A múlt heti orosz-észak-koreai katonai paktum és a pattanásig feszült Izrael-Hezbollah szembenállás ráirányítja a figyelmet Phenjan titkos katonai támogatására az Irán-barát közel-keleti milíciák irányába.
Phenjan és a gázai háború
Amióta a Hamász tavaly október 7-én végrehajtotta halálos terrorista támadásait Izrael ellen, intenzív vizsgálat tárgya, hogy a militáns palesztin csoport milyen észak-koreai katonai technológiát használ.
Október 16-án Izrael dél-koreai nagykövete aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a Hamász észak-koreai fegyvereket használt Izrael ellen, és fogadkozott, hogy megsemmisíti a Gázai övezetben lévő észak-koreai fegyverkészleteket. Másnap a dél-koreai egyesített vezérkari főnökök egyik magas rangú tisztviselője azt állította, hogy "a Hamász vélhetően közvetlenül vagy közvetve kapcsolatban áll Észak-Koreával különböző területeken, például a fegyverkereskedelem, a taktikai irányítás és a kiképzés terén".
Izrael egy észak-koreai F-7-es rakétahajtású gránátot is zsákmányolt a Hamász arzenáljából. Az F-7 egy vállról indítható gránát, amelyet páncélozott járművek ellen használnak. Egy dél-koreai tisztviselő pedig kijelentette, hogy észak-koreai Bang-122-es tüzérségi lövedékeket találtak az izraeli-gázai határon, és egy Hamászhoz csatlakozott palesztin fegyveres csoport rendelkezik észak-koreai gyártmányú 122 mm-es többszörös rakétavetőkkel.
Phenjan katonai kapcsolatai a Hamásszal
A Gázai övezetben kitört háború óta az észak-koreai állami média Izraelt szidalmazza és a Hamászt mentegeti. Tavaly október 10-én az észak-koreai párt napilapja, a Rodong Sinmun azt állította, hogy a nemzetközi közösség szerint "Izrael folyamatos bűncselekményei a palesztin nép ellen" okozták a háborút. Az észak-koreai állami média a Hamász terrortámadását kihagyta a tudósításából.
Az, hogy Észak-Korea visszhangozza a Hamász gázai háborúval kapcsolatos narratíváit, összhangban van az izraeli-palesztin konfliktussal kapcsolatos, régóta fennálló politikájával.
Észak-Korea nem tart fenn diplomáciai kapcsolatokat Izraellel, amelyet "imperialista szatellitállamnak" nevez, és elismeri a palesztin szuverenitást Izrael teljes területe felett, kivéve a vitatott Golán-fennsíkokat. A 2008-2009-es és a 2014-es gázai háborúk idején Észak-Korea Izrael katonai akcióit emberiség elleni bűncselekményeknek minősítette, és elítélte a palesztin civil haláleseteket.
A Hamász és Phenjan titkos kapcsolatai nem ma kezdődtek. Miután Izrael 2014 júliusában megkezdte a Gázai övezetben a hadműveletét, a Hamász katonai segítségért Észak-Koreához fordult. Egy titkos üzlet keretében a Hamász hat számjegyű összeget adott Észak-Koreának rakétákért és katonai célú kommunikációs berendezésekért. Az üzletet övező vizsgálat elfedése érdekében a Hamász ezt az ügyletet egy libanoni kapcsolt vállalaton keresztül bonyolította le.
Az észak-koreai felszerelések egyik lehetséges tranzitútvonala Iránból Szudánba és Egyiptomba vezet, ahonnan a Gázai övezet hatalmas földalatti alagúthálózatán keresztül fegyvereket szállítanak a Hamásznak.
Phenjan együttműködése a Hezbollahhal és a húszikkal
2000 után észak-koreai kiképzők érkeztek Libanonba, és kiképezték a Hezbollahot a fegyverek, élelmiszerek és orvosi eszközök tárolására szolgáló földalatti bunkerek építésére. Bashar al-Assad szíriai elnök 2004-ben észak-koreai tisztviselőkkel folytatott találkozója során arra kérte Észak-Koreát, hogy segítsen a Hezbollahnak földalatti katonai létesítmények tervezésében és építésében.
Észak-koreai útmutatással a Hezbollah kiterjedt, megerősített alagúthálózatot épített a libanoni Litani folyótól délre fekvő területtől az izraeli-libanoni határig. Ezek az alagutak segítettek a Hezbollahnak a rakétavetők föld alatti tárolásában és az izraeli légi megfigyelés elkerülésében.
Észak-Korea Katyusa és Grad rakétákat is szállított a Hezbollahnak. Ezek a fegyverek és pótalkatrészek első lépcsőben Iránba érkeztek, ahol összeszerelték és Szírián keresztül Libanonba szállították őket.
Észak-Korea segített Iránnak a 300 km sugarú M600-as sorozatú rakéták gyártásában és Szíriának a Kornet páncéltörő rakéta működési elvének visszafejtésében („reverse engineering”). Irán és Szíria továbbította ezeket a fegyvereket a Hezbollahnak, és ezek az új technológiák elősegítették a síita szervezet felkészülését az Izrael elleni 2006-os háborúra.
Ezeket a fegyverszállításokat 2014 júliusában az USA Columbia körzetének bírósága megerősítette. A bírósági ítélet szerint Észak-Korea és Irán kártérítési felelősséggel tartozik, mivel "anyagi támogatást és segítséget" nyújtottak a Hezbollahnak, ami lehetővé tette a 2006-os rakétacsapásokat Izrael ellen.
A húszi játszma
A Szaúd-Arábia vezette koalíció 2015-ben kezdődött jemeni katonai beavatkozása óta a húszik észak-koreai katonai technológiát használtak, illetve próbáltak beszerezni. 2015 júliusában dél-koreai hírszerzési tisztviselők felfedték, hogy a húszik 20 észak-koreai gyártmányú Scud rakétát lőttek ki Szaúd-Arábiára. A húszik valószínűleg a csatatéren zsákmányolták ezeket a Scud-rakétákat, mivel a jemeni fegyveres erők eredetileg 2002-ben vásárolták ezeket Észak-Koreától.
Bár ezek a Scud-rakétacsapások hatástalanok voltak, a húszik egyik vezető személyisége 2016 júliusában meghívta az észak-koreai tisztviselőket, hogy találkozzanak Damaszkuszban, és tárgyaljanak a technológia-átadásról. Észak-Korea megpróbált eleget tenni ennek a kérésnek azzal, hogy Husszein al-Ali szíriai fegyverkereskedő segítségével könnyűfegyvereket szállított a húsziknak.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el)