7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai háromoldalú megállapodások hulláma félreérthetetlen üzeneteket küld a revizionista Peking címére. A háromoldalú csúcstalálkozó erősíteni fogja a három nemzet erőteljesebb és egységesebb közös válaszlépéseit a vitatott vizeken és Tajvan vonatkozásában. Káncz Csaba jegyzete.

Hónapok óta tartó találgatások után a Fehér Ház megerősítette a Japán, a Fülöp-szigetek és az Egyesült Államok közötti első háromoldalú csúcstalálkozót. Április 11-én Joe Biden amerikai elnök ifjabb Ferdinand Marcos Fülöp-szigeteki elnököt és Kisida Fumio japán miniszterelnököt látja vendégül Washingtonban, hogy megvitassák "a háromoldalú együttműködést a befogadó gazdasági növekedés és a feltörekvő technológiák előmozdítása, a tiszta energiaellátási láncok és az éghajlati együttműködés előmozdítása, valamint a béke és biztonság előmozdítása érdekében az Indo-csendes-óceáni térségben és világszerte".

Japán színre lép

A csúcstalálkozó során Biden célja, hogy "megerősítse a vasszilárd szövetségeket" Japánnal és a Fülöp-szigetekkel, amelyek mindketten szerződéses szövetségesek.

A háromoldalú csúcstalálkozó üzenet Kínának
A háromoldalú csúcstalálkozó üzenet Kínának
Fotó: Depositphotos

Ennek érdekében Japán és az USA azt tervezi, hogy drámai mértékben korszerűsíti biztonsági paktumát, hogy fokozza az interoperabilitást és elsimítsa a kétoldalú kapcsolatokban felmerülő esetleges nézeteltéréseket. Eközben Biden és Marcos "áttekintik az amerikai-filippínó kapcsolatok történelmi lendületét" a két szövetséges közötti szorosabb katonai és gazdasági együttműködésről szóló megbeszélések közepette.

Japán, amely növeli védelmi kiadásait otthon, és arra törekszik, hogy a hasonlóan gondolkodó indo-csendes-óceáni nemzetek számára a katonai hardver egyik fő forrásává váljon, szintén arra törekszik, hogy idén véglegesítse a Fülöp-szigetekkel kötendő, a látogató erőkről szóló megállapodáshoz hasonló megállapodást. A Japán-Fülöp-szigetek-USA (JAPHUS) háromoldalú csoportosulás létrejötte egyértelműen az Egyesült Államok és a térségbeli szövetségesei közötti "minilaterális" együttműködés szélesebb hullámának része, amelyek közül a legjelentősebb az USA-Japán-Dél-Korea és Ausztrália-Egyesült Királyság-USA (AUKUS) háromoldalú megállapodás.

A 20. század közepéig visszanyúló szövetségek modernizálásának szükségessége mellett Kína újjáéledése egyértelműen a hajtóerő a kialakulóban lévő JAPHUS és más hasonló, az USA által vezetett háromoldalú megállapodások mögött.

A JAPHUS kiemelt célja az, hogy elrettentse az önrendelkező szigetország, Tajvan esetleges kínai invázióját, amely az egyre inkább megerősített Fülöp-szigeteki és japán támaszpontok között fekszik.

A közelgő háromoldalú csúcstalálkozó révén a Biden-kormányzat azt is reméli, hogy intézményesíteni tudja a magas szintű stratégiai együttműködést Japánnal és a Fülöp-szigetekkel. Ez különösen fontos, tekintettel a Donald Trump Fehér Házba való esetleges visszatérésének, valamint a Fülöp-szigeteki Rodrigo Duterte volt elnök bomlasztó hatásától való mélyülő aggodalmakra.

A vízválasztó

Ifjabb Marcos 2022-es megválasztása sok szempontból döntőnek bizonyult a háromoldalú szövetség létrejöttében. Miután az ENSZ-közgyűlés alkalmával találkozott Bidennel, és Manilában fogadta Antony Blinken amerikai külügyminisztert, a Fülöp-szigeteki elnök a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének jakartai csúcstalálkozója alkalmával informális megbeszélést folytatott Kamala Harris amerikai alelnökkel és Kisida miniszterelnökkel.

A kritikus pillanat azonban már korábban, ifjabb Marcos 2023. februári tokiói látogatása során következett be, amikor nyíltan megvitatta a háromoldalú megállapodás előnyeit és kilátásait. A maga részéről az Egyesült Államok tokiói nagykövete, Rahm Emanuel is nyíltan támogatta a javaslatot, kijelentve, hogy "ez egy jelentős stratégiai átrendeződés, és elrettentési szempontból jelentősen hozzájárulna a térség stratégiai összehangolásához".

Bár az amerikai nagykövet nem említette Kínát, nehéz nem észrevenni kijelentésének kontextusát.

Alig egy hónappal korábban ifjabb Marcos eredménytelen tárgyalást folytatott Pekingben, ami végül meggyőzte a filippínó elnököt, hogy váltson kurzust. Meglepő lépéssel zöld jelzést adott a Fülöp-szigetek és az Egyesült Államok közötti megerősített védelmi együttműködési megállapodás (EDCA) kiterjesztésének, ahogyan a Japánnal való szorosabb katonai együttműködést is üdvözölte.

A következő hónapokban a három szövetséges jelezte elkötelezettségét az együttműködés új korszaka iránt, többek között azzal, hogy példátlan közös parti őrségi gyakorlatokat tartottak a Dél-kínai-tenger közelében, valamint Tokióban háromoldalú találkozót tartottak nemzetbiztonsági tanácsadóik.

Miért kulcsfontosságú a csúcs?

A közelgő washingtoni háromoldalú csúcstalálkozó több okból is kulcsfontosságú lesz. Először is, ott van Tajvan kérdésköre. Földrajzilag a Fülöp-szigetek legészakibb szigetei, köztük a Mavulisban található haditengerészeti támaszpont, kevesebb, mint 100 kilométerre vannak Tajvan déli partjaitól, míg a japán Sakisima-szigetek és a Jonaguni-sziget mintegy 100 kilométerre vannak Tajvan északi partjaitól.

Az Egyesült Államok által Tajvannal szemben alkalmazott elrettentő stratégia sikere ezért végső soron a két közvetlen szomszéddal való koordináción és maximális együttműködésen múlik, amelyek történetesen az USA szövetségesei is. Az ifjabb Marcos eddig igyekezett fedezni magát azzal, hogy vegyes jeleket küldött országa Tajvan-kérdéssel kapcsolatos álláspontjáról, de azt is elismerte, hogy az észak-filippínó tartományokban lévő EDCA-bázisok közül néhány "hasznosnak bizonyulhat számunkra, ha az a szörnyű esemény - Kína teljes körű inváziója Tajvanon - bekövetkezne".

A jövő heti csúcstalálkozó célja ezért valószínűleg az, hogy megszilárdítsa a Fülöp-szigetek helyét Amerika szélesebb körű terveiben, amelyek célja, hogy elrettentsen vagy ellenálljon a Tajvan elleni esetleges kínai katonai akcióknak a jövőben.

Cserébe azért, hogy a Pentagon számára bővített hozzáférést biztosít a legészakibb támaszpontjaihoz, a Fülöp-szigetek valószínűleg konkrét segítséget kér majd Washingtontól és Tokiótól egyaránt a Kínával a Dél-kínai-tengeren folyó küzdelemben.

Így a háromoldalú csúcstalálkozó valószínűleg erősíteni fogja a három nemzet erőteljesebb és egységesebb közös válaszlépéseit a vitatott vizeken, beleértve a rendszeres közös járőrözést és gyakorlatokat, valamint a kifinomult fegyverrendszerek átadását a Fülöp-szigetek katonai modernizációjának megkönnyítése érdekében az elkövetkező években. 

Végezetül a csúcstalálkozó döntő lépés a jövőbeni esetleges politikai zavarok elleni biztosítás irányába is. Hiszen Trump korábbi elnök nyilatkozatai még inkább tranzakciós és kiszámíthatatlan külpolitikát jeleznek előre, amennyiben jövőre újra elfoglalja a Fehér Házat, míg a hatalomba való visszatérésüket tervező Duterte Peking de facto proxijává vált a Fülöp-szigeteken. Japán, a Fülöp-szigetek és az USA jelenlegi vezetői a biztonsági együttműködésük gyors felértékelésével és a terepen új realitások megteremtésével - beleértve az intézményesített védelmi párbeszédeket és katonai gyakorlatokat - remélik, hogy el tudják szigetelni stratégiai örökségüket az esetleges unortodox utódoktól.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi A Gazprombank-szankció kivételezettje: az ország, amely mindent megtesz az orosz gázért
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 18:15
Az Egyesült Államok új szankciókat vezetett be csütörtökön az orosz Gazprombankkal szemben.
Nemzetközi Újabb csapásra készül Moszkva az új orosz szuperrakétával
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 17:43
A fő üzenete Vlagyimir Putyin elnöknek az volt, hogy a nyugati országoknak az ukrajnai konfliktussal kapcsolatos meggondolatlan lépéseit Moszkva nem hagyhatja reagálás nélkül – jelentette ki pénteken újságíróknak Dmitrij Peszkov.
Nemzetközi Meglepő, mennyivel segítette eddig Magyarország Ukrajnát és a menekülteket
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 17:16
Magyarország az orosz-ukrán háború ezer napja alatt 98,5 milliárd forinttal támogatta Ukrajnát és az onnan érkező menekülteket – jelentette ki a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára a beregsurányi segítségponton tartott sajtótájékoztatóján pénteken.
Nemzetközi Január elsejétől leomolhat egy szomszédos határ Orbán Viktor szerint
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 15:31
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten, a Marcel Ciolacu román kormányfővel folytatott tárgyalást követően adott sajtónyilatkozatában.
Nemzetközi Jó hírt hozott Pintér Sándor Romániának és Bulgáriának
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 13:46
Ismét egy lépéssel közelebb került Bulgária és Románia ahhoz, hogy teljes jogú schengeni tag legyen – mondta Pintér Sándor belügyminiszter pénteken Budapesten a többoldalú belügyminiszteri sajtótájékoztatón, amelyen részt vett Gerhard Karner osztrák, Atanas Ilkov bolgár és Cătalin Predoiu román belügyminiszter, valamint Ylva Johansson uniós belügyi biztos.
Nemzetközi Szijjártó Péter amerikai támadást lát
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 11:28
Szuverenitásunk elleni akció, hogy az orosz Gazprombankot amerikai szankciós listára tették.
Nemzetközi Veszélyesen felpörög Irán — politikai indíttatásból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:28
A közel-keleti ország pénteken bejelentette, hogy új, fejlett urándúsító centrifugákat helyezett üzembe.
Nemzetközi A NATO északi blokkja új vasfüggönyt ereszt le
Káncz Csaba | 2024. november 22. 09:34
A geopolitikai feszültségek miatt újra felszínre törnek a megosztottságok Kelet-Európában.  Egy megerősödött északi blokk alakul ki a NATO-n belül, amelyet az orosz agresszió elrettentésére irányuló elhatározás vezérel. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Orbán Viktor ellenállna a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsának
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 09:09
Meghívja Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, de nem akarja letartóztatni.
Nemzetközi Bajban Jair Bolsonaro volt brazil elnök: már a rendőrök is tudják, hogy tudta
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:11
Jair Bolsonaro volt brazil elnök „teljes mértékben” tisztában volt az utódja, Luiz Inácio Lula da Silva megválasztott elnök ellen két évvel ezelőtt kitervelt merénylettel — közölte a brazil rendőrség.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG