6p

Az Egyesült Államoknak erős szövetségesekre van szüksége a háború szélére sodródott Közel-Keleten. Washington hajlandósága Rijád civil nukleáris követeléseinek teljesítésére több kulcsfontosságú megfontolást tükröz. Káncz Csaba jegyzete.

A mérföldkőnek számító amerikai-szaúdi biztonsági megállapodás értelmében, amelyet a Biden-kormányzat állítólag véglegesít, az Egyesült Államok közelebb kerülhet, mint valaha, hogy beindítsa Szaúd-Arábia civil nukleáris programját.

Szaúd-Arábia 2008 óta sürgeti az Egyesült Államokat, hogy segítsen neki polgári nukleáris programjának kifejlesztésében, és az elmúlt években nukleáris ambícióit alkudozási eszközként használta fel a szaúdi-izraeli normalizációs megállapodás közvetítésére irányuló amerikai erőfeszítések során. Bár Washington fontolóra vette a kompromisszumot, nagyrészt ellenállt, mivel kételkedett Rijád mögöttes indítékaiban, és óvakodott attól, hogy nukleáris fegyverkezési versenyt indítson el a Közel-Keleten.

Biden paktuma elmozdulást jelent mindezektől.

Az alku - amennyiben átmegy a kongresszusi ellenőrzésen - azt jelentené, hogy az Egyesült Államok növelné a Szaúd-Arábiának nyújtott biztonsági garanciákat, és segítené a polgári nukleáris program fejlesztését, cserébe azért, hogy Rijád korlátozza növekvő kapcsolatait Kínával. De mivel Szaúd-Arábia jelenleg nem hajlandó elismerni Izraelt a palesztin államiságra vonatkozó terv nélkül, az alku elmarad a normalizáció elérésétől. Ehelyett csupán arra törekszik, hogy Szaúd-Arábiát megpuhítsa egy esetleges későbbi normalizációs megállapodáshoz.

Arccal Szaúd-Arábia felé
Arccal Szaúd-Arábia felé
Fotó: Depositphotos

Amerikai megfontolások

Washington hajlandósága Rijád civil nukleáris követeléseinek teljesítésére több kulcsfontosságú megfontolást tükröz.

Rávilágít a kormányzat kétségbeesett törekvésére, hogy legitimitást vásároljon a Közel-Keleten, ahol Irán féktelen harciassága és az Izrael gázai háborúja miatti regionális felháborodás hozzájárult az USA presztízsének zuhanásához. Ez azt a finom, de növekvő washingtoni felfogást is tükrözi, hogy a szaúdi nukleáris program elkerülhetetlen - ami Rijád Pekinggel való egyre szélesedő kapcsolatainak következménye.

Az Arab-félsziget ellenőrzése a világ kőolaj- és földgáz-tartalékainak közel 50 százalékának ellenőrzését jelenti, és így a globális kőolaj- és földgázárak feletti ellenőrzést, amelyek válság esetén a magasba szöknének, nem is beszélve az iszlám szívét megzavaró rosszindulatú erők hatásáról, amelyeknek ez befolyást biztosítana a muszlimok százmilliói felett szerte a világon.

Valójában, bár Szaúd-Arábia régóta az Egyesült Államokkal való nukleáris partnerséget részesíti előnyben, Washington hajthatatlansága egyre inkább arra készteti, hogy inkább Kínával folytasson nukleáris projekteket.

Az elmúlt években Kína segített Szaúd-Arábiának sárga pogácsa-gyártó létesítményt építeni, uránlelőhelyek felkutatására és kitermelésére irányuló kezdeményezéseket vezetett, és ajánlatot tett egy atomerőmű felállítására a királyságban. Fontos, hogy Kína üdvözölte Szaúd-Arábia azon törekvését, hogy saját maga dúsítsa az uránt, ami sokáig vitás pont volt az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalások során.

Rijád nukleáris törekvéseinek pekingi támogatása számos más szaúdi kezdeményezésbe történő befektetéssel párosul, amelyeket Washington vagy ellenzett, vagy elhanyagolt - beleértve a hazai ballisztikus rakétaipar fejlesztését és a napenergia-projekteket az ország átfogó „Vision 2030” tervének megfelelően. Kína számára a Rijáddal való partnerség jól illeszkedik abba a nagyobb stratégiájába, hogy megerősítse befolyását a Közel-Keleten. Szaúd-Arábia számára a kapcsolatok elmélyülése azt tükrözi, hogy egyre inkább aggódik amiatt, hogy hagyományos partnere, az Egyesült Államok már nem megbízható biztonsági szövetségese.

Kockázatos vállalás

Mindazonáltal, noha az amerikai-szaúdi partnerség hosszú ideje fennáll, soha nem alapult a demokrácia, az emberi jogok és a normákon alapuló világrend közös értékein. Éppen ellenkezőleg, a királyság külpolitikai teljesítménye az elmúlt negyedszázadban kifejezetten aggasztó volt.

És bár az ország belpolitikája jelenleg pozitív irányba mutat - beleértve a korlátozó társadalmi normák lazulását és az iszlám hit értelmezésének valódi változását -, nem alaptalan az aggodalom a nukleáris Szaúd-Arábia jövőbeli pályája miatt. Elvégre Irán nukleáris programját eredetileg az Egyesült Államok támogatta 1957-ben, Eisenhower elnök „Atoms for Peace” kezdeményezésének részeként, a sah uralkodásának idején. A geopolitikai dinamika azonban gyorsan változik, és Irán - amely ma már radikális teokrácia - Amerika legnagyobb ellenfelei közé tartozik.

A szaúdiaknak a nukleáris programhoz fűződő érdeke egyébként a regionális biztonsághoz kapcsolódik. Július 19-én Anthony Blinken külügyminiszter bejelentette, hogy Szaúd-Arábia régi ellenfele, Irán "mindössze egy-két hétre" lehet attól, hogy elegendő fegyverminőségű uránnal rendelkezzen egy atomfegyver előállításához, ami a legrövidebb úgynevezett "kitörési idő", amelyről Irán esetében valaha beszámoltak.

Bár Rijád azt állítja, hogy nukleáris érdekei gazdasági és energetikai célúak, aligha lehet kétséges, hogy Irán legújabb nukleáris előrelépései (és az iráni ambíciók megfékezésére tett évek óta tartó sikertelen amerikai erőfeszítések) hozzájárultak ahhoz, hogy Rijád saját nukleáris elrettentő eszközre vágyik. Szaúd-Arábia számára egy nukleáris megállapodás az Egyesült Államokkal a szaúdi biztonság iránti megújult amerikai elkötelezettséget, valamint Irán elleni biztosítékot jelentene.

Egyre nagyobb a nyitottság

Függetlenül attól, hogy sikerül-e, Biden alkuja azt jelzi, hogy az amerikai tisztviselők egyre nyitottabbak a nukleáris királyság gondolatára.

Ez a tendencia ráadásul kétpárti: Donald Trump korábbi elnök (és jelenlegi republikánus jelölt) szintén igyekezett titokban megnyugtatni Rijád nukleáris követeléseit a közel-keleti regionális normalizáció ösztönzésére tett erőfeszítései részeként.

Ezzel szemben Kamala Harris, a demokraták valószínű elnökjelöltje kevésbé volt barátságos Szaúd-Arábia követeléseivel szemben, mint főnöke, vagy Trump: a szenátusi mandátuma idején megszavazta a Rijádnak történő fegyvereladások korlátozását, és felszólította az Egyesült Államokat, hogy "alapvetően értékelje át a Szaúd-Arábiával való kapcsolatát".

De függetlenül attól, hogy ki lesz jövőre a Fehér Ház feje, mindkét jelölt megközelítése elősegítheti Szaúd-Arábia nukleáris ambícióit, bár eltérő módon. Szaúd-Arábia nukleáris programjának fejlesztéséhez nyújtott közvetlen segítség azzal fenyeget, hogy tovább élezi a feszültséget Teherán és Rijád között, és könnyen regionális fegyverkezési versenyre sarkallhatja az ideges Öböl menti szomszédokat, amelyek igyekeznek felzárkózni. Ugyanakkor a Szaúd-Arábiának nyújtott amerikai katonai támogatás visszafogása növelheti Rijád kételyeit az Egyesült Államok biztonsága iránti elkötelezettségével kapcsolatban, ami viszont felerősítené a Kínából származó nukleáris technológia iránti törekvéseit.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Keményen odaszólt Brüsszelnek Gulyás Gergely
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 16:01
Szerinte Magyarország nem fog sem bírságokat fizetni, sem migránsokat beengedni területére.
Nemzetközi Csökkent a menedékkérelmet benyújtók száma az EU-ban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 14:46
Júniusban, az előző év azonos hónapjának adataihoz képest 17 százalékkal kevesebb, 70 375 nem uniós állampolgár nyújtott be első alkalommal nemzetközi védelem iránti kérelmet az Európai Unió valamely tagállamában.
Nemzetközi Novák Katalinék új vállalkozásáról ír a brit konzervatív lap
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 13:04
Novák Katalinról írt cikket a The Times. A cikk taglalja a magyar demográfiai sikereket, miközben májusban évszázados negatív születési rekord született.  
Nemzetközi Peking és Moszkva óriási hadgyakorlattal üzen a Nyugatnak
Káncz Csaba | 2024. szeptember 20. 09:34
Putyint és Hszit az a közös geopolitikai nézet tartja össze, hogy a Nyugat alapvető érdekeik elnyomására törekszik. Putyin számára ezek közé tartozik a NATO terjeszkedésének megakadályozása, míg Hszi Tajvan ellenőrzését és a Dél-kínai-tenger uralmát tartja szem előtt. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Árvíz: a csehek fellélegezhetnek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 09:13
Csehországban apadásnak indultak a folyók, gyakorlatilag megszűnt az árvízveszély, de a halálos áldozatok és az eltűntek száma valószínűleg még nem végleges. A kormány az árvízkárok miatt megnöveli az idei évre tervezett költségvetési hiánycélt.
Nemzetközi Titokzatosság övezi az új francia kormányt
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 08:12
Michel Barnier kormányfő bemutatta Emmanuel Macronnak a kormánytagok listáját, de nem hozta nyilvánosságra.
Nemzetközi Itt az Egyesült Államok álláspontja a csipogók felrobbantását követően
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 06:37
Amerikai diplomaták a közel-keleti konfliktus eszkalációjától tartanak azt követően, hogy az izraeli titkosszolgálatok felrobbantották a Hezbollah síita milícia személyhívóit, majd adó-vevőit is. Az ENSZ főtitkára is önmérsékletre szólította fel a feleket.
Nemzetközi Putyin bemondott egy óriási számot - Zelenszkij nem akármilyen vendéget várhat
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 19:56
Az orosz-ukrán háború 939. napja volt a csütörtöki. Mi történt az elmúlt órákban?
Nemzetközi Itt a magyar kormány nagy terve: Hollandia lehet az új szövetséges
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 19:33
Hollandiához hasonló lépésre készül a magyar kormány.  
Nemzetközi Kinőtte régi ruháit az EU, de „Magyarországot ma fel sem vennék”
Wéber Balázs | 2024. szeptember 19. 19:12
Melyek a legnagyobb problémák az EU-bővítés körül? Miért rekedt meg a folyamat, miben kell az EU-nak változnia? És egyáltalán: felvennék-e ma Magyarországot a klubba?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG