6p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A NATO-csúcs záróközleménye példátlanul éles szóhasználattal figyelmeztet arra, hogy Kína "rendszerszintű kihívást jelent az euroatlanti biztonságra", többek között az Oroszországgal való közeledés, a növekvő nukleáris fegyverkészlet és a mindent átható kiberbiztonsági fenyegetések miatt. Peking azzal vádolja a szövetséget, hogy megpróbálja megkettőzni önmagát az Indo-csendes-óceáni térségben. Káncz Csaba jegyzete.

A NATO-t 1949-ben alapították a Szovjetunió ellensúlyaként, de 75 évvel később a szövetség tekintete egyre inkább Kína felé fordul. Tagjai egyre inkább aggódnak az Indo-csendes-óceáni térségben kialakuló biztonsági dinamika és Peking világszerte növekvő befolyása miatt, ami megmagyarázza, hogy a szövetséggel partneri viszonyban álló országok - Új-Zéland, Japán, Dél-Korea és Ausztrália - vezetői miért vettek részt a NATO tegnap véget ért washingtoni csúcstalálkozóján.

A NATO washingtoni csúcstalálkozójának résztvevői
A NATO washingtoni csúcstalálkozójának résztvevői
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

A NATO először hivatalosan 2019-ben jelölte meg Kínát a szövetség egyik "kihívásaként", szakítva ezzel az Európára és a Kremlből kiinduló fenyegetésekre való hagyományos összpontosítással. A szövetség az azóta eltelt időszakban is folytatta Kína biztonsági kihívásként való jellemzését, különösen a Moszkva és Peking közötti növekvő együttműködés tükrében.

Ultimátumszerű figyelmeztetés

A most végetért csúcstalálkozó záróközleménye eddig példátlan szóhasználattal figyelmeztet arra, hogy Kína "rendszerszintű kihívást jelent az euroatlanti biztonságra", többek között az Oroszországgal való közeledés, a növekvő nukleáris fegyverkészlet és a mindent átható kiberbiztonsági fenyegetések miatt. Felszólítja Pekinget, hogy "hagyjon fel Oroszország háborús erőfeszítéseinek minden anyagi és politikai támogatásával", és hagyjon fel "a szövetség megosztására irányuló kényszerítő taktikáival és erőfeszítéseivel".

Kína nem örül annak, hogy a NATO szorosabbra fűzi kapcsolatait a térségbeli országokkal, és gyakorlatilag azzal vádolja a szövetséget, hogy megpróbálja megkettőzni önmagát az Indo-csendes-óceáni térségben. A NATO "átlépi a határait, kiterjeszti a mandátumát, túlnyúl a védelmi övezetén, és szítja a konfrontációt" - hangsúlyozta Lin Jian, a kínai külügyminisztérium szóvivője hétfőn.

Mivel Észak-Korea lőszereket szállít Oroszországnak, hogy hadigépezetét táplálja, Kína pedig más formában támogatja Moszkvát – többek között kettős hasznosítású technológiákkal -, nem meglepő, hogy a NATO "fontosnak tartja a kapcsolatok szorosabbra fűzését" az Indo-csendes-óceáni térség országaival e fenyegetések kezelése érdekében.

Stoltenberg nem kertel

A NATO vezetői a szövetség washingtoni csúcstalálkozóján kijelentették, hogy az orosz hadigazdaság kínai támogatása nem maradhat következmények nélkül a szövetség érdekeire és hírnevére nézve. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár kiemelte, hogy az orosz háborút azok szítják, akik nem osztják a nyugati értékeket, köztük Irán és Észak-Korea, amelyek közvetlen katonai támogatást nyújtanak Oroszországnak, míg Kína fenntartja Oroszország hadigazdaságát.

Szerinte ez nem egy átmeneti koalíció, hanem jelentős stratégiai váltás. "Kína Oroszország Ukrajna elleni háborújának döntő segítőjévé vált."

Stoltenberg megjegyezte, hogy Kína kettős felhasználású berendezéseket, mikroelektronikát és számos más eszközt szállít Oroszországnak, amelyek lehetővé teszik Oroszország számára, hogy rakétákat, bombákat, repülőgépeket és fegyvereket építsen, amelyeket az Ukrajna elleni támadásokban használnak. "Kína nem teheti lehetővé a közelmúlt történelmének legnagyobb európai konfliktusát anélkül, hogy ez ne érintené negatívan érdekeit és hírnevét" - hangsúlyozta.

Peking dühöng

A kínai kommunista párt szócsöve, a Global Times dühös szerkesztőségi állásfoglalásban reagált. A központi lap szerint „A NATO nem elégszik meg Európa megosztásával, hanem az ázsiai-csendes-óceáni térségben is konfliktusokat és összecsapásokat igyekszik szítani. A NATO folyamatos európai terjeszkedésének és az ázsiai-csendes-óceáni térségbe való benyúlásának célja, hogy a regionális integrációba és a gazdasági globalizációba beszivárogjon a csoportpolitika és a konfrontatív gondolkodás”.

Hozzáteszi: „Ha hagyjuk, hogy a NATO csoportosítsa a világ összes problémáját, akkor az egész világ elkerülhetetlenül töredezetté, megosztottá és konfrontatívvá válik, és a háború felhői egyre sűrűbbé válnak, ahogy a NATO funkciói erősödnek, ami nagyon is valós fenyegetést jelent”. Orbán Viktor, az EU Tanácsának soros elnökségét jelenleg betöltő Magyarország miniszterelnöke nemrégiben a Newsweek című amerikai magazinban arra figyelmeztetett, hogy ha a NATO az együttműködés helyett a konfliktust, a béke helyett a háborút választja, akkor öngyilkosságot követ el. Ha a NATO továbbra is az ellentétes tendenciájú megközelítésre támaszkodik létének fenntartása érdekében, különösen a blokk "globalizációját" követve, elkerülhetetlen a felgyorsult bukása” – zárja gondolatmenetét a lap.

Agyaglábú óriás

Eközben Kína haditengerészete már most nagyobb, mint Amerikáé, és légiereje is azon van, hogy számszerűen megelőzze az Egyesült Államokat. Kína a Tajvan elszigetelésére irányuló taktikát is tökéletesíti, miközben a rakéták és nukleáris fegyverek egyre növekvő arzenálja több lehetőséget biztosít Peking számára az amerikai beavatkozás elrettentésére.

Ezzel párhuzamosan a gyengülő gazdasági növekedés, az ingatlanszektorban bekövetkező fizetésképtelenségek, a növekvő ifjúsági munkanélküliség és a multinacionális vállalatok menekülése miatt Hszi elnök tekintélye egyre inkább megkérdőjeleződhet. Ez azt eredményezheti, hogy agresszióra kényszerül, mivel Peking Tajvannal szembeni kényszerítő stratégiája kudarcot vallani látszik.

A NATO-nak tehát időben elrettentő erőt kell mutatnia. Amerika és Kína pusztító háborúja becslések szerint 10 billió dollárjába kerülne a világgazdaságnak. Egy esetleges konfliktus pedig alapvetően gyengíthetné az Egyesült Államok azon képességét, hogy hozzájáruljon az európai biztonsághoz.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Az orosz légierő minden irányból támadt, hatalmas a pusztítás
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 10:33
Az orosz hadsereg egy rakétával és 62 drónnal támadta Ukrajnát szerdára virradóra, a légvédelem 33 drónt lelőtt, Kijevben kilencen megsebesültek, mert lakóépületre zuhantak egy drón roncsai – jelentette szerda reggel az ukrán légierő, valamint a fővárosi katonai közigazgatás.
Nemzetközi Orbán Viktor megalázta Brüsszelt Grúziában
Káncz Csaba | 2024. október 30. 09:31
Nem világos, hogy az uniós intézmények jelenlegi vezetői közül miért nem utazott egyetlen egy se Tbiliszibe, hogy személyesen támogassa az Európa-barát erőket. Az EU vezetői november 8-án Budapesten, egy informális csúcstalálkozón foglalkoznak majd a grúziai fejleményekkel. Addigra azonban a grúziai Moszkva-barát erők már konszolidálják pozícióikat. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Kamala Harris szakítana Joe Biden politikájával
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 07:48
Az ország egységesítését és az emberek meghallgatását, valamint konszenzust és kompromisszumot ígért elnökké választása esetére Kamala Harris demokrata elnökjelölt a Washingtonban tartott kampánygyűlésén kedden.
Nemzetközi Villámárvíz öntötte el Valencia utcáit, többen meghaltak
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 07:16
A Dana vihar hatalmas pusztítást okozott több kelet-spanyolországi településen.
Nemzetközi Rengeteg gyerek meghalt Gázában egy izraeli légicsapásban
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 06:32
A támadást az Egyesült Államok is elítélte.
Nemzetközi Mire kényszeríti a  szokatlan választási vereség a japán kormányt?
Bózsó Péter | 2024. október 30. 05:42
A kormányzó tömbnek a vasárnapi választásokon elszenvedett veresége várhatóan megváltoztatja a kormány kulcsfontosságú politikai prioritásait, befolyásolva a jövő hónapban elkészülő gazdasági csomagot is.
Nemzetközi A Kreml szerint legitim célpont az Ukrajnába telepített német hadiüzem
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 19:53
Legitim katonai célpont az orosz hadsereg számára a Rheinmetall német hadiipari cég Ukrajnába telepített üzeme – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő kedden újságíróknak.
Nemzetközi Szorosabbá akarják tenni az EU és a NATO partnerségét
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 19:21
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Mark Rutte NATO-főtitkár egyetért abban, hogy az egyre veszélyesebb világban az Európai Unió és a NATO partnersége létfontosságú a béke, a szabadság és a jólét előmozdítása és védelme szempontjából – tájékoztatott kedden az uniós bizottság és a NATO.
Nemzetközi Kijev erősíti hírszerzési együttműködését Dél-Koreával
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 19:05
Ukrajna és Dél-Korea megállapodott kedden abban, hogy minden szinten tovább mélyítik kapcsolataikat, valamint fokozzák a hírszerzések közötti együttműködést és információcserét, aminek az a különleges oka, hogy észak-koreai katonák Oroszország oldalán feltehetőleg részt fognak venni az Ukrajna elleni háborúban – jelentette be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Nemzetközi Elesett a Gázai övezetben négy izraeli katona
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 18:47
Egy pokolgép felrobbanása okozta a halálukat egy épületben – közölte kedden az izraeli hadsereg (IDF) szóvivője.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG