az RMDSZ részvételével megalakult koalíciós kormánynak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG