7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Dél-Kaukázus ismét egy vitatott - és egyre zsúfoltabb - geopolitikai térré vált, ahol Oroszország, Törökország és Irán verseng a befolyásért, a nyugati államok és Kína mellett. Budapest és Baku tíz éve lépett stratégiai kapcsolatra, amelynek aláírásakor a magyar miniszterelnök „mintaállamnak” nevezte Azerbajdzsánt. A mintaállam jelenleg 254 politikai foglyot tart rács mögött. Káncz Csaba jegyzete.

Oroszország „szívesen” elősegítené a békeszerződés aláírását a régóta ellenséges Örményország és Azerbajdzsán között - jelentette ki Putyin elnök az azerbajdzsáni kollégájával folytatott hétfői megbeszélései során. „Ha tehetünk valamit, ami arra készteti Azerbajdzsánt és Örményországot, hogy békeszerződést írjanak alá... nagyon szívesen megtennénk” - hangsúlyozta Putyin Ilham Alijev elnöknek bakui állami látogatása során.

Putyin azt is elmondta: tervezi, hogy találkozik Nikol Pashinyan örmény miniszterelnökkel, és megosztja az Alijevvel folytatott megbeszéléseinek eredményét.

„Köztudott, hogy Oroszország is válsággal néz szembe, elsősorban ukrán irányban” - mondta Putyin. „De Oroszország történelmi szerepvállalása a dél-kaukázusi helyzetben az elmúlt években azt diktálja, hogy részt kell vennünk ezekben az eseményekben”.

Az amerikai Háborús Tanulmányok Intézetének (ISW) szakértői megjegyezték, hogy Putyin bakui tárgyalásaival megpróbálta elterelni a figyelmet az ukrán offenzíva által okozott „kellemetlen helyzetről” az oroszországi Kurszki területen.

Kiszorulóban a térségből

Putyin ukrajnai beavatkozása óriási stratégiai hiba volt, és mindez megfejelve az orosz birodalmi retorikával mára azt eredményezte, hogy Moszkva rohamosan szorul ki Közép-Ázsiából, valamint a Dél-Kaukázusból. Hegyi-Karabah azeri elfoglalása megterhelte az Oroszország és Örményország közötti kapcsolatokat, mivel Jereván a biztonságát régóta garantáló Moszkvát vádolta a cserbenhagyással, miután az orosz békefenntartók - akik a 2020. novemberi tűzszüneti megállapodás részeként állomásoztak Karabahban - nem avatkoztak be Azerbajdzsán offenzívájába.

Az orosz békefenntartók idén júniusban, egy évvel a tervezett határidő előtt fejezték be kivonulásukat Hegyi-Karabahból. Orosz tisztviselők azóta bizalmasan elismerték, hogy a Kreml elveszíti befolyását a Dél-Kaukázusban, amint Örményország befagyasztotta részvételét a Moszkva vezette biztonsági blokkban, és jelezte külpolitikai elmozdulását a Nyugat felé.

Nikol Pasinján elnökké választása Moszkvában aggodalmat keltett
Nikol Pasinján elnökké választása Moszkvában aggodalmat keltett
Fotó: MTI/AP

Mivel a figyelem a Közel-Keletre és Ukrajnára összpontosul, nem meglepő, hogy a dél-kaukázusi fejlemények nem keltettek nagyobb figyelmet. Ennek egy része egyre nyilvánvalóbbá válik, ahogy a világ figyelme Azerbajdzsánra, a közelgő COP29 éghajlat-változási tárgyalások házigazdájára szegeződik. 

Pedig jelentős geopolitikai változások zajlanak ebben a stratégiailag fontos régióban. Történelmileg a Dél-Kaukázus a nagy birodalmi hatalmak - Oroszország, Perzsia és az Oszmán Birodalom - közötti vitatott útkereszteződés volt.

Örményország geopolitikai útja

Örményország mára gazdasági integrációra törekszik az Európai Unióval és szorosabb biztonsági kapcsolatokra a NATO-val. Ez a folyamat valójában még 2018-ban kezdődött a populista demokrata Nikol Pashinyan megválasztásával, ami Moszkvában aggodalmat keltett, amint felrémlett egy ukrán típusú demokratikus forradalom árnya Örményországban.

Az igazi fordulópont azonban 2020 végén következett be, amikor Azerbajdzsán váratlanul megtámadta a vitatott örmény enklávét, Hegyi-Karabahot, amelyet Jereván 1991 óta birtokol, de Baku ezt soha nem fogadta el. Bár a Moszkva által közvetített tűzszünet és az orosz békefenntartók bevetése véget vetett a harcoknak, Örményország csalódottsága Moszkva kétértelmű válasza miatt érezhető volt. Ezt az elégedetlenséget súlyosbította tavaly szeptemberben, amikor Azerbajdzsán villámgyorsan elfoglalta egész Hegyi-Karabahot, miközben az orosz békefenntartók tétlenül álltak, ami mintegy 100 ezer örmény karabahi kényszerű elvándorlásához vezetett.

Felívelőben

Az Azerbajdzsán és Örményország közötti erőviszonyok döntő elmozdulása mögött Baku folyamatosan növekvő politikai és katonai befolyása áll, amelyet energiagazdagsága tesz lehetővé. Mindez Oroszország stratégiai prioritásainak eltolódásával párosult, Örményországtól Azerbajdzsán felé, részben az ukrajnai háború gazdasági nyomása miatt.

Nemzetközi szinten Azerbajdzsán egyre magabiztosabbá vált, nevezetesen az „El nem Kötelezettek Mozgalmának” legutóbbi elnökeként (2019-2023). Baku azzal torolta meg Párizs Örményországnak nyújtott kitartó támogatását, hogy újabban támogatja a szeparatizmust Franciaország tengerentúli területein, köztük Új-Kaledóniában.

Baku nagymértékben megerősítette katonai képességeit Törökország segítségével: Ankara igyekszik kiterjeszteni regionális befolyását, és egyre inkább az azeri gáz kulcsfontosságú vásárlójává válik. Eközben Azerbajdzsán erőteljesen kihasználja stratégiai jelentőségű geopolitikai helyzetét, és jelentős közlekedési csomópontként pozícionálja magát, először a kelet-nyugati, de most már az észak-déli összeköttetések tekintetében is.

A KGB összeköt

Ez érdekek közeledését jelenti Oroszország és Azerbajdzsán között. Az elitkapcsolatok mindig is szorosak voltak: az erős elnök, Ilham Alijev, aki jelenleg az ötödik ciklusát tölti, az egykori hosszú ideig hivatalban lévő azerbajdzsáni szovjet párt- és KGB-főnök, Heydar Alijev fia.

Eközben Azerbajdzsán és Örményország között folytatódnak a kétoldalú béketárgyalások, de az irányítás az egyre magabiztosabb Baku kezében van. Az új határ hivatalossá tétele mellett Baku az Örményországon keresztül egy folyosót is szeretne létrehozni a Törökországgal és Iránnal határos Nahicseván exklávéjához. Ha Baku nem kapja meg tárgyalásos úton, amit akar, egyesek attól tartanak, hogy erőszakkal fogja megszerezni. Moszkva ismét nem valószínű, hogy beavatkozna Örményország, névleges szövetségese támogatására.

Jereván hátrányos helyzetben van. Miközben szorosabb kapcsolatokat szeretne kialakítani a Nyugattal, nem engedheti meg magának, hogy elidegenítse Moszkvát, mivel kereskedelmi és energetikai szempontból továbbra is nagymértékben függ Oroszországtól. Ráadásul Oroszország továbbra is jelentős katonai jelenléttel rendelkezik: csapatai még mindig őrzik Örményország törökországi és iráni határait.

A Dél-Kaukázus tehát ismét egy vitatott - és egyre zsúfoltabb - geopolitikai tér, ahol Oroszország, Törökország és Irán verseng a befolyásért, a nyugati államok és Kína mellett. Borítékolható tehát, hogy további fordulatokra számíthatunk ebben az összetett és feszült régióban.

Budapest vonalvezetése

Magyarország és Azerbajdzsán 2014 novemberében lépett stratégiai kapcsolatra, amelynek aláírásakor Orbán Viktor miniszterelnök a parlamentben „mintaállamnak” nevezte Azerbajdzsánt. A mintaállam rezsimje jelenleg 254 politikai foglyot tart rács mögött.

A kétoldalú barátság keretében 2014-ben közös emlékbélyeget adtak ki Budapesten Hejdár Alijev – a jelenlegi elnök apja - születésének 90. évfordulójára. Hejdár Alijev 1967-ben lett az azerbajdzsáni szovjet állambiztonsági szerv, a KGB vezetője, 1969-ben pedig az Azeri Kommunista Párt első titkára. Életében négyszer tüntették ki Lenin-díjjal. Orbán és neje 2016. március 6-án Bakuban koszorúzta meg Hejdar Alijev KGB-tábornok sírját.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Angela Merkel elárulta: ezért ellenezte Ukrajna gyors NATO-csatlakozását
Bózsó Péter | 2024. november 21. 19:07
A napokban jelenik meg az egykori kancellár emlékirata, amelyben Oroszország-politikája védelmére kel, és Donald Trumpról is kifejti véleményét.
Nemzetközi Szijjártó Pétert nagyon feldühítették
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:20
A miniszter indulatosan reagált az ICC döntésére.
Nemzetközi Benjamin Netanjahu mostantól nem nagyon megy az Európai Unióba?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:27
Erre utal Josep Borrell kijelentése.
Nemzetközi Újra gellert kaphat a gyermekbénulás járvány?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:19
A lengyel egészségügyi hatóságok gyermekbénulás elleni oltások számának növelését sürgetik a kicsik számára, miután novemberben Varsó szennyvizében észlelték a vírust. Idén ez már a második európai ország, ahol hosszú vírusmentesség után ismét kimutatták a kórokozót.
Nemzetközi Nem akármilyen ajándékot küldött Putyin – ez a hála az észak-koreai katonákért?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 15:40
Oroszország több mint 70 állatot, köztük egy afrikai oroszlánt, két barnamedvét és 45 fácánt szállított az észak-koreai főváros, Phenjan állatkertjébe.
Nemzetközi Orbán Viktor szövetségesének torkán a kés, de ezen is nyerhet a szélsőjobb
Bózsó Péter | 2024. november 21. 15:04
Amennyiben megszületik az ítélet, amely Marine Le Pent, a Nemzeti Tömörülés (RN) vezetőjét eltiltja a politizálástól, az előnyt jelenthet pártfogoltjának, a 29 éves, ambiciózus Jordan Bardellának, aki szabad utat kaphat az Elysée-palotához.
Nemzetközi Nagyon kiakadt az izraeli elnök
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:41
Isaac Herzog kritizálta az ICC lépését.
Nemzetközi Újabb vadászgépek érkeznek Magyarország szomszédjába
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:18
Megkötötték a kormányközi megállapodást csütörtökön Románia és az Egyesült Államok között az első 32 darab ötödik generációs F-35-ös lopakodó harci repülőgép beszerzéséről, a szerződést román részről Angel Tilvar védelmi miniszter, amerikai részről pedig Kathleen Kavalec bukaresti nagykövet írt alá.
Nemzetközi Kemény lépés: elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu ellen
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 13:57
Az izraeli miniszterelnököt és a Hamász-vezért is bíróság elé állítanák.
Nemzetközi Amerikából cáfolják az interkontinentális rakéta kilövését?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:13
Egy tisztviselő azt mondta, nem úgy történt, ahogy az ukránok állítják, sima ballisztikus rakétát lőttek ki az oroszok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG