3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csaknem 15 százalékkal kevesebb, 536 milliárd forintos adózott eredményt értek el 2018-ban az egy évvel korábbihoz képest – derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb pénzügyi stabilitási jelentéséből.

A romló profitabilitás azonban nem feltétlenül negatív, alapvetően annak tudható be, hogy a hitelintézetek tavaly jóval kevesebb értékvesztést írtak vissza, amelyek így kisebb mértékben tudták növelni az eredményt. Ez azt jelenti, hogy a közeljövőben már egyre inkább a banki tevékenység minősége befolyásolhatja az eredménytermelést, az, hogy ki mennyire tudja növelni hatékonyságát és bővíteni a hitelezését. Ahogy a Privátbankár.hu-nak adott interjújában az Erste Bank elnök-vezérigazgatója, Jelasity Radován fogalmazott: „2020-2021-ben már sokkal reálisabb képet kapunk arról, mely bankok lesznek képesek hosszabb távon is hatékonyan működni Magyarországon.”

Persze a bankok hitelezése 2018-ban is növekedett: a lakosságnak több mint 7, a vállalatoknak pedig mintegy 14 százalékkal többet helyeztek ki a tavalyelőttihez képest. Ezt az MNB a kedvező gazdasági környezet, valamint – ahogy szakértői a jelentésükben fogalmaztak – „a kiterjedt szabályozói eszközöknek” tudja be. Ez utóbbi alatt egyebek mellett a kedvezményes hitelekhez való hozzájutás gyarapodását kell érteni.

Más kérdés, hogy a háztartások ingatlanvételi hitelfelvételi lehetőségeinek ösztönzésével a budapesti lakáspiac túlfűtöttségének kockázata növekedett – ismeri el a jegybank jelentése. A fővárosi ingatlanárak 2018-ban tovább emelkedtek, s az év végén közel 23 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet, a 2013 végit pedig mintegy 153 százalékkal. Ugyanakkor a lakásárak emelkedésével párhuzamosan nem nőtt jelentősen a kockázatos, magas hitelfedezeti mutatóval (HFM) jellemezhető hitelek aránya, a 70 százalék feletti HFM-mel rendelkező jelzáloghitelek – mind a fennálló állomány, mind az új folyósítások tekintetében – csak a töredékét teszik ki a banki szavatoló tőkéknek. Mindezekből az MNB arra következtet, hogy a lakáspiac élénkülése nem jelent érdemi stabilitási kockázatot a bankoknak.

Márpedig a jegybanki számok alapján a hitelezési boom az idén is folytatódik, az már megközelíti a 2008 őszén kirobbant válság előtti szintet. A 2019. március végéig eltelt 12 hónap alatt 29 százalékkal nőtt az új lakossági hitelek kihelyezése, ezen belül a lakáscélúaké 27, míg a személyi kölcsönöké 44 százalékkal. Ezek következtében a fennálló hitelállomány 8,5 százalékkal gyarapodott, ezen belül a lakáscélúaké 11, a fedezetlen fogyasztási hiteleké 25 százalékkal nőtt, csupán a szabad felhasználású jelzáloghiteleké csökkent, 11 százalékkal.

Kedvezőnek tekinthető, hogy a banki lakossági jelzáloghitelek 7 százaléka nem teljesítő – azaz felvevőik nem törlesztik azt időben –, a 90 napnál hosszabb késedelembe esettek aránya pedig 4,5 százalék. Mindenesetre 2018 végéig mindössze 1451 nem teljesítő adós kapta vissza ingatlanát a Nemzeti Eszközkezelőtől abból a mintegy 36 ezerből, amelyet a hitelek nem fizetése miatt gazdátlanná vált otthonok közül felvásárolt.

A vállalatok banki hitelezésének bővülése is tovább tart. Az MNB adatai szerint az idei első negyedévben a nagyobb cégek hitelállománya 14,3, míg a kis- és középvállalkozásoké 13 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A legnagyobb arányban a feldolgozóiparban, az építőiparban, az ingatlanpiacon, a kereskedelemben, a javításban és a szolgáltatásban tevékenykedők igényeltek bankhiteleket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Itt az OTP Bank bejelentése, erre kell figyelniük az ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 11:50
Fejlesztések miatt több szolgáltatás is szünetel az OTP Banknál tavasszal.
Pénzügyi szektor Bevásárolt Moldovában a legnagyobb romániai bank
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 16:31
Moldova Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai bank, a Banca Transilvania – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Pénzügyi szektor Milliárdos kiesést kell lenyelnie a magyar bankoknak
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 14:20
Új becslés készült a banki díjak csökkentésének, befagyasztásának költségeiről.
Pénzügyi szektor Túlteljesített a Gránit Bank
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 07:31
2024 végén már több mint 226 ezer ügyfélszámlát vezetett a bank.
Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
Pénzügyi szektor Külföldi biztosítókat hoz helyzetbe a túladóztatás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 10:30
A hazai biztosítók bevételei nemcsak az inflációnak, hanem a növekvő szerződésszámnak köszönhetően is emelkednek – a szektor azonban komoly adóterheket nyög, abban bíznak, hogy legalább a különadót jövőre már tényleg kivezetik. Ellenkező esetben a külföldi szolgáltatók további teret nyerhetnek a hazaiak kárára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG