A jegybank monetáris tanácsa előtt ma 3 javaslat is szerepelt, a tartás mellett a 25 bázispontos emelés és egy ugyanekkora mértékű vágás is felmerült, végül a tanács túlnyomó többsége szavazott a 7%-os mértékadó ráta tartása mellett - hangzott el a kamatdöntő ülést követő jegybanki tájékoztatón.
Az MNB két nap múlva ismerteti inflációs jelentését, ennek részleteit ma már a monetáris tanács tagjai is láthatták, így ez befolyásolta döntésüket is. Annyi tudható a jelentésből, hogy az MNB érdemben nem rontotta a növekedési előrejelzéseit, az inflációs kockázatok viszont emelkedtek. A jegybank decemberben még 5%-os inflációt prognosztizált 2012-re, ezt most 5,6%-ra rontotta, de a 3%-os cél 2013-ban így is elérhető lesz (2013-as prognózist a korábbi 2,6%-ról 3%-ra emelték).
Csak az inflációs kockázatok nőttek
Fotó: Soós Lajos/MTI |
Az MNB szerint idén 0,1%-os növekedés lesz a gazdaságban, jövőre pedig 1,5%-os GDP pluszt vár, ebben nem történt érdemi változás. Simor András ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a nettó export értéke a növekedésben nagyobb lesz, mint korábban gondolták, vagyis a belső kibocsátás gyenge lesz.
Az inflációt alapvetően a forint tavaly ősz óta tapasztalt "számottevő" gyengélkedése, az olajárak emelkedése pörgeti, de szerepe van benne az indirekt adóemeléseknek is, ami Simor szerint a korábban gondoltnál erősebben beépült a fogyasztói árakban. A jegybank elnöke szerint a költségvetési kompenzáció miatt a minimálbér emelésének nem lesz hatása az inflációra.
Csökkenő reáljövedelmeket vár az MNB
A reálgazdaságról szólva az elnök elmondta, a tavaly negyedik negyedévi GDP-adat meglepetés volt, de az egy egyedi adat: kisebb szektorok ideiglenes jó eredményének köszönhető. A munkaerőpiac továbbra is laza marad, vagyis nem valószínű, hogy egyhamar 10% alatt lesz a munkanélküliségi ráta, miközben az elmúlt időszakhoz hasonlóan az aktivitási ráta nőhet.
Simor András annyit elárult az inflációs jelentésről, hogy az a reáljövedelmek csökkenésével számol, ami a költségvetési kiigazításokkal együtt alaposan visszafogja majd a belső fogyasztást.
Nincs mese, kell az IMF
Simor András azt nem mondta el, hogy az MNB milyen kamatszint mellett tartja elérhetőnek az inflációs célt, annyit azonban hangsúlyozott, hogy a kockázati megítélésünk érdemi javulása nélkül nem lehet majd csökkenteni a kamatpályát - vagyis a 7%-os ráta hosszú hónapokig maradhat még. A kockázati felárak lenyomásához szükség lesz a megegyezésre az EU-val és az IMF-fel. A monetáris tanács értékelése szerint Magyarország kockázati megítélése ez elmúlt hónapban romlott, de ezt a nemzetközi környezet javulása ellensúlyozni tudta.
Az MNB elnöke ismét felhívta rá a figyelmet, hogy a magyar államadósság, valamint a devizaadósság szintje igen magas, ami sérülékennyé és kiszolgáltatottá teszi a magyar gazdaságot - már csak ezért is szükség van rá, hogy mielőbb megállapodjunk a nemzetközi szervezetekkel.