6p

Az az elképzelés, hogy a választásokat elcsalják, a republikánusok egy részének korábbi véleményéből mára a többség véleménye lett. Az Axios szerint novemberben öt tényező „a választási káosz tökéletes viharát idézi elő”. Káncz Csaba jegyzete.

Trump volt elnök hamis állításai - amelyeket széles körben félretájékoztatásként vagy egyenesen hazugságként cáfolnak - nem újak: évek óta azt állítja, hogy az amerikai választási rendszerben rengeteg a csalás. De az elnökválasztás közeledtével a retorikája felerősödött, és szakértők arra figyelmeztetnek: Trump készen áll arra, hogy megpróbálja felforgatni az eredményeket, ahogyan azt 2020-ban is tette.

Terjed az aggodalom

Körülbelül hét hét van hátra, amíg a világ megtudja, hogy Donald Trumpot vagy Kamala Harrist választják-e meg a Fehér Házba. Amíg a szavazatokat meg nem számolják, az amerikai televíziók ítélik meg a szövetségi államokat a demokratáknak vagy a republikánusoknak - és szoros eredmény esetén rámutatnak, hogy az állás „túl szoros ahhoz, hogy megjósolható legyen”.

Az Egyesült Államokban azonban egyre nagyobb a félelem, hogy az elnökválasztás után talán még az sem dől el, ki lesz az ország új elnöke. A republikánusok ugyanis - akárcsak a 2020-as választáson - megtámadhatják az eredményt, ha veszítenek.

Ennek előkészületei már folyamatban vannak, amint arról a The Guardian című brit lap beszámol. Idén márciusban a Georgia állambeli Fulton megye öttagú választási bizottságának tagjai megtagadták a republikánus elnökválasztási előválasztás eredményének elismerését. A két tag - mindketten republikánusok - több információt követeltek a választási tisztviselőktől, többek között a szavazólapok őrzési láncáról szóló dokumentumokat.

Már a többség szerint is elcsalhatják az amerikai elnökválasztást
Már a többség szerint is elcsalhatják az amerikai elnökválasztást
Fotó: MTI/EPA/Erik S. Lesser

A választást széleskörű eljárás során erősítették meg. Augusztus elején azonban a republikánusok által ellenőrzött georgiai választási bizottság új rendeletet fogadott el. Eszerint a helyi választási bizottságok tagjainak egy nem részletezett „észszerű vizsgálatot” kell lefolytatniuk minden lehetséges eltérésről, mielőtt hitelesítenék a választást. Ez jelentősen késleltetheti a 2024-es amerikai választás eredményét.

Megfigyelők feltételezik, hogy Trump a novemberi választásokra vonatkozó megközelítését is a 2020-as választásokra vonatkozó taktikájáról mintázhatja. Az elnökválasztás tisztaságával kapcsolatos kételyek elvetését is hónapokkal a választás napja előtt kezdte el. 

Vannak azonban különbségek is a négy évvel ezelőtti választáshoz képest. Trump és csapata már sokkal tapasztaltabb és ezért jobban felkészült. A Republikánus Nemzeti Bizottság nemrég azt állította, hogy 100 ezer választási megfigyelőt toborzott, akik félő, hogy zavart okozhatnak a szavazás és a számlálás során.

Súlyos vádak

Ennél is fontosabb, hogy az az elképzelés, miszerint a választásokat elcsalják, a republikánusok egy részének véleményéből a többség véleményévé vált. A Public Religion Research Institute nonprofit szervezet felmérése szerint a republikánusok kétharmada úgy véli, hogy a 2020-as választásokat ellopták. 

A Republikánus Párt idei júliusi konvencióján Trump egy videóban azt állította: „A legfontosabb dolog, amit tennünk kell, hogy megvédjük a választást. Nyitva kell tartani a szemünket, mert ezek az emberek csalni akarnak, és ezt teszik, és őszintén szólva ez az egyetlen dolog, amiben jók”.

Szeptember 7-én Trump az Igazság közösségi platformján azt írta, hogy ha novemberben győz, „azokat az embereket, akik CSALNAK, a törvény erejével üldözni fogják, ami hosszú távú börtönbüntetést is magában foglal”.

Brit vélemény

A tekintélyes The Economist kitart amellett, hogy az Egyesült Államokban a hatalomátadásra erőszak nélkül kerül sor, de a magazin veszélyre is figyelmeztet. Ha Trump nyer novemberben, a demokraták jogi eljárásokat indíthatnak. (Ez a választások utáni normális fejlemény, amelyet általában mindkét nagy párt vállal a különböző állami és szövetségi versenyek után. De általában nem éri el a 2020-as számtalan, Trump támogatói által nyílt csalásról szóló eljárás mértékét). 

A legyőzött demokraták követhetik a republikánusok 2021. januári precedensét is, és megpróbálhatják megakadályozni az elnökválasztási eredmény hitelesítését. De Harris valószínűleg el fogja ismerni, ha veszít - feltételezi a lap.

„De ha Harris győz - írja a The Economist -, Trump nem lesz ilyen kegyes”. Ebben a forgatókönyvben az amerikai választási rendszer bonyolultsága ütközik a MAGA összeesküvés-gépezetével. Jogi stratégiaként ez valószínűleg ismét kudarcot vallana, ahogyan 2020-ban is. Egy új „Állítsuk meg a lopást!” mozgalom azonban jogilag elbukhat, miközben politikailag sikeres lehet. 

A lap hozzáteszi: „A legutóbbi választáson a képviselőházi republikánusok megdöbbentően sokan szavaztak az eredmény elutasítása mellett. Azóta a párt csak még inkább lekötelezettje lett Trumpnak. A képviselők vagy őszintén hisznek abban, hogy a másik oldal csak akkor nyer, ha elcsalja a választásokat, vagy pedig nyilvánosan egyetértenek ezzel az elképzeléssel. ... E mítosz egyik lehetséges következménye a politikai erőszak. A Capitoliumot 2025 januárjában olyan jól fogják őrizni, hogy nem ismétlődnek meg a január 6-i zavargások. De a helyi rendőrségnek, a titkosszolgálatnak és az FBI-nak fel kell majd készülnie arra, hogy tüntetők szállják meg szövetségi államok kormányhivatalait, és a törvényhozók elleni merényletkísérletek sem kizárhatóak.”

Egy magabiztos biztos győzelem bármelyik jelölt számára valószínűleg minimálisra csökkentené a kockázatot. De ahogy a The Economist megjegyzi, ez a választás nem így alakul. A felmérések szerint a kulcsfontosságú ingadozó államokban és országosan is közel egyenlő a verseny. 

Az Axios szerint idén öt tényező „a választási káosz tökéletes viharát” idézi elő: Trump vad állításai a választások integritásáról, a szoros verseny, a Republikánus Nemzeti Bizottság által már benyújtott perek, 2021 erőszakos közelmúltja és a „dezinformáció pöcegödre”.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Orbán Viktor így fogadta Montenegró miniszterelnökét
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 20:03
A magyar kormányfő kedden Budapesten munkalátogatáson fogadta Milojko Spajicot, akivel két, egy infrastruktúrafejlesztési, valamint egy távközlési, információtechnológiai egyezményt írtak alá.
Nemzetközi Elfogadta a szenátus Trump adó- és költségvetési csomagját
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 19:15
Az amerikai szenátus kedden – republikánus többséggel – elfogadta Donald Trump elnök nagyszabású adó- és költségvetési törvényjavaslatát. A közel ezer oldalas jogszabálycsomag számos kulcsfontosságú belpolitikai célkitűzést törvénybe foglalna, miközben a Kongresszus Költségvetési Hivatala (CBO) szerint 3,3 ezer milliárd dollárral növelné az Egyesült Államok már most is 36,2 ezer milliárd dolláros államadósságát.
Nemzetközi Továbbra is jönnek uniós pénzek Magyarországra – Orbán Viktor visszavonulót fújt
Wéber Balázs | 2025. július 1. 18:08
A magyar kormány látszólag folyamatosan hadban áll Brüsszellel, ugyanakkor továbbra is sok pénzt kaphat onnan: mintegy 12 milliárd euró kohéziós forrás továbbra is elérhető. Erről nem akar lemondani, és ennek is döntő szerepe volt abban, hogy mégsem lépett át bizonyos vörös vonalakat. Nagyító alatt ezúttal az EU-Magyarország viszony.
Nemzetközi Zelenszkij: Németország vegye rá Magyarországot, hogy engedjen az Oroszország elleni szankciók ügyében
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:19
Berlinben járt az ukrán elnök. 
Nemzetközi Csalódott a lengyel agrárminiszter
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 15:45
Kiábrándítónak találta kedden Czeslaw Siekierski lengyel agrárügyi miniszter azt a módszert, ahogyan az Európai Bizottság (EB) az Ukrajnára vonatkozó kereskedelmi liberalizációs rendelkezések felülvizsgálatában eljárt.
Nemzetközi Nagy lépésre szánta el magát Peking – kész megvitatni a WTO reformját
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:10
Kína kész az Egyesült Államokkal tárgyalni a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) reformjáról, beleértve a vámokat, a támogatási politikát és más vitás kérdéseket – közölte a kínai WTO-képviselet egyik magas rangú tisztviselője.
Nemzetközi Meglepetés Japánban – rosszabbra számítottak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 13:40
Emelkedett a japán feldolgozóipari vállalatok üzleti hangulatindexe a második negyedévben.
Nemzetközi A japánok nem kérnek Donald Trump rizsájából – nincs vámalku
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 13:10
Japán nem hajlandó mezőgazdasági ágazatát feláldozni az Egyesült Államokkal folytatott vámcsökkentési tárgyalások kedvéért – közölte Akazawa Ryosei gazdasági miniszter és főtárgyaló kedden, miután Donald Trump élesen bírálta Tokiót amiatt, hogy nem importál amerikai rizst.
Nemzetközi Most egy kávézót bombáztak le Gázában – mintegy huszan meghaltak
Wéber Balázs | 2025. július 1. 12:30
Mindeközben az izraeli kormányfő bizalmasa Washingtonban tárgyal majd egy újabb tűzszünetről.
Nemzetközi Putyin drónháborújába már Észak-Korea is beszállt
Káncz Csaba | 2025. július 1. 10:12
Phenjan már nem csak emberekkel és rakétákkal látja el Moszkvát. Mélyen beágyazza magát Oroszország hadigazdaságába, több ezer munkást küld a drónipar szívébe, és átrendezi az eurázsiai erőegyensúlyt. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG