7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikai háromoldalú megállapodások hulláma félreérthetetlen üzeneteket küld a revizionista Peking címére. A háromoldalú csúcstalálkozó erősíteni fogja a három nemzet erőteljesebb és egységesebb közös válaszlépéseit a vitatott vizeken és Tajvan vonatkozásában. Káncz Csaba jegyzete.

Hónapok óta tartó találgatások után a Fehér Ház megerősítette a Japán, a Fülöp-szigetek és az Egyesült Államok közötti első háromoldalú csúcstalálkozót. Április 11-én Joe Biden amerikai elnök ifjabb Ferdinand Marcos Fülöp-szigeteki elnököt és Kisida Fumio japán miniszterelnököt látja vendégül Washingtonban, hogy megvitassák "a háromoldalú együttműködést a befogadó gazdasági növekedés és a feltörekvő technológiák előmozdítása, a tiszta energiaellátási láncok és az éghajlati együttműködés előmozdítása, valamint a béke és biztonság előmozdítása érdekében az Indo-csendes-óceáni térségben és világszerte".

Japán színre lép

A csúcstalálkozó során Biden célja, hogy "megerősítse a vasszilárd szövetségeket" Japánnal és a Fülöp-szigetekkel, amelyek mindketten szerződéses szövetségesek.

A háromoldalú csúcstalálkozó üzenet Kínának
A háromoldalú csúcstalálkozó üzenet Kínának
Fotó: Depositphotos

Ennek érdekében Japán és az USA azt tervezi, hogy drámai mértékben korszerűsíti biztonsági paktumát, hogy fokozza az interoperabilitást és elsimítsa a kétoldalú kapcsolatokban felmerülő esetleges nézeteltéréseket. Eközben Biden és Marcos "áttekintik az amerikai-filippínó kapcsolatok történelmi lendületét" a két szövetséges közötti szorosabb katonai és gazdasági együttműködésről szóló megbeszélések közepette.

Japán, amely növeli védelmi kiadásait otthon, és arra törekszik, hogy a hasonlóan gondolkodó indo-csendes-óceáni nemzetek számára a katonai hardver egyik fő forrásává váljon, szintén arra törekszik, hogy idén véglegesítse a Fülöp-szigetekkel kötendő, a látogató erőkről szóló megállapodáshoz hasonló megállapodást. A Japán-Fülöp-szigetek-USA (JAPHUS) háromoldalú csoportosulás létrejötte egyértelműen az Egyesült Államok és a térségbeli szövetségesei közötti "minilaterális" együttműködés szélesebb hullámának része, amelyek közül a legjelentősebb az USA-Japán-Dél-Korea és Ausztrália-Egyesült Királyság-USA (AUKUS) háromoldalú megállapodás.

A 20. század közepéig visszanyúló szövetségek modernizálásának szükségessége mellett Kína újjáéledése egyértelműen a hajtóerő a kialakulóban lévő JAPHUS és más hasonló, az USA által vezetett háromoldalú megállapodások mögött.

A JAPHUS kiemelt célja az, hogy elrettentse az önrendelkező szigetország, Tajvan esetleges kínai invázióját, amely az egyre inkább megerősített Fülöp-szigeteki és japán támaszpontok között fekszik.

A közelgő háromoldalú csúcstalálkozó révén a Biden-kormányzat azt is reméli, hogy intézményesíteni tudja a magas szintű stratégiai együttműködést Japánnal és a Fülöp-szigetekkel. Ez különösen fontos, tekintettel a Donald Trump Fehér Házba való esetleges visszatérésének, valamint a Fülöp-szigeteki Rodrigo Duterte volt elnök bomlasztó hatásától való mélyülő aggodalmakra.

A vízválasztó

Ifjabb Marcos 2022-es megválasztása sok szempontból döntőnek bizonyult a háromoldalú szövetség létrejöttében. Miután az ENSZ-közgyűlés alkalmával találkozott Bidennel, és Manilában fogadta Antony Blinken amerikai külügyminisztert, a Fülöp-szigeteki elnök a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének jakartai csúcstalálkozója alkalmával informális megbeszélést folytatott Kamala Harris amerikai alelnökkel és Kisida miniszterelnökkel.

A kritikus pillanat azonban már korábban, ifjabb Marcos 2023. februári tokiói látogatása során következett be, amikor nyíltan megvitatta a háromoldalú megállapodás előnyeit és kilátásait. A maga részéről az Egyesült Államok tokiói nagykövete, Rahm Emanuel is nyíltan támogatta a javaslatot, kijelentve, hogy "ez egy jelentős stratégiai átrendeződés, és elrettentési szempontból jelentősen hozzájárulna a térség stratégiai összehangolásához".

Bár az amerikai nagykövet nem említette Kínát, nehéz nem észrevenni kijelentésének kontextusát.

Alig egy hónappal korábban ifjabb Marcos eredménytelen tárgyalást folytatott Pekingben, ami végül meggyőzte a filippínó elnököt, hogy váltson kurzust. Meglepő lépéssel zöld jelzést adott a Fülöp-szigetek és az Egyesült Államok közötti megerősített védelmi együttműködési megállapodás (EDCA) kiterjesztésének, ahogyan a Japánnal való szorosabb katonai együttműködést is üdvözölte.

A következő hónapokban a három szövetséges jelezte elkötelezettségét az együttműködés új korszaka iránt, többek között azzal, hogy példátlan közös parti őrségi gyakorlatokat tartottak a Dél-kínai-tenger közelében, valamint Tokióban háromoldalú találkozót tartottak nemzetbiztonsági tanácsadóik.

Miért kulcsfontosságú a csúcs?

A közelgő washingtoni háromoldalú csúcstalálkozó több okból is kulcsfontosságú lesz. Először is, ott van Tajvan kérdésköre. Földrajzilag a Fülöp-szigetek legészakibb szigetei, köztük a Mavulisban található haditengerészeti támaszpont, kevesebb, mint 100 kilométerre vannak Tajvan déli partjaitól, míg a japán Sakisima-szigetek és a Jonaguni-sziget mintegy 100 kilométerre vannak Tajvan északi partjaitól.

Az Egyesült Államok által Tajvannal szemben alkalmazott elrettentő stratégia sikere ezért végső soron a két közvetlen szomszéddal való koordináción és maximális együttműködésen múlik, amelyek történetesen az USA szövetségesei is. Az ifjabb Marcos eddig igyekezett fedezni magát azzal, hogy vegyes jeleket küldött országa Tajvan-kérdéssel kapcsolatos álláspontjáról, de azt is elismerte, hogy az észak-filippínó tartományokban lévő EDCA-bázisok közül néhány "hasznosnak bizonyulhat számunkra, ha az a szörnyű esemény - Kína teljes körű inváziója Tajvanon - bekövetkezne".

A jövő heti csúcstalálkozó célja ezért valószínűleg az, hogy megszilárdítsa a Fülöp-szigetek helyét Amerika szélesebb körű terveiben, amelyek célja, hogy elrettentsen vagy ellenálljon a Tajvan elleni esetleges kínai katonai akcióknak a jövőben.

Cserébe azért, hogy a Pentagon számára bővített hozzáférést biztosít a legészakibb támaszpontjaihoz, a Fülöp-szigetek valószínűleg konkrét segítséget kér majd Washingtontól és Tokiótól egyaránt a Kínával a Dél-kínai-tengeren folyó küzdelemben.

Így a háromoldalú csúcstalálkozó valószínűleg erősíteni fogja a három nemzet erőteljesebb és egységesebb közös válaszlépéseit a vitatott vizeken, beleértve a rendszeres közös járőrözést és gyakorlatokat, valamint a kifinomult fegyverrendszerek átadását a Fülöp-szigetek katonai modernizációjának megkönnyítése érdekében az elkövetkező években. 

Végezetül a csúcstalálkozó döntő lépés a jövőbeni esetleges politikai zavarok elleni biztosítás irányába is. Hiszen Trump korábbi elnök nyilatkozatai még inkább tranzakciós és kiszámíthatatlan külpolitikát jeleznek előre, amennyiben jövőre újra elfoglalja a Fehér Házat, míg a hatalomba való visszatérésüket tervező Duterte Peking de facto proxijává vált a Fülöp-szigeteken. Japán, a Fülöp-szigetek és az USA jelenlegi vezetői a biztonsági együttműködésük gyors felértékelésével és a terepen új realitások megteremtésével - beleértve az intézményesített védelmi párbeszédeket és katonai gyakorlatokat - remélik, hogy el tudják szigetelni stratégiai örökségüket az esetleges unortodox utódoktól.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Bebizonyosodott: Moszkva észak-koreai rakétát használ
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:55
Kedd esti háborús összefoglaló.
Nemzetközi Tüntetők foglalták el a Columbia Egyetemet
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 18:52
Nem csitul a palesztinpárti tiltakozók országos demonstrációja.
Nemzetközi Hamarosan ismét robbanhat a közel-keleti puskaporos hordó
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 17:12
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök azt mondta, hamarosn kezdősik a Rafah elleni támadás. A Hamász azt ígérte, szerda estig ad választ az Egyiptom által előkészített tűzsüneti javaslatra.
Nemzetközi Kína a mediátor a Közel-Keleten – de nem az izraeli–palesztin konfliktusban
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 13:56
Kína közvetítésével közeledhet egymáshoz a Hamász és a Fatah.
Nemzetközi Újabb felfordulás a kínai haderőnél - mi lehet a háttérben?
Litván Dániel | 2024. április 30. 09:47
Hszi Csin-ping feloszlatta a haderő egyik legfontosabb alegységét. Korrupció, a tájékoztatás hiánya, vagy mi indokolta ezt a döntését? És jelent ez bármit mondjuk Tajvan jövője szempontjából?
Nemzetközi Herszon megyét sorozzák az orosz ágyúk
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 19:37
A donyecki régióban állítólag sikeresen nyomulnak előre.
Nemzetközi Köszönet a nagypapának a verésért… avagy, hogyan neveljünk hazafias moszkovitát?
Elek Lenke | 2024. április 29. 18:56
A moszkvai városi Duma a közelmúltban az orosz fiatalok neveléséről tárgyalt. A kerekasztalt Szergej Szavasztyanov, az Orosz Föderáció Kommunista Pártjának képviselője kezdeményezte. A résztvevők többsége a fiatalok igaz útra terelésének szovjet tapasztalatát dicsőítette. Többen a majdani hősök verését, mint „pedagógiai” eszközt szorgalmazták…
Nemzetközi Rossz hír Putyinnak: mindjárt megérkeznek Ukrajnába a Patriot rendszerek
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 16:12
Nagyon rövid időn belül leszállítják a NATO-tagállamok.
Nemzetközi Lemondott a skót miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 13:40
Bejelentette lemondását hétfőn Humza Yousaf skót miniszterelnök. Az edinburghi kormányfői hivatalban tartott sajtótájékoztatóján Yousaf közölte azt is, hogy utódjának megválasztásáig ellátja hivatali feladatait.
Nemzetközi Jött egy elég csúnya hír az Európai Unióból
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 12:52
Javulást vártak, romlás lett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG