Mi lesz a devizahitelekkel? Ma kiderülhet
Noha a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára korábban már azt mondta, hogy minden lehetőséget felhasználtak a devizahitelesek megsegítésére, az közigazgatási és igazságügyi miniszter újabb mentőöv dobását vetítette előre. Navracsics Tibor, szinte napra pontosan egy hete a Hír TV egyik műsorban mondta el, hogy azt vizsgálják, hogyan lehetne jogszabállyal felülvizsgálni a bankokkal kötött szerződéseket.
Sajtóhírek már másnap arról szóltak, hogy milyen esetleges megoldások jöhetnek számításba. Az Origo információi szerint az árfolyam-különbözet megosztása, vagy akár teljes elengedése sem zárható ki. A portál akkor azt írta, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) olyan megoldási javaslatot szállít, mely szerint az árfolyam-különbözeten az adósnak, az államnak és a bankoknak kellene osztoznia valamilyen arányban.
Átírnák a szerződéseket
Közben a KIM bejelentette, hogy vizsgálják, hogy a szerződéskötéskor fennállt körülmények alapvető megváltozására hivatkozva hogyan írhatják át a szerződéseket. Elsősorban az árfolyam-különbözet miatt módosítanák a papírokat. Ezt pedig visszamenőleg is megtehetik - közölte a tárca.
A mai kormányülésen szóba kerülhet az az eshetőség is, hogy fogyasztóvédelmi szempontból vizsgálják meg a devizahitelesek szerződéseit, ezt már Banai Péter Benő költségvetésért felelős helyettes államtitkár nyilatkozta. A pénzügyi jogok biztosa szerint háromoldalú egyeztetés kell a kérdésben a kormányzat, a bankok és a hitelesek között.
Közben az OTP papírjai zuhanásba kezdtek a tőzsdén, mert a befektetők azzal az eshetőséggel is számoltak, hogy a kormány terveit tulajdonképpen a bankoknak kell megfizetniük. Ráadásul az is kisebb pánikot okozott, hogy Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója és az érdekeltségébe tartozó Bonitás 2002 Zrt. jelentő mennyiségű OTP-részvényt adott el több részletben. Később a pénzintézet közölte, hogy ezek az eladások előre ütemezett értékesítések voltak.