5p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kijózanító összehasonlítani a jelenlegi helyzetet egy olyan múltbeli évtizeddel, amelynek végkifejlete globális háború lett. 1929 és 2008 pénzügyi megrendülése pusztító társadalmi és politikai válságot indított el. Káncz Csaba jegyzete.

1929 októberében nem csak a Wall Street omlott össze, a kibontakozó társadalmi- és politikai válság sokak szemében aláásta az Egyesült Államok és a világ számos részén uralkodó ideológiát: a liberalizmust. Az 1930-as években ez a szkepticizmus azt a kérdést vetette fel, hogy a demokrácia és a kapitalizmus, amely már akkor is ellentmondásokkal terhelt volt, alkalmas-e a modern világ követelményeinek kielégítésére. 

Edmund Wilson amerikai esszéíró 1931-ben így siránkozott: „Elvesztettük nem csupán az utunkat a gazdasági útvesztőben, hanem a meggyőződésünket is arról, hogy amit teszünk, annak értéke van.” A 2008-as globális pénzügyi megrendülést követő elmúlt 16 évben a világ különböző országaiban a választók milliói hasonló módon fordulnak el a liberalizmustól a tekintélyelvű populisták felé. 

Közös pontok

Mindkét korszak közös jellemzője a világgazdaság növekvő széttöredezettsége, amelyben az országok, köztük az Egyesült Államok is, a vámok emelésével próbálták - és próbálják - megvédeni a hazai iparágakat. A gazdasági nacionalizmus, bár hevesen vitatott és ellenzett, az 1930-as években globálisan meghatározó erővé vált. Ma hasonló protekcionista felhívásokat hallunk számos országban, köztük az Egyesült Államokban is.

Sokan megdöbbennek napjainkban a nagyszabású háborúk visszatérésén és a globális stabilitást fenyegető kihívások miatt. Mindezek azonban határozottan párhuzamba állíthatóak a gazdasági világválság éveivel.

Erősödő revíziós hullám

Az 1930-as évek elején az olyan országok, mint Japán, arra törekedtek, hogy erőszakkal felülvizsgálják a világrendszert - ezért is nevezték ezeket a nemzeteket „revizionistáknak”. Mandzsúria 1931-es lerohanása Japán részéről halovány nyugati reakciókat hozott - hasonlóan a Krím 2014-es orosz elfoglalásához. A Nyugat megelégedett azzal, hogy nem ismerte el a hódítást.

Passzívan nézte a nyugat, hogy az oroszok annektálják a Krímet
Passzívan nézte a nyugat, hogy az oroszok annektálják a Krímet
Fotó: Ukrinform

Az évtized előrehaladtával azonban a nyílt katonai agresszió egyre inkább elterjedt. Kína birodalomellenes, önfenntartásért vívott háborúját más hatalmak is elkezdték tétován támogatni. A mai ukránok jól megérthetik ezt a párhuzamot.

Az 1920-as évek optimizmusa - amelyet egyesek a demokratizálódás „első hullámának” neveztek - összeomlott, amikor Japántól Lengyelországig az országok populista, tekintélyelvű kormányokat hoztak létre. Ezen totalitárius rezsimek némelyike már korábban is sérelmezte az első világháború után kialakult világot, és miután a liberális elveken alapuló globális rend nem tudta biztosítani a stabilitást, nekiláttak, hogy a saját feltételeik szerint alakítsák át azt.

Európában Csehszlovákia és végül Lengyelország lett a „revizionista” államok célpontja, amelyek katonai agresszióval, vagy azzal való fenyegetéssel próbálták a nemzetközi rendet a saját képükre formálni.

A gyeplő átvétele

Valóban, kijózanító összehasonlítani jelenlegi pillanatunkat egy olyan múltbeli évtizeddel, amelynek végkifejlete globális háború lett.

Miközben napjainkban Ausztriától kezdve, Kelet-Németországon át Hollandiáig a jobboldali populisták átütő sikert ünnepelnek, a baloldaltól a jobbközépig terjedő pártok tehetetlennek érzik magukat a masszív európai jobbra-tolódással szemben. Attól is tartanak, hogy a kontinens a két világháború közötti időszakhoz hasonló sorsra juthat, amikor a demokratikus kormányoknak egymás után kellett átadniuk a helyüket a jobboldali diktatúráknak.

Emmanuel Macron francia elnök egy közel hat évvel ezelőtti interjúban a nacionalista mozgalmak újjáéledésére és az 1930-as évekhez való visszatérésre figyelmeztetett. Európa félelem általi megosztottsága, a nacionalizmus visszatérése és a gazdasági válság hatásai „szinte szisztematikusan megmutatják mindazt, ami abban az évtizedben jellemezte Európát” - jelentette ki.

Vannak törésvonalak

Mindazonáltal az európai jobboldali populisták nem alkotnak egységes és homogén tömböt. Ez megmutatkozik például az eltérő gazdaságpolitikai elképzelésekben: az AfD példának okáért egyértelműen neoliberális gazdaságpolitikát hirdet, míg a francia Rassemblement National (RN) sokkal baloldalibb irányba pozícionálja magát. Az RN a protekcionista intézkedések mellett magasabb béreket követel az alacsony keresetűek számára, ugyanakkor korlátozni akarja az állampolgársággal nem rendelkező lakosok szociális juttatásait.  

Emellett a Putyin Oroszországához fűződő viszony is megosztja a jobboldali populista pártokat: a Fidesz, az AfD és az RN például inkább oroszbarát, míg a PiS és az olasz miniszterelnök pártja, a Fratelli d'Italia ellenzi Putyin expanziós politikáját. 

A jobboldali populistákat az ellenőrizetlen bevándorlás következetes elutasítása köti össze; a migrációs politikát illetően mindannyian hasonló koncepciókkal rendelkeznek, amelyek csak radikalizmusukban különböznek egymástól.

Refeudalizálódó Magyarország 

Az 1930-as években Horthy Miklós Kormányzó Úr Ő Főméltóságának kurzusa teljes politikai tőkéjével a revansizmust erőltette és ahhoz kereste Budapest számára a támogatókat. Akkor Berlin és Róma voltak a politikai vezetés stratégiai szövetségesei, ma pedig a szintén revansista Moszkva, Peking, Ankara és Baku. Akárcsak azokban az években, most is egy félfeudális hatalmi-, intézményi- és társadalmi struktúrában hívő politikai vezető és annak szűk köre viszi hazánk ügyeit.

Térségünk újra a geopolitikai konfrontáció és a megkérdőjelezett határok terepe lett. A történelem keselyűi újonnan itt vijjognak a fejünk fölött.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nem csak Bejrútot, Haifát és légicsapás érte péntek reggel
Privátbankár.hu | 2024. október 4. 11:13
Az izraeli hadsereg mellett a Hezbollah is csapást mért.
Nemzetközi Háborúellenes tüntetést tartottak Berlinben
Privátbankár.hu | 2024. október 4. 08:52
A német egység napján háborúellenes felvonulást rendeztek Berlinben. A felvonulók az ukrán és a közel-keleti háborúk tárgyalásos rendezéséért demonstráltak.
Nemzetközi Ismét izraeli rakétaeső zúdult Bejrútra
Privátbankár.hu | 2024. október 4. 07:17
A péntek hajnali támadás célpontja az egy hete megölt Hezbollah-vezető lehetséges utódja lehetett.
Nemzetközi A szinte tévedhetetlen modell Harris győzelmét jósolja, de elképesztően szoros verseny várható - Klasszis Podcast Yaro Patrice-szal
Izsó Márton - Litván Dániel | 2024. október 4. 05:39
J. D. Vance a jobb arcát mutatta, és hajszállal nyerte az elnökjelölti vitát. Egy ilyen szoros versenyben akár még ez is döntő lehet. Yaro Patrice külpolitikai szakértőt kérdeztük az amerikai elnökválasztási verseny állásáról, eddigi és várható jövőbeli fordulatairól. Szóba került Donald Trump mentális állapota, illetve az Orbán-kormány hazárdjátéka is. Ez az amerikai elnökválasztási kampány legfontosabb témáit feldolgozó sorozatunk első része. 
Nemzetközi Toborzóirodákat nyit Lengyelországban az ukrán hadsereg
Privátbankár.hu | 2024. október 3. 19:48
Donyeck és Szumi térségét bombázták az oroszok.
Nemzetközi Visszalőtt a libanoni hadsereg az izraeliekre
Privátbankár.hu | 2024. október 3. 19:05
A libanoni hadsereg viszonozta a tüzet csütörtökön, miután már két libanoni katona életét vesztette az izraeli csapatok Libanon területén indított műveletében.
Nemzetközi Új típusú orosz dezinformációs műveletek Amerikában
Káncz Csaba | 2024. október 3. 18:51
A Kreml egyre inkább a beágyazott propagandát használja fel a külföldi médiumok, például az amerikai Tenet Media finanszírozásával, hogy tovább nehezítse a dezinformáció felderítését. Ezek a kampányok az USA belpolitikai kérdéseire összpontosítanak, kihasználva a megnövekedett politikai polarizációt. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Fico megelőzte Orbán Viktort, egyezkedik az ukránokkal
Privátbankár.hu | 2024. október 3. 17:42
Meg kell találni a módját annak, hogy Ukrajna jelentős tranzitország maradjon a Nyugat-Európa számára is szükséges nyersanyag számára – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök pozsonyi sajtótájékoztatóján, a szlovák és az ukrán kormány hétfőre tervezett együttes ülésének célkitűzéseivel összefüggésben csütörtökön.
Nemzetközi Kétharmad magyarországnyi román kivándorolt a szülőföldjéről
Privátbankár.hu | 2024. október 3. 17:14
De visszavárják őket.
Nemzetközi Még több brit állampolgár menekülhet el Libanonból
Privátbankár.hu | 2024. október 3. 16:59
Újabb repülőgépeket bérelt a brit kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG